DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3537231,38%
Ankara
29°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vergi borcu olanlara Aydın’dan müjde

ABONE OL
19 Ocak 2017 09:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ASMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilen torba yasa ile yapılandırılan vergi borçlarına 4 ay öteleme geldiği bilgisini verdi.

Vergi ve SGK borçlarını yapılandırmış olan mükelleflerden ödemesini vaktinde yapamayanlar için ikinci bir şans getirildi. Kanun kapsamında 2017 yılının ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren 4’er ay ötelenecek. Yani Kasım ve Aralık ayında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme tarihi Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldı. İki ayda bir ödeme şeklinde olan bu taksitlerin şubatta ödenmesi gereken ise aynı şekilde 4 ay ötelenerek haziran ayı sonuna kadar ödenebilecek.

Yapılandırma borcunu ödemeyene yeni bir imkân

Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, Geçtiğimiz gün TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilen torba yasa ile ilgili açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz gün TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilen torba yasa ile yapılandırılan vergi borçlarına 4 ay öteleme geldi. Kanun kapsamında 2017 yılının ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren 4’er ay ötelenecek. Vergi ve SGK borçlarını yapılandırmış olan mükelleflerden ödemesini vaktinde yapamayanlar için ikinci bir şans getirildi. Normalde Kasım ve Aralık ayında ödenmesi gereken yapılandırma ilk taksitlerini ödeyemeyenlerin yapılandırmaları bozuluyordu.

Kasım ve Aralık ayında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme tarihi Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldı

Dolayısıyla bunlardan her hangi bir sebepten ötürü ödemesini yapamayan mükellefler için yapılandırma taksitlerine yeniden ödeme şansı getirildi. Yeniden ödeme, 4’er ay öteleme şeklinde yapıldı. Yani Kasım ve Aralık ayında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme tarihi Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldı. İki ayda bir ödeme şeklinde olan bu taksitlerin şubatta ödenmesi gereken ise aynı şekilde 4 ay ötelenerek haziran ayı sonuna kadar ödenebilecek. Bu yeni torba yasa ayrıca yapılandırılan KYK öğrenci kredi borçlarını da kapsıyor. Ayrıca bu torba yasa ile ilk taksitini ödemiş fakat yasal süresi dışında ödemiş mükelleflerin de Aralık ayında ödediği gecikme zammı da iade edilecek.  ASMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın ayrıca; “Bu şekilde tamamen vatandaşın yararı düşünülmüş oluyor. Örneğin 2010 yılından bu yana ödeme yapmamış bir mükellef 2016 yılında yapılandırma yapmış. Devlet çok büyük bir alacağından ve faizden vazgeçmiş. Devlet ayrıca bu yapılandırılan borçlara bir ödeme olanağı sağlamak için 4 ay öteleme daha getiriyor. Bu konu borcunu yapılandıran mükellefler için büyük bir fırsat.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.