DOLAR 9,28100.2%
EURO 10,77900.21%
ALTIN 525,62-0,13
BITCOIN 568007-0,05%
Ankara
16°

PARÇALI BULUTLU

15:56

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Spora Daha Fazla Destek

Spora Daha Fazla Destek

ABONE OL
6 Ocak 2017 10:43
Spora Daha Fazla Destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde yerel basınımızda ve sosyal medyada bir tartışma aldı başını gidiyor. Polatlıspor ile Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya arasında,tansiyonu  gün geçtikçe artan bir tartışma var. Aslında buna tek taraflı demek daha doğru olur. Yıldızkaya,bir süre önce bu konuda bir açıklama yaptı ve kendi seviyesinde bu tartışmayı sonlandırdı. Yıldızkaya,”Biz Polatlıspor’u mevcut Süper Amatör Lig’te adını Polatlı Belediyespor olarak sürdürmek için her türlü öneriyi götürdük,ama reddedildi. Ve herkesin bildiği çözümle,Polatlı Belediyespor futbol takımını 1. Amatör Lig’te başlattık.” Dedi.

Diğer cephe Polatlıspor cephesi,önce antrenörün işten çıkarılması,sonra kapalı saha,sentetik saha tartışmaları, Ak Parti’nin destekleri ve sporda iki partili dönem… MHP’nin Polatlı Belediyespor kanadına yakınlığı. Bir antrenörün halk eğitimde kurs öğreticiliği yaptığı iddiaları… Ardından bir antrenörün Polatlı Devlet Hastanesi acil servisinde işe başladığı dedikoduları. O kadar çok iddia ve  konu var ki ben gazeteci olarak takipte zorluk çekiyorum.

Kısacası bu mevzu,spor camiasında çok tehlikeli. En önemlisi bu cepheleşme. Bir gün iki takım da süper lige çıkar da,iki ayrı tribün oluşup,hem siyasi hem de taraftar grubu tartışmaları başlarsa bunun sinyalleri bu günden geldiği için hiç şaşırmam.Gazeteci olarak uyarmak görevimiz.

Burada tek söyleyeceğim şey şu ; öncelikle her ne şekilde olursa olsun,hiç kimsenin 1926 yılından beri bu ilçenin adını temsil eden Belediye Başkanlığı makamına ve o makamdaki kişiye saldırmaya ve aşağılamaya hakkı yok. Ayrıca varsa bir iddiası onu ispatlamakla mükelleftir.

Diğer etkilenen kesim de Polatlıspor. Bu takım 1940’lardan beri Polatlı’da sporu temsil etmiş 1953’te gayri resmi,1963’te de federe olup resmi olarak kurulmuş bir tüzel kişiliktir. Hiç kimsenin bu takımı öyle ya da böyle yıpratmaya hakkı yoktur. Özellikle Polatlıspor adı bu kadar tatsız tartışmalarda gündeme getirilmemeli,bu takımın ruhunu incitmemeliyiz.

Gelelim Polatlı Belediyespor bütçesine. Önce şunu ifade edeyim Belediye amatör takımlara malzeme ve maddi yardım yapar, bunu da kanuna göre istediği takım ya da takımlara verir. Bu miktar kanunen vergi gelirlerinin binde 12’sidir. Kısacası bugüne kadar gördüğümüz önceki dönemlerde gördüğümüz, iki takım aynı kümede oynarken bile Polatlıspor’a verilen ile Esentepespor’a ya da başka kulüplere verilenler de hiçte eşit değildi. Bugün MHP belediyesi,ihtiyari olarak Belediye takımına destek verir,yarın belki başka belediye başka takıma da destek verebilir.

Polatlı’da bütün takımlar maddi sıkıntıyı son 15-20 yıldır yaşıyor. 121.000 nüfuslu Polatlı takımlarına yılda bir kez kişi başı bir paket sigara parası verse 1 milyon 250 bin( 1 trilyon 250 milyar) lira olur. Ama sorun “Bize destek vermiyorlar,üyeler aidat ödemiyor” ise bu sorunun cevabını mevcut takımların yönetimleri  verecek.Ankara’daki Yenimahalle,Kazan ve Etimesgut Belediyelerinde  de belediye takımları var. Bu belediyelerin ayırdığı bütçeler milyon lira(trilyon)ile ifade ediliyor. Bu rakamlar sadece ödenek değil,esnaftan gelen destekler de var,bizdeki gibi…

Bizim belediyemizde benim gördüğüm son 20-30 yıla oranla spor, ciddi bir önceliğe sahip. Başkan Yıldızkaya,Polatlı tarihindeki ender spor yatırımları yapıyor. Belediyespor yedi dalda Türkiye’de faal. Hentbolda 1. Lig’de ciddi başarılar var futbolda belki özlediğimiz bir başarı da belki özlediğimiz bir başarı ivmesi. Satranç dalında çocuklarımız,Türkiye’de ses getirdi. Bilardo ve tekvando dallarında da artık söz sahibiyiz. Bence spora yapılan bu yatırımlar,2017 yılında hemen bitebilecek bir gençlik merkezi hani “madde bağımlılığı ile mücadele için ne yapalım?”diyenler var ya , onlara en güzel cevaptır bu.

Spor için herkes bir şeyler yapsın,hiç zarar etmeyiz.Polatlı’nın dış tanıtımı mutlaka önemli. Ama bu takımlarda spor yapan gençler bizim gençlerimiz olmalı. Polatlı’ya para ile alınmış devşinme profesyonel takımlar değil,merdivenlerini başarı ile yavaş yavaş çıkmış amatör takımlarımız gerek…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.