DOLAR 9,53500.07%
EURO 11,17000.03%
ALTIN 550,71-0,01
BITCOIN 5803373,67%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yıldızkaya; “Örnek gösterin istifa ederim”

ABONE OL
4 Ocak 2017 12:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ali İhsan Yaşar, 2017 yılı ilk belediye meclisi toplantısında gündem dışı söz alarak, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya sorular yöneltti.

Polatlı Belediye Meclisi 2017 yılı ilk toplantısında gündem dışı söz alan Ali İhsan Yaşar, makam aracından başlayarak Başkan Yıldızkaya’ya sorular yöneltti. Yaşar, öncelikle makam aracı konusunda “kiralamayın, satın alın” dedi. Sonrasında ise ihale yöntemleri ve keşif bedellerinin belirlenmesi hakkında soru işaretleri olduğunu söyledi. Başkan Yıldızkaya’nın Yaşar’a cevabı sert oldu, mecliste tansiyon yükseldi.

Yıldızkaya ve Yaşar yine karşı karşıya

Polatlı Belediye Meclisi 2017 yılı ilk toplantısında gündem dışı söz alan Ali İhsan Yaşar, makam aracından başlayarak Başkan Yıldızkaya’ya sorular yöneltti.

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ali İhsan Yaşar, 2017 yılı ilk belediye meclisi toplantısında gündem dışı söz alarak, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya sorular yöneltti. Yaşar, öncelikle makam aracı konusunda “kiralamayın, satın alın” dedi. Sonrasında ise ihale yöntemleri ve keşif bedellerinin belirlenmesi hakkında soru işaretleri olduğunu söyledi. Başkan Yıldızkaya’nın Yaşar’a cevabı sert oldu, mecliste tansiyon yükseldi. Gündem dışı söz alarak kürsüye çıkan Yaşar sözlerine, 2017 yılı dilekleri ile başlayan Yaşar; “Daha polislerimizi yasını tutamadan askerlerimizi, onların acısı dinmeden yılbaşı gecesi 39 vatandaşımızı kaybettik. Bunları basit bir terör saldırısı olarak algılamak çok yanlış olacaktır. Burada hedef vatanımızın dirliği ve bütünlüğüdür, bunların amaçları kardeş kavgası çıkarmak, iç savaş çıkarmak ve ülkemizi bölüp parçalamaktır. Devletimiz bunların hepsiyle baş edecek kadar güçlüdür.”dedi. “Suriye’ye biz bu kadar karışmasaydık, bunlar başımıza gelmezdi” gibi bir algı oluştuğunu söyleyen Yaşar; “Bu yanlış bir algıdır. Biz Suriye’ye karışsak da karışmasak da bunlar bizim kapımızı çalacaktı.”ifadelerini kullandı. Ali İhsan Yaşar, konuşmasının devamında Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın üç yıllık hizmet süresini neredeyse tamamlaması nedeniyle, Yıldızkaya’nın bu süre zarfında yaptığı çalışmalar hakkında fikirlerini söyledi. Yaşar, öncelikle POTA çalışmalarına değinerek güzel işler yaptıklarını söyledi ve tebrik etti.

Yıldızkaya; “Yaptığım her şey şeffaftır”

Konuşmasının devamında; “Kamuoyunun merak ettiği hatta vicdanının almadığı bir takımlar olaylar var” diyen Yaşar, makam arabası konusuna değinerek kiralık araba kullanılmamasını, en kaliteli en sağlam arabaya satın alınarak kullanılmasını önererek, “Bu aracı derhal iade edin, belediyemizin imkânlarıyla en güzel en sağlam arabayı alın, bunu hak ediyorsunuz.”dedi. Yaşar’ın değindiği bir diğer konu ise şeffaf ihale konusu oldu. Yaşar, bu konuda; “İhale yöntemleri, keşif bedellerinin nasıl tespit edildiği konusunda kamuoyunun kafasında soru işaretleri vardır. Belediye ihtisas komisyonlarını seçtik ama burada aldığımız kararlar havanda su dövmeye benziyor.”dedi. Yaşar daha sonra, hayvan barınağının ne aşamada olduğunu sordu. Bunun üzerine mecliste tansiyon yükseldi. Başkan Yıldızkaya, Yaşar’ın sorularına sert cevaplar verdi. Yıldızkaya; “Polatlı Belediyesinin herhangi bir ihalesinde en küçük bir şey varsa istifa ederim, bir tek örnek gösterin. Bunlar yokken böyle bir şey varmış gibi hiç de şık olmayan bir şekilde gündem değiştirmeyi doğru bulmuyorum. Şu ihalede şu yanlış yapılmıştı demeniz lazım. Bunu demezseniz bu sizin üzerinizde kalır, bunun cevabını isterim. Yaptığım her şey şeffaftır. Birileri bunu şunu diyor diyerek siyaset olmaz, asla kabul etmiyorum. Varsa söyleyin yoksa susun.”dedi.

Temizlik ihalesine bir kişi girmiş

Geçmişte yapılan ihaleler hakkında konuşan Başkan Yıldızkaya, 2014 yılında yapılan bir temizlik ihalesini örnek gösterdi. Yıldızkaya; “O ihaleye bir tek firma girmiş, kamu ihale kurumu bu ihaleyi görmemiş. Ben aynı işi ihale yapmışım 10 tane firma girmiş. Polatlı Belediyesi 10 milyon para kazanmış. Dolayısıyla bunların açık net ortaya konması gerekiyor.”dedi. Yıldızkaya, araç konusunda da geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamadaki gibi aracın ikinci el olduğunu söyledi. Ayrıca yasal olarak belediyelerin 2000 motor üstü araç alamayacağını söyledi. Hayvan barınağı konusunda ise yetiştiremedim diyen Yıldızkaya; “Bir buçuk yıldır uğraşıyorum. Ama tarımla anlaşamadık. Hayvan hastanesi yapacaktık, hayvan evi yapacaktık.”dedi. Karşılıklı konuşmaların ardından, şeffaf belediyeciliğe katkı olarak meclis toplantılarının kamera kaydı altına alınması da hemfikir olunan konular arasında yer aldı. Makam aracı ile ilgili Belediye Meclis Üyesi Aysel Demir de, belediye başkanlığı makam aracı ile ilgili olarak; “Makam mevki sahibi olan insanların, hem can güvenliği açısından o makama saygıdan dolayı araçlarının en iyisi olması taraftarıyım ama alınış yöntemi hakkında bir şey diyemem” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.