DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 728803-6,20%
Ankara

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Genç Başkan Ulvi Sakarya ile Dostluk Köprüsü

ABONE OL
17 Ocak 2017 11:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siyaset, iş dünyası ve başkanlık genç yaşında yoğun çalışmalarla hayatını sürdüren Başkan Ulvi Sakarya’yı verdiği samimi cevaplarla bugünden itibaren yayınlayacağımız röportajında daha yakından tanıyacaksınız…

Son zamanlarda Polatlı’da önemli çıkış yapmış isimlerden biri Ulvi Sakarya… Özellikle kadın girişimciler adına yaptıkları çalışmaları özellikle takip ediyorum… İlçenin hasret kaldığı ve iş dünyasına kadın girişimcilerin katılması yönünde önemli katkı sağlayan Ulvi Sakarya hepiniz bildiği gibi Polatlı Ticaret Odası Başkanı… Genç bir isim ve genç olmanın getirdiği dinamizmi sonuna kadar kullanıyor… Yaptıkları çalışmaları sık sık yerel basından ve sosyal medyadan takip ediyorsunuz.

Arabaşı keyfini doyasıya yaşadık

Ulvi Sakarya’yı daha yakından tanımak için uzun soluklu bir sohbet edelim istedik ve sizler için kendisini hem Polatlı Ticaret Odasındaki makamında hem evinde eşi ve çocukları ile bir arada zaman geçirdik. Benim Arabaşı’na olan düşkünlüğümü bildiği için sağolsun evinde yaptığımız ziyarette bize Arabaşı ikram etti… Eşi Halime hanımın kendi elleri ile hazırladığı Arabaşı hamuru ve hindi etinden hazırlanmış çorbanın tadı anlatılmaz sadece tadılması gerekir…

Gündüz saatlerinde makamında ziyaret ettiğim başkan Ulvi Sakarya ile seçim sürecini ve sonrasında yapılan çalışmaları uzun uzun konuştuk ve akşam evinde bulaşmak üzere ayrıldık. Evinde ise bugüne kadar yaptıkları projeleri ve önümüzdeki süreçte hedeflerini konuş. Tabi ki bu kadar yoğun tempoda çalışan bir adam nasıl bir eş nasıl bir baba diye eşi Halime Sakarya’ya sormadan edemedim.

Ulvi Sakarya kimdir?

Ulvi Sakarya, 1976 yılında Polatlı’da dünyaya geldikten sonra İlk, Orta ve Lise öğrenimini Polatlı’da tamamlıyor. Daha sonra Malatya  İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü bitiren Sakarya,  Sigortacılık sektörü ile İş dünyasına atılıyor. Ulvi Sakarya özel okul işletmeciliği, tarım, reklam, basın yayın ve gazetecilik sektörlerinde de faaliyet gösteriyor.

Birçok iş alanında aktif rol oynayan ve gelişime açık yapısıyla Polatlı’nın saygın genç iş adamları arasında yer alan Ulvi Sakarya 2009 yılında Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlendi. 2013 yılı seçimlerinde Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı seçilerek TOBB Ticaret Odaları Konsey üyeliği, Gümrük Turizm İşletmeleri (GTİ) Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra halen Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı  görevini de devam ediyor. İngilizce bilen Sakarya evli ve 3 çocuk babası.

İş dünyasına girişte ve Polatlı Ticaret Odasına gelene kadar hangi aşamalardan geçtiniz?

Fakülte bittikten sonra, askere de gitmeme bir yıl vardı, üç arkadaş Cafe işletmeciliği sektörüne atıldık.  9-10 ay burasını işlettik, daha sonra askere gittim. Askerden geldikten sonra sigortacı olmak için girişimlerde bulundum. Sigortacılık, ortaokuldan beri istediğim ve beğendiğim meslekti. Benim bu mesleği seçmemdeki en büyük sebep Hanefi Yapıcı’dır. Sigortacılığa o şekilde başladım ve halen devam ediyorum. Bu süreçte başka ticari girişimlerim de oldu aynı zamanda babamızdan kalan çiftçiliğe de devam ettim. O sırada siyasetin de içinde yer almaya başladım. MHP İlçe yönetimine katıldım. Zaten okul dönemlerimde de aktif olarak siyasette aldığım görevler olmuştu.

Polatlı Ticaret Odası Meclisinde yer almanız nasıl oldu?

Sigortacılıkta aldığımız her acentelik için 10-15 bin lira gibi bir para ödüyorduk. Bu konuyla ilgili Polatlı Ticaret Odasına gittim, sicil müdürlüğü ile görüştüm. O zamanlarda Ankara ve İzmir Ticaret odaları gibi büyük odalarda bu çalışmanın örnekleri vardı. Sicil Müdürlükleri bu acentelikleri onayabiliyor ve biz de 10-15 bin lirayı vermekten kurtulabilmekteydik. O zaman Polatlı’da toplam 20 sigortacı olarak faaliyet göstermekteydik. O günlerde maalesef bu konuyu çözüme kavuşturamadık. Komitemiz aracılığıyla meclis temsilcimizle görüştük, o da kabul ettiremedi. Tabi o sıralar hala acentelik almaya devam ediyoruz. Yakın zamanda seçim olduğunu duydum ve o arada meclise aday olduğumu açıkladım. Genel kesim tarafından  “Hadi bakalım alabiliyorsan al” diyenler olmasına rağmen seçimi aldık ve meclise girdim. Meclise girince ilk işim sicil memurluğu ile tekrar görüşmek oldu. Kısa zaman sonra bahsetmiş olduğum konu da halledildi ve birçok arkadaşımıza rahatlık sağladı. Açıkçası meclise girme sebebim buydu. Aradan belli bir süre geçtikten sonra, odanın yapabileceği maalesef birçok şeyi yapmadığını gördüm. Yönetime sunduğum önerilerden de sonuç alamadım, görev süremizin bitmesine de 2 ay gibi bir süre kalmıştı. Seçim yaklaştıkça, biraz da bulunulan yer kimseye cazip gelmesin düşüncesiyle yönetim sessizliğe büründü. Bakın biz bunu şu anda yönetimimizde hiç yapmadık, hizmetlerimizi parlattıkça parlatmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Daha sonra o günlerde yaptığımız kritik bir meclis toplantısında 2013 seçimlerinde odanın yönetim kurulu başkanlığına aday olduğumu açıkladım. Ben bunu söylediğimde 35 yaşındaydım, 36 yaşında da başkanlığa üyelerimiz tarafından layık görüldüm.

PTO Başkanı Ulvi Sakarya göreve geldikten sonra hangi çalışmaları yaptı hangi yenilikleri gerçekleştirdi? Yarın ki sayımız da…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.