DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 586681-0,12%
Ankara
17°

AÇIK

05:52

İMSAK'A KALAN SÜRE

ANLAM – Köşe Yazısı

ANLAM – Köşe Yazısı

ABONE OL
9 Ocak 2017 10:59
ANLAM – Köşe Yazısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kendimizi ne kadar tanıyoruz? Kendimizi anlatabilir miyiz? Yaşamımıza ne kadar anlam yüklüyoruz? Bu soruların yanıtını ne kadar biliyoruz? Aslında bildiğimiz bir şey var ki; “Bizler  ne anlam yüklersek, o gerçekte var oluyoruz”.

Düşünelim… Bizde bedenimizde bizim irademizin dışında faal olan ve  aynı zamanda bilinçli trilyonlarca hücre var. Her biri kendi iradesinde hareket edebiliyor veya biz beyin gücümüzle onlara yön veriyoruz. İşte bizler kendimize ne anlam yüklüyorsak onlarda o yönde hareket ediyorlar. Böyle düşünelim istediğimiz bir şeyi üç defa tekrar edersek hücrelerimiz harekete geçiyor ve kabul ediyor. 21 defa söylersek bir şeyi gerçek zannediyor, hayallerimizi bile… Muazzam bir sistem bu, değil mi? Her şey bizim kendi benliğimizde ki kararlığımızla birlikte harekete geçebiliyor aslında.

Şimdi bu konuyu biraz daha açalım isterseniz… Her kişi 700 trilyona yakın müthiş bir ordu gücüne sahip ve bunların yönetimini sağlayan bir irade gücü ve hareket kabiliyetimiz var. Her şeye hüküm verebilir, elindeki orduyu güzel kullanabiliriz. Bunu kullanabilen bugün hayran olduğumuz yüzlerce kişi var esasında. Biz ’’ne yapıyoruz?’’ pekii…

Bu olağan üstü güç karşısında sıradan ve umursuz davranamayız, aciz değiliz, yaptığımız şeylere anlam yükleyerek her şeyi yapabiliriz.Artı bizler birde irademizle eşyaya hükmedebiliyor ve onun her türlü kullanabiliyoruz bilim sayesinde ki tabiatta bizim emrimizde adeta . Çünkü bizim gücümüz bunlara hükmedecek kadar büyük. Birde yan yana gelmiş kişilerin gücünden konuşmayalım. Bir kişi kendi irade gücüne yeterli anlamı yüklerse tüm aleme hükmedecek kadar güçlü olur. Tam tersi anlamsız davranışlar bu sistemi kaosa sürükleyecektir. Bu en çok neye benziyor biliyor musunuz? Bir küçük örnek ile açıklarsak; elmas ve kömür aynı karbon atomundan oluşuyor .Karbon atomunun diziliş farklılıkları nedeniyle biri elmas ‘’en değerli taş’’ oluyor, diğeri ise kömür ki ona göre çok değersiz sayılabilecek bir taş ! İşte biz irademizle kendimize anlam yüklersek her şey farklı olabilir.

Hüküm bizim neyi nasıl istediğimizle veya neyi nasıl yapmak istediğimizle alakalı. Öyle ise  bizler her gün  hava ile aldığımız her bir nefese bir anlam yüklersek bakın neler oluyor…Şimdi bu yazıyı okuyan herkes denesin lütfen‘’Derin bir nefes alsın ama alırken ‘’Huzur istiyorum öyle ki bu nefes bana mutluluk ve huzur  versin’’ desin. Nefesi içine bol çeksin ve verirken nefesi azgından da‘’Benim üzerimde veya içimdeki tüm kötülükleri ve nefreti  bu nefesle dışarı atıyorum’’ desin. Bunu bir kaç defa mesela en az 3 defa tekrar etsin. Göreceksiniz ki buna inanarak yaptığınızda huzur ve mutluluk dolu oluyorsunuz. Bunu 21 kez yapın sizi kimse mutsuz ve huzursuz edemez. Günümüzün en büyük hastalığı stres bu yolla otomatik tedavi oluyor. Hiçbir kötü etkisi olmaz inanın, bunu her gün tekrar edersen eğer sen hiç mutsuz olmazsın.

Devamı Yarın…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.