DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 586681-0,12%
Ankara
17°

AÇIK

05:52

İMSAK'A KALAN SÜRE

Genç Başkan Ulvi Sakarya ile Dostluk Köprüsü (3)

ABONE OL
19 Ocak 2017 15:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genç bir iş adamı olarak ticaret hayatına başlayan ve 36 yaşında Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına gelen Ulvi Sakarya ile dünü, bugünü ve yarını konuştuk. Başkan Ulvi Sakarya ile yaptığımız söyleşinin bugün üçüncü bölümünü aktarıyoruz. Bugüne kadar hazırladıkları pek çok projenin arasında yer alan kadın girişimlere yönelik hazırlananlar dikkat çekti ve Polatlı iş dünyasına yeni isimler katıldı.

Başkan Sakarya göreve geldiği günden bugüne kadar pek çok önemli çalışmaya imza attı. Ancak kadın girişimlere yönelik hazırladıkları projeler ilçede oldukça ses getirdi. En son hazırladıkları Pancar’dan hazırlanan pekmez ve onun devamında kooperatifleşme çalışması ise ilçeye ayrı bir renk kattı. Kadın üreticilere yönelik hazırlık çalışması yapılan kooperatif adını dünyanın ilk kadın örgütlenmesinden aldı. 1200 lü yıllarda Polatlı topraklarında yaşamış “Anadolu Bacıları-Bacıyan-ı Rum”  olarak adı konulan kooperatif ilçenin ilk kadın kooperatifi olarak tarihe geçecek. Yine ilklere imza atan Başkan Sakarya tarım ilçesi olan Polatlı’da Tarım Fuarı’nın ilkini geçtiğimiz yıl PTO sı olarak gerçekleştirdi. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan ikinci Tarım Fuarını konuştuk ve kendisi bize farklı bir meslek grubu için yeni bir fuar hazırlıkları olduğunun müjdesini verdi. Ulvi Sakarya ile yaptığımız söyleşinin kısa video görüntüsünü www.polatliistiklal.com adresinden ulaşabilirsiniz. Genç kadrosu ile daha pek çok proje hazırlığı içinde olan Polatlı Ticaret Odası verdiği kurslarla kişisel gelişim ve kadın hakları konulu kurslar ile kadınların günlük yaşamlarında destek olan çalışmalara da yer vermeye devam ediyor.

Kadın girişimcilere yönelmenizin nedeni neydi? Çünkü bu güne kadar kadınlara yönelik projeler genel olarak pek desteklenmedi. Kadınlara yönelik projelerde neyi amaçladınız?

Bizim projedeki ilk amacımız; eşleri bütün gün kahvede oturup da evine 100 lira Pazar harçlığı vermeyen, 20 lira ile 1 hafta boyunca evin masraflarını karşılamaya çalışan kadınlara bir nebze olsa katkı sunmaktı. Projenin başında %25’lik bir başarı bile yüksek diyorduk, %80-90 civarında başarı elde edildi.

Onun dışında şu sıralar Ankara Kalkınma Ajansı mali destekli PanPek (Pancar ile ilgili tarımsal üretime dayalı ürün geliştirme) projesi var. Kadın kooperatifi kurmak benim büyük bir arzumdu. Bunun Polatlı için gerekli olduğunu düşündük. Birçok yerde örneğini de gördük. Özellikle Manisa’daki Amesia Kadın Kooperatifi bizim rol modelimiz oldu. İsmini de ilçemizle özdeşleşsin diyerek “Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi ” olsun dedik. Çok kısa bir süre içerisinde kooperatifin kuruluşunu gerçekleştireceğiz. Şu anda PanPek üretim tesisini de geliştiriyoruz. Tesisimiz sezona göre her şeyi üretebilecek bir hal aldı. Daha sonra kooperatifin himayesine vererek kooperatifin ilerlemesini sağlayacağız. Kooperatifte şu anda kırsalda yaşayan hanımefendiler aktif olarak çalışıyorlar. Başaracaklarına eminim, çok da güzel olacak, ikinci kadın projemizden oldukça fazla umutluyum ve ilçemizi en iyi şekilde tanıtıp birçok ürün çıkaracağından eminim.

Bu projeler daha sonra atıl durumda kalmamalı. Projelerin devamlılığını sağlamak için neler yapmak gerekiyor?

Bizim yaptığımız projeleri M.Rifat Bey, gittiği birçok yerde örnek olarak gösteriyor. Biz projeleri yazmış olmak için değil, ihtiyacı görmesi için yazıyoruz. Ayaklarının tamamı yere bassın istiyoruz, eksik kalan olduğu zaman onun üzerine çalışmalar yapıyoruz. Yaptığınız proje belli bir destekten sonra kendi kendine yürümeli. Bizde bu sürdürülebilirliği yakalamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çok şükür yaptığımız projelerin hiç birinin altında kalmadık ve hepside başarılı bir şekilde devam eden takdir toplayan projeler olmuştur.

Polatlı’da ilk kez bir tarım fuarı gerçekleştirdiniz. Tarım sektörüne yönelik bu fuarın başarısı ve başarısızlıkları neydi? Farklı sektörler için de bunu yapmayı planlıyor musunuz?

Tarım şehri Polatlı’da bu fuar öncelikli hedefimizdi, olmazsa olmazımızdı. Hiçbir şey için geç kalınmadığını düşünerek görüşmelerimize başladık. Gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra ”POLAGRİ 2016” tarım fuarını gerçekleştirdik. Beklediğimin çok üzerinde başarılı bir fuardı. Polatlı çok ciddi destek verdi ama köstek olanlara rağmen harika bir fuar oldu. Polatlı’daki tarım makineleri üreticilerine ve Polatlı çiftçisine çok ciddi artılar kattı. Bu yıl yeni fuar için çok erkenden arayıp kesinlikle katılacağını, yer ayrılmasını istediğini söyleyen firmalar da oldu. Bu yıl ”POLAGRİ 2017”  27-30 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek. Birinci fuarda eksiklerimiz vardı, yine aynı yerde yapılacak ama zemin ve elektrik sorunu, havalandırma sorunu bu yıl aşılacak. Öncekine göre daha nezih bir ortamda fuar gerçekleştirilecek. Hem katılımcı hem de ziyaretçinin daha çok olacağını düşünüyorum. Tarım fuarımızın ardından Mayıs ayında Belediyemiz ve diğer kurumlarımızın öncülüğünde  ”Yapı Mobilya Fuarı” planlıyoruz. Bunu da buradan bir müjde olarak vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum.

Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya ile yaptığımız röportajın dördüncü ve son bölümünü yarın ki sayımızda takip edebilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.