DOLAR 9,5380-0.51%
EURO 11,0821-0.58%
ALTIN 549,42-1,34
BITCOIN 598523-1,41%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dereköy’den şehit hikayeleri

ABONE OL
29 Aralık 2016 11:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hz. Ebubekir Camii ve Şehitler Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İlhan Dereköy, geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında, Külliyeye isimleri verilecek şehitlerin ismini açıkladı.

Yapımı hızla devam eden Hz. Ebubekir Camii ve Şehitler Külliyesinde, Külliye bölümlerine verilecek şehit isimleri belli oldu. Geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısı ile Külliyeye verilecek isimleri açıklayan Hz. Ebubekir Camii ve Şehitler Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İlhan Dereköy; “Biz bu arada giriş katındaki alana Şehitler Külliyesi dedik. Buralardaki sosyal alanlara Valiliklere yazı yazarak şehit olan güvenlik kuvvetlerimizin ismini vereceğimizi söyledik, Valiliklerimiz bize şehit isimlerini bildirdiler. Biz cami alanındaki ve Şehitler Külliyesindeki her donatıya şehitlerimizin ismini vereceğiz ve onların isimlerini yaşatacağız. Onlara çok şey borçluyuz.”dedi. Dereköy isimleri açıklamasının ardından şehitlerin hikayelerini de anlattı.

Külliyedeki bölümlere şu isimler verilecek;

1-Konya Şehidi Şehit Özel Kuvvetler Deniz Yüzbaşı Fatih YAŞAR, 2-Ardahan Şehidi Bordo Bereli Uzman Çavuş Caner ÇELİK, 3-Iğdır Şehidi Şehit Piyade Onbaşı Erkan AKDENİZ, 4-Adana  Şehidi  Şehit Polis Selahattin BAYSOY, 5-Rize Şehidi Şehit Mehmet Ali YILMAZ, 6-İstanbul Şehidi  Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Hakan ÖCALAN, 7-Hakkari Şehidi Şehit Jandarma Özel Harekat Teğmen Abdülselam ÖZATAK, 8-Trabzon Şehidi Şehit Özel Harekatçı Baş komiser Ahmet ÇAMUR, 9-Gaziantep Şehidi Jandarma Uzman Onbaşı Şehit Mehmet KARADAL, 10-Samsun Şehidi Şehit Er Selman ÖZAY, 11-Isparta Şehidi Şehit  Polis Sezgin ULUDAĞ, 12-Bursa Şehidi Özel Kuvvetler Bordo Bereli Şehit Kurmay Yarbay İlker ÇELİKCAN Tabur Komutanı, 13-Ankara –Kazan Şehidi Özel Kuvvetler Bordo Bereli Şehit Binbaşı Yavuz BAŞAYAR, 14-Afyon Şehidi Şehit Jandarma Uzman Çavuş Yasin MERGEN, 15-Polatlı Şehidi Astsubay Kıdemli Çavuş  Can ÇALIŞKAN, 16-Polatlı Şehidi Deniz Kıdemli Astsubay Başçavuş  Cüneyt SERTEL.

1-Konya Şehidi Şehit Özel Kuvvetler Deniz Yüzbaşı Fatih YAŞAR

9 Şubat 2016…37 yaşında, Seydişehir İlçesi Bostandere Mahallesi’nde Yaşar Ailesi’nin evine askeri yetkililerle giden Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Yüzbaşı Fatih Yaşar’ın şehit olduğu haberini saat 03.00’te verdi. Şehidin ailesi sinir krizleri geçirirken, olayı duyan yakınları bayraklar asılan Yaşar Ailesi’nin evine akın etti. Şehit Yaşar’ın, Katar’daki yurt dışı görevinden 3 ay önce döndüğü, 20 gün önce de Diyarbakır‘ın Sur ilçesine geçici görevlendirmeyle gittiği öğrenildi. Eşi Ankara’da öğretmen olan şehit Yaşar’ın 4 yaşında da bir kız çocuğu bulunuyor.

2-Ardahan Şehidi Bordo Bereli Uzman Çavuş Caner ÇELİK

4 Kasım 2015…30 yaşında, Hakkari’nin Yüksekova’da çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Caner Çelik’in (30) Ardahan’ın Hanak ilçesindeki evine ateş düştü.Yüksekova’da çatışmada hayatını kaybeden Jandarma Uzman Çavuş Caner Çelik’in Hanak’ın Serinkuyu köyünde yaşayan ailesine haberi, Hanak Kaymakamı Mehmet Balıkçılar ile askeri yetkililer verdi. Acı haberin ardından evin dört bir tarafına Türk bayrakları asıldı. Uzman Jandarma Çavuş Çelik’in 4 çocuklu ailenin ortanca çocuğu ve bekar olduğu bildirildi. Oğullarının şehit haberini alan İsmigül ve Bahattin Çelik çifti sinir krizi geçirirken, komşuları ve akrabaları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Bahattin Çelik ‘Ben şimdi ne yapacağım’ yanıyorum, boğuluyorum’ diye ağıtlar yakarken anne İsmigül Çelik, “Canım benim kurban olduğum kuzum. Ne yaptın Caner’im gelin mi getirdin” diyerek ağladı.

3-Iğdır Şehidi Şehit Piyade Onbaşı Erkan AKDENİZ 

6 Temmuz 2010 …21 yaşında, HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi’ne bağlı Beyyurdu Köyü Jandarma Karakolu’na PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırıda şehit olan 3 askerden Jandarma Onbaşı Erkan Akdeniz, kent merkezinde düzenlenen törenin ardından, yakınlarının Kürtçe ağıtları eşliğinde, Halfeli Beldesi’nde şehit ağabeyi Mehmet Akdeniz’in yanına defnedildi. Erkan Akdeniz’in, “Sen şehit kardeşisin. Operasyona gelme, birlikte kal” diyen komutanına, “Arkadaşlarımı yalnız bırakamam”dediği ortaya çıktı. Milyonlarca şehit anasının yüreği her gün yanarken Erkan Akdeniz’in annesinin yüreği iki kez yanacak. Çünkü o, bir oğlunu da 1997’de şehit vermişti.

4-Adana  Şehidi  Şehit Polis Selahattin BAYSOY

24 Ocak 2001… 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan’a yönelik düzenlenen Hizbullah saldırısında şehit olan 5 polisten biri olan Selahattin Baysoy memleketi Adana’da toprağa verildi.

6-İstanbul Şehidi  Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Hakan ÖCALAN 

2 Ekim 2015…26 yaşında, Mardin‘in Nusaybin ilçesi Dağ içi mevkiinde PKK‘lılar ile girdiği silahlı çatışmada sağ göğsünden aldığı yara ile şehit olan Uzman Onbaşı Hakan Öcalan için Mardin‘de bulunan Sayın Kışlası’nda cenaze töreni düzenlendi. Kışlada düzenlenen törende Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yıldız, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, şehidin ailesi ve silah arkadaşları bulundu.

7-Hakkari Şehidi Şehit Jandarma Özel Harekat Teğmen Abdülselam ÖZATAK

5 Şubat 2016…25 yaşında, Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır Sur’da şehit olan Jandarma Teğmen Abdulselam Özatak’ın hikayesini paylaştı. Hakkarili bir korucunun oğlu olan ve Ankara’da kiraladığı evde 9 kardeşine birden bakan şehit teğmene Genelkurmay’ın sözü, “Merak etme bu aziz millet kardeşlerini yalnız bırakmayacak, onları senin hedeflediğin yolda yetişmeleri için her türlü desteği verecektir. Rahat uyu gözün arkada kalmasın” oldu. Genelkurmay tarafından paylaşılan Şehit Abdulselam Teğmen’in yürek burkan hikayesinde en çarpıcı cümlelerden biri de yine Genelkurmay’ın paylaştığı “Hakkâriliydi. Ne fark eder ki nereli olduğu?” cümlesiydi. Hakkari’de bir korucunun çocuğu olarak doğdu Abdulselam Özatak. Korucu olan bir babası, onbir de kardeşi vardı. Çalıştı, azmetti ve Kara Harp Okuluna girmeyi başardı. Artık bir teğmen olan Abdulselam Özatak ailesinin de gurur kaynağıydı. Baktı ki Hakkari’de en küçüğü 5, en büyüğü 23 yaşındaki 9 kardeşine rahat vermeyecekler, aldı dokuzunu da Ankara’ya getirdi. Bir ev kiraladı kardeşlerine. Biri hariç hepsi okudu. 23 yaşındaki ablaya ise evde annelik yapıp tüm kardeşlerine bakmak düştü. 20 yaşındaki erkek kardeşi YGS’ye hazırlanıyor; aynı zamanda diğer kardeşlerine de bakıyordu. Öyle ya, gönüllü köy korucusu olan Baba Salih ve Anne Zübeyde çocuklarının geleceği kararmasın diye Hakkari’de kalmış, bağırlarına taş basmıştı. Teğmenin abisi Kazakistan’da öğretmen, kardeşi de Hakkari’de devlet memuru.

Abdulselam Teğmen’in Kaderini Değiştiren İki Şehit Haberi
Abdulselam Teğmen’in kaderini değiştiren ise Diyarbakır’da aldığı şehit haberiydi. İki teğmen arkadaşının Sur’da şehit düşmesi, normalde Diyarbakır Cezaevinde görevli olan Abdulselam Teğmen’i derinden yaraladı. Dilekçe vererek Jandarma Özel Harekat’ta (JÖH) görev alan Abdulselam Öztak, “Onlar şehit olurken burada ne işim var demişti. Teröristlerle mücadelede ben de varım” dercesine… Ama çatışmalar esnasında kahramanca mücadele ederken şehit oldu. Genelkurmay, şehidin öyküsünü paylaştığı açıklamasında “Hakkâriliydi. Ne fark eder ki nereli olduğu? Yüreği bu Vatan için, ay yıldızlı bayrak için çarpıyordu, bu her şeyin üstündeydi. Yüreğinde bu sevdayı taşıyabilen herkes bu milletin has evladıdır zaten. Babası da kahraman bir korucumuz, yüreği bu vatan için çarpanlardan. Çok iyi bir evlat yetiştirip vatana, Peygamber Ocağına bağışlamıştı. Diğerlerini de Abdulselam yetiştirecekti” dedi.

Devamı Yarın…

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.