DOLAR 8,6282-0.03%
EURO 10,12590.04%
ALTIN 492,150,00
BITCOIN 363066-2,23%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

Genç Başkan Ulvi Sakarya ile Dostluk Köprüsü (2)

ABONE OL
18 Ocak 2017 10:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siyaset, iş dünyası ve başkanlık genç yaşında yaptığı çalışmalarla önemli işlere imza atan PTO Başkanı Ulvi Sakarya göreve geldiği andan itibaren hangi çalışmalara imza attı?  Merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bu röportajda bulacaksınız.  Bugünden ikinci bölümü yayınlayacağımız söyleşiyi bir solukta okuyacaksınız.

Polatlı Ticaret Odası başkanı Ulvi Sakarya ile yaptığımız görüşmede başkanlığa geldiği anda neleri hedeflediğini ve hedeflerinin ne kadarını gerçekleştirdi bunları da uzun uzun konuştuk. Başkanlığı ile birlikte akredite edilmiş bir oda oldular ve onun dışında PTO bir ilki daha yaşadı Başkan Sakarya TOBB’un ciddi pay sahibi olduğu (GTİ) Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’nin 5 kişilik yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Ulvi Sakarya ile yaptığımız röportajın bugün yayınlayacağımız ikinci bölümünde bütün bunların detaylarını sizlerle paylaşıyorum…

2013 yılında Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı oldunuz. O günkü hedeflerinizden ne kadarını gerçekleştirdiniz?

Allah’a çok şükür hedeflediklerimden de fazlasını gerçekleştirdik. Tabi göreve geldiğimizde benim ilk düşüncem KOSGEB’in bir temsilciliğini Polatlı’ya açmaktı, Sincan müdürlük ile görüşerek gerekli prosedürleri tamamlayıp ilk icraat olarak bunu yaptık. 1500’ü aşkın faal üyesi bulunan bir odaya bunlar az bile gelir diye düşündük. Sonrasında Polatlı’ya yakışır bir hizmet katı yapmak için revize etme çalışmaları yaptık ve şuanda odamız gerek hizmet katıyla gerekse toplantı salonlarıyla birçok Ticaret Odasını kıskandıracak ölçüdedir.

“Konsere sponsor olduk”

Amaçlarımızdan biri ise herhangi bir konsere sponsor olmaktı… 13 Eylül Şenliklerinde katkı sağlayıp odamızın ismini halkla buluşturmaktı ve bunu da 2014 yılında Polatlı Belediyesiyle birlikte şenlikleri organize ederek gerçekleştirdik. İlçemizde eğer böyle bir ihtiyaç olursa tekrar yaparım. Çünkü bunlar ilçemize katma değer sağlayan ve odanın mevzuatında açıkça yapması gereken işlerin içindedir. Ramazan şenliklerine yine destek verdik feshane evlerini getirdik.

“Kadınlara yönelik iş merkezi”

Amacımız bunu Cumhuriyet Meydanında yapmaktı, ama meydandaki tadilattan dolayı gerçekleşemedi. Biz de bu evleri gar bahçesine kurduk. İcraatlarımızdan biri ise Ankara Kalkınma Ajansı destekli ”Kadınlara yönelik iş merkezi kurma Merkezinin kurulması ” projemiz oldu. Bu proje Yakup Çelik ile başlayan bir projeydi. Türkiye’nin birçok yerinde önceki dönemden kalan projeler maalesef bir kenara itilir ve sürdürülebilirliği kaybolur. Belediye Başkanımız Sn. Mürsel Yıldızkaya bu projeyi devam ettirdi, hatta geliştirerek devam ettirdi. Bizim projemizde vagon cafe önündeki işyerleri yoktu. Perpa’daki dükkânların tadilatının proje bütçesiyle orayı da tamamladık. Yani bir taşla iki kuş vurmuş olduk.

“Dış ticareti öğreniyoruz”

Yönetime geldikten sonra hedeflediklerimizden fazlasını gerçekleştirdik ama eksik kaldığımız bir tek şey kaldı. 2017 yılında bu hedefimize yönelmeye başladık. O hedefimizde üyelerimize dış ticareti öğretmekti. Şu anda arkadaşlarımız hazırlıkları için var gücüyle çalışıyor. Bununla ilgili bu yıl Ekonomi Bakanlığının finanse edeceği Uluslar arası rekabeti geliştirme (URGE) projemizi hayata geçireceğiz. Üyelerimiz dış pazarlara giderek araştırmalarda ve ticarette bulunacaklar. Geçtiğimiz yıllarda üyelerimizi götürdüğümüz yurtdışı fuarlarından birçok fayda ve bilgi elde ettik. Üyelerimiz dış ticaret konusunda bilgileniyor ve araştırmayı öğreniyorlar. Yeni pazarlar açmak ekonomik krizde bulunduğumuz günlerde işletmeler için alternatif oluşturmaktadır.

Hem yönetim hem personel hem de meclisiniz gençlerden oluşuyor. Genç bir grupla çalışmanın başarınıza etkisi nedir?

Bir önceki yönetimde gruplar vardı. İçeriğin önemi olmaksızın biri hayır dediğine öteki sırf o hayır dedi diye evet diyebiliyordu. Biz bunu aşalım dedik, bu işi yapacaksak adam gibi yapalım dedik ve o yüzden seçime tek listeyle çıktık, biraz riskliydi ama başardık. Burada yapılanları icraatları sadece başkan yapmıyor. Bu işlerin arkasında harıl harıl çalışan bir ekip, her türlü destek veren bir yönetim ve güçlü bir meclis var. Biz sadece onların ve ekibimizin temsilcisi olmaktayız.

Polatlı Ticaret Odası da artık akredite olmuş bir Oda… Akreditasyon nedir? Akredite olmak için neden bu kadar çok uğraştınız, Polatlı Ticaret Odasına ne kazandırdı?

2016 yılından itibaren denetimleri başarıyla geçerek beş yıldızlı akredite bir oda olmaya hak kazandık. Peki, Akreditasyon nedir?  İstanbul, Paris, Londra Ticaret Odasının verdiği hizmetlerle bizim verdiğimiz hizmetler aynı kalite olması demek oluyor. Yani verdiğimiz belgeler ile birlikte üye memnuniyeti kalitesi de eşdeğer anlamına geliyor.

“TOBB’UN akredite olmuş odalara desteği başkadır”

Akreditasyon, TOBB tarafından da arzu edilen ve desteklenen bir konu… Biz yönetime gelir gelmez akreditasyon için başvurumuzu yaptık ve 11. dönemde yer aldık. Uğraşlarımız sayesinde ilk turda iyi bir puanla geçtik. TOBB’ne her başvuran oda ya da borsa akredite olamıyor. Bu konuda Polatlı Ticaret odası büyük bir eşiği aşarak başarı elde etmiştir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin akredite olmuş odalara desteği bambaşkadır. Mesela bu sayede odamızın hizmet binasının tadilatını oda bütçesinden değil TOBB’un desteği ile yapmış olduk. Sadece bu da değil tabi, akredite odaların kalitesi de başka oluyor. Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu bu konuda vizyon sahibi biri. Biz de gelir gelmez bu hamleyi yaptık.

Bunun yanı sıra yönetime seçildikten sonra odalar konsey seçimleri oldu. 365 oda ve borsa içinde 30 kişilik konseyde bizim de odamız yer aldı. Bu Polatlı tarihinde bir ilkti. Bu ciddi görevin ardından ise  TOBB’un ciddi pay sahibi olduğu (GTİ) Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş.’nin 5 kişilik yönetim kurulu üyeliğine seçildim. Yani kara gümrük kapıları ve adalar dâhil olmak üzere biz PTO olarak İstanbul T.O., Ankara T.O. , Nevşehir T.O. ,Kayseri T.B. ile beraber Polatlı Ticaret Odası’nı temsilen ben bu yönetimde söz sahibi olarak görev yapmaktayım. Benim düşüncem çalışan her zaman bir yerlerden karşılığını alır.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.