DOLAR 8,44210.03%
EURO 10,0560-0.09%
ALTIN 491,87-0,06
BITCOIN 337996-4,08%
Ankara
29°

AÇIK

04:10

İMSAK'A KALAN SÜRE

Harç Yatırma Derdine Son!

ABONE OL
5 Ocak 2017 10:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıllardan bu yana sürekli PTO üyeler i tarafından talep edilen harç tahsilleri ve ana sözleşme talepnamelerinin onaylarının odada yapılması işlemleri bakanlık tarafından kabul edildi.

PTO, 2017 yılında üyelerinin daha kolay ve hızlı hizmet almalarına yönelik çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. Yeni yılla birlikte Ticaret sicil harçları Vergi Dairesine ya da bankalara yatırma zorunluluğu ortadan kalktı. PTO Üyeleri, ticaret sicil harçlarını hizmet binası dışına çıkmadan PTO veznelerinden kolaylıkla (aynı tutarda)  ödeyebilecek.

Tek Durak; Polatlı Ticaret Odası

PTO, 2017 yılında üyelerinin daha kolay ve hızlı hizmet almalarına yönelik çalışmalarına bir yenisi daha ekledi.

Yıllardan bu yana sürekli PTO üyeler i tarafından talep edilen harç tahsilleri ve ana sözleşme talepnamelerinin onaylarının odada yapılması işlemleri bakanlık tarafından kabul edildi. 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 34. Maddesi ile 492 sayılı Harçlar Kanununun 132’inci maddesine eklenen fıkra çerçevesinde 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle ticaret sicili işlemlerine ilişkin harçların odalar tarafından tahsil edilmesi yetkisi getirildi. Polatlı Ticaret Odası Üyeleri bu sayede hem zaman kaybı yaşamayacak hem de beklemeden hızlı bir şekilde işlemlerini oda dışına çıkmadan tamamlayacak.  PTO, 2017 yılında üyelerinin daha kolay ve hızlı hizmet almalarına yönelik çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. Yeni yılla birlikte Ticaret sicil harçları Vergi Dairesine ya da bankalara yatırma zorunluluğu ortadan kalktı. PTO Üyeleri, ticaret sicil harçlarını hizmet binası dışına çıkmadan PTO veznelerinden kolaylıkla (aynı tutarda)  ödeyebilecek.

Odalar tek durak haline gelecek

Yeni kurulan şahıs firmaları ve sermaye şirketlerinin kuruluş ana sözleşmeleri ve tescil talepnameleri de ticaret sicil müdürlüklerince onaylanacak. Böylece odalar tek durak haline gelecek ve notere gitme zorunluluğu ortadan kalkacak. Polatlı Ticaret Odası üyeleri artık Ticaret Sicil servisindeki yaptıkları her işlem veya aldıkları belge için Ticaret Sicil Harcı yatırmak üzere Vergi Dairesi ya da bankalara gitmek zorunda kalmayacak. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren hizmete giren Harç Takip ve Tahsil Sistemi (HTS) ile PTO Üyeleri yaptıkları işlemler ve aldıkları belgeler için vergi dairesi ve bankalara giderek zaman kaybı yaşamayacak. Ticaret sicil harçlarını hizmet binası dışına çıkmadan PTO veznelerinden ödeyebilecek ve tahsil ettiği harçları Kanunda belirtilen usullerle takip eden ayda Maliye Bakanlığı’na iletecek.

Notere gitmeden onaylanacak

Ticaret sicil harçlarının Polatlı Ticaret Odasında tahsil edilebileceği konusunda Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya açıklamada bulundu. Sakarya açıklamasında; “Girişimlerimiz sonucunda önceden vergi daireleri ve bankalar aracılığı ile tahsil edilen ticaret sicil harçlarının, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Polatlı Ticaret Odası tarafından tahsil edilmeye başlandığını söyledi. Bunun yanında diğer girişimimiz de kabul gördü peki bu nedir; artık bize kayıt olmaya gelen üyeler isterlerse kuruluş ana sözleşmelerini noterlere gitmeden odamızda kolaylıkla onaylanacaktır. Bununla ilgilide ilk işlemlerimizi yapmış bulunmaktayız. Üyelerimizden bu iki konuda yoğun bir şekilde şikayet alıyorduk, çok şükür devrim niteliğinde olan bu hizmetleri yapmakta bize nasip oldu.”

TOBB’a bağlı tüm odalarda başladı

Başkan Sakarya, Uygulamanın 1 Ocak 2017’den itibaren ise TOBB’a bağlı tüm odalarda başladığını, Gerçek kişilerin, şirketlerin ve kooperatiflerin ticari faaliyete başlamadan önce ticaret sicil kaydı oluşturmak zorunda olduğunu, bunun için de gerekli belgelerle Ticaret Sicil Müdürlüklerine başvurduğunu kaydetti.  Sakarya; “Polatlı Ticaret Odası olarak önceliğimiz her zaman üyelerimizin menfaatidir. Bizler üyelerimizin hak ettiği kaliteli ve yüksek standartta hizmetleri vermek için gayret ediyoruz. 2017 yılında ticaret sicil harçları çıkartılan yeni kanunla odamız veznelerine yatırılabilecek. Bilindiği gibi Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne kayıt sırasında bazı belgelerin yanı sıra bankalara veya vergi dairelerine ticaret sicil harcı yatırıldığını gösteren makbuz isteniyor. Bu sicil harçları önceden bazı bankalara ve vergi dairelerine yatırılıyordu. Ancak, zaman alan ve bürokratik işlemleri çoğaltan bu uygulama yeni yıldan itibaren kalktı. Girişimciler, odalara gittiğinde burada hem ticaret sicil harcını yatırmış olacak, hem Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün istediği belgeyi alarak zaman kaybetmeden işlemlerini bitirmiş olacaklar hem de Kuruluş ana sözleşmelerini çaylarını yudumlarken personellerimiz tarafından kolaylıkla yapılacaktır. Tüm üyelerimize hayırlı uğurlu olsun. Ticaret Odamız ilçenin gülen yüzü olmayı ve hizmetlerini sürdürmeye son sürat gücümüz yettiğince devam edecektir” dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.