DOLAR 9,35790.25%
EURO 10,89200.34%
ALTIN 532,810,59
BITCOIN 5796670,54%
Ankara
14°

PARÇALI BULUTLU

05:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlk PanPek satışa çıkıyor

ABONE OL
4 Ocak 2017 09:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Kalkınma Ajansı destekli Polatlı Ticaret Odası’nın yürüttüğü “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” projesi kapsamında Polatlı’da kurulan atölye faaliyetine başladı ve Polatlı’nın ilk pancar pekmezi üretildi.

Proje ile ilçemize bağlı seçilmiş köy ve mahallelerde tarıma dayalı bir üründen katma değer yaratacak yeni bir ürün olan “pancar pekmezinin” geliştirilmesi ve kırsalda yaşayan kadınların girişimciliklerinin desteklenmesi, kooperatifçilik anlayışının geliştirilmesi yoluyla ekonomik ve toplumsal hayata entegre olmalarına ve gelirden pay almalarının sağlanmasına katkı sağlanmaktadır. Polatlı Ticaret Odası’nın yürüttüğü proje 6 ayını geride bırakmış bu sürede projeden haberdar olup projeye dâhil olan kadınlara; güçlenme, özgüven, kooperatifçilik ve pancar pekmezi üretimi teknik eğitimleri verilmiş olup 14 girişimci kadın kurulan atölyede çalışmalarına başladı. İlçemizde kurulacak ilk kadın kooperatifini kurmaya hazırlanan 14 girişimci kadın Polatlı’nın ilk pancar pekmezini ürettiler. Kooperatif kurulduktan sonra satışlarına başlayacak olan kadınların kuracakları kooperatifin ismi ise Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi olacak. İsmini; Selçuklular döneminde ilk kadın örgütlenmesi olan Bacıyan-i Rum adıyla Bacıyan-i Rum’u kuran Fatma Bacı’nın Polatlı’nın Bacı köyünde türbesinin bulunmasından esinlenerek aldı.

Polatlı Belediyesi’nin temin edeceği satış yerlerinde bulunacak

Ticaret Odası’nın yürüttüğü proje aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olup ilçemize katma değer yaratacak bir ürünün üretiminin ve satışının yapılmasının dışında kadınlara istihdam sağlamayı hedeflemekte. Kurulacak Kadın Kooperatifi ilk üretimine Pancar Pekmezi ile başlamış olup Polatlı’yı temsil edecek ve marka değeri taşıyan ürünler oluşturmaya devam edecek. “Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi”nin ürettiği Pancar Pekmezi’nin ismi PanPek olarak belirlendi. Üretime hızla devam eden kadınlar ürettikleri ürünleri Polatlı Belediyesi’nin temin edeceği satış yerlerinde, tanıtımlarına ve satışlarına önümüzdeki günlerde başlayacak. Satış sadece Polatlı ile sınırlı kalmayarak tüm ülkede tanınması için tanıtımı süpermarketlerle, ünlü isimlerle ve kadın kooperatifi aracılığıyla sağlanacak.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.