DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 732340-6,05%
Ankara

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cami ve Külliye inşaatına tam gaz devam

ABONE OL
28 Aralık 2016 10:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz yıl temeli atılan Hz. Ebubekir Camii ve şehitler külliyesi inşaatı %30 oranında tamamlandı, inşaat tüm hızıyla devam ediyor.

14 Kasım 2015 tarihinde temeli atılan Hz. Ebubekir Camii ve Şehitler Külliyesi’nin inşaatı hayırsever vatandaşların bağışları ile devam ediyor.  Hz. Ebubekir Camii ve Şehitler Külliyesi için 2016 yılsonuna kadar 1 milyon lira bağış toplandı. Bu bağışın 600 bin lirası Polatlılılardan, geri kalanı ise Türkiye genelinde İlçe Müftülüğünce yapılan çağrılar sonucunda toplandı. Toplanan bağışlar ile inşaat %30 seviyesinde tamamlandı. Hz. Ebubekir Camii ve Şehitler Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetimi, yılsonu değerlendirme toplantısını dün Urfa Sofrası Konak Restoranda yaptı.

Toplantıya; Dernek Başkanı İlhan Dereköy, Başkan Yardımcısı Yetkin Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri; Abdullah Arabacı, İhsan Öz ile birlikte Mimar Yasin Coşar Yağcı katıldı.

Toplamda 5000 metrekare alan

14 Kasım 2015 tarihinde temeli atılan Hz. Ebu Bekir Camii ve Şehitler Külliyesi inşaatı bir yılını doldurdu. İnşaat alanının Külliye katı 2500 m2 ve Camii katı 2500 m2 olmak üzere toplamda 5000 m2. Külliye katında sağlık ocağı ve 112 acil istasyonu, 4-6 yaş grubu çocuklar için kreş, 150 kişilik konferans salonu, 300 kişilik hac ve mevlüt yemeklerinin verileceği yemek salonu, 4 adet kurs sınıfları (her biri 50 m2) belediye ve halk eğitim merkezlerinin kurs açacağı sınıflar, sergi salonu, fuaye alanı, 3 adet misafirhane (her oda 2 kişilik içinde tuvalet ve banyosu var)  erkek ve bayanlar için spor (fitness) salonu, ayrıca sertifika programlarının yapılacağı sertifika kurs salonu, 3 adet ticari dükkan bulunuyor. Cami alanında ise 4 minareli (minare yüksekliği 72m) her minare üç şerefeli olarak yapılıyor. Cami içerisinde 2 adet asansör çıkmakta, Kubbe yüksekliği 32m’dir Kubbe çapı 41 m’dir. Cami kapasitesi 2500 kişilik, Açık namazgahı 1000 kişilik. Cami katı bahçesi (avlusu) 1000m2 ve 1 adet şadırvanı olacak.

Dereköy; “Tüm destek verenlere teşekkür ediyoruz”

Hz. Ebubekir Camii ve Şehitler Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İlhan Dereköy, toplantıda inşaatın gidişatı hakkında açıklama yaptı. Dereköy; “Şuana kadar bizim camii derneği hesabına bir yıllık sürede yatan para 1.000.000TL(Bir milyon) olmuştur. Birde bizim camii hesabına yatmadan yapılan yardımlar var oda yaklaşık 50.000TL tutarında. Ayrıca Polatlı Belediyesinin 500 M3 beton ve 50 ton demir desteği oldu. Büyükşehir Belediyemizin 50 ton demir 1000 m3 beton desteği oldu. Hafriyatımızı yaptılar.  Bu rakamları da ilave ettiğimizde 1.600.000 TL civarında bir maliyette bulunulmuş bu zamana kadar.  Yine bu inşaat sürecinde Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’in eşi Sayın Nevin Gökçek hanımefendinin desteği, hem de Polatlı Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya’nın desteği çok önemlidir. İş makinesi ihtiyacımız olduğunda hem Polatlı Belediyesinden hem de ASKİ Polatlı Müdürü Hasan İPEK Bey bize destek oldular. Tüm destek verenlere teşekkür ediyoruz. 1.000.000TL’lik tutarın yaklaşık 600.000 TL’sini Polatlılı hayırseverler tarafından yapıldı. 400.000TL’lik tutar ise Polatlı dışından Türkiye’nin birçok bölgesinden geldi. 820 il ve ilçe Müftülüğüyle görüştük. Bunların 81’i İl Müftülüğü 739’u İlçe Müftülüğü yani tüm İl Müftülükleriyle görüştük.”dedi.

739 İlçe Müftülüğü ile görüşüldü

Dereköy, açıklamasının devamında; “Ülkemizde 957 ilçe bulunmaktadır.  İlçe müftülüklerinin ise toplamda 739’u ile görüştük. Yani ilçelerin %80’i ile görüştük. Bunlara dernek olarak resmi yazımız ile cami ve külliye inşaatımıza destek istedik. Bu yazışmaları biz Müftülüğümüze gönderdik. Müftülüğümüz üst yazısını yazarak il ve ilçelere ulaşımını sağladı. Müftümüz Mehmet Muslu’ya ve Müftülük personeline teşekkür ediyoruz. Bu zamana kadar 71 müftülükten yardım toplanarak hesabımıza aktarıldı. Yani yaklaşık %10’undan geri dönüş olmuş. Toplamda 400.000 TL. Biz buradan 2017 yılında da inşallah yardımlar bekliyoruz. Bize bu sene hem içerden hem de diğer illerden daha fazla yardım gelirdi ama malumunuz 15 Temmuz sürecinden dolayı epey bir süre yardımlar toplanamadı ve ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı dönem tabi ki bizleri de etkiledi. Tabi biz bu arada giriş katındaki alana Şehitler Külliyesi dedik. Buralardaki sosyal alanlara Valiliklere yazı yazarak şehit olan güvenlik kuvvetlerimizin ismini vereceğimizi söyledik, Valiliklerimiz bize şehit isimlerini bildirdiler. Biz cami alanındaki ve Şehitler Külliyesindeki her donatıya şehitlerimizin ismini vereceğiz ve onların isimlerini yaşatacağız. Onlara çok şey borçluyuz.”ifadelerini kullandı.

Külliyedeki bölümlere şu isimler verilecek;

1-Konya Şehidi Şehit Özel Kuvvetler Deniz Yüzbaşı Fatih YAŞAR, 2-Ardahan Şehidi Bordo Bereli Uzman Çavuş Caner ÇELİK, 3-Iğdır Şehidi Şehit Piyade Onbaşı Erkan AKDENİZ, 4-Adana  Şehidi  Şehit Polis Selahattin BAYSOY, 5-Rize Şehidi Şehit Mehmet Ali YILMAZ, 6-İstanbul Şehidi  Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Hakan ÖCALAN, 7-Hakkari Şehidi Şehit Jandarma Özel Harekat Teğmen Abdülselam ÖZATAK, 8-Trabzon Şehidi Şehit Özel Harekatçı Baş komiser Ahmet ÇAMUR, 9-Gaziantep Şehidi Jandarma Uzman Onbaşı Şehit Mehmet KARADAL, 10-Samsun Şehidi Şehit Er Selman ÖZAY, 11-Isparta Şehidi Şehit  Polis Sezgin ULUDAĞ, 12-Bursa Şehidi Özel Kuvvetler Bordo Bereli Şehit Kurmay Yarbay İlker ÇELİKCAN Tabur Komutanı, 13-Ankara –Kazan Şehidi Özel Kuvvetler Bordo Bereli Şehit Binbaşı Yavuz BAŞAYAR, 14-Afyon Şehidi Şehit Jandarma Uzman Çavuş Yasin MERGEN, 15-Polatlı Şehidi Astsubay Kıdemli Çavuş  Can ÇALIŞKAN, 16-Polatlı Şehidi Deniz Kıdemli Astsubay Başçavuş  Cüneyt SERTEL.

“Cami ve Külliye açılışına şehit yakınlarımızı getireceğiz”

Dereköy, yaptığı basın açıklamasında ayrıca; “Bizleri bu konuda en çok duygulandıran Şehit Binbaşı Yavuz Başayar’ın babası ve annesinin Polatlıya gelerek inşaat alanını gezmeleri oldu. Hem Can Çalışkan hem de Yavuz Başayar’ın babasının camii inşaatına destek için hesaba 15.000TL bağış yatırmaları oldu. Cami ve Külliye açılışına şehit yakınlarımızı getireceğiz. Onları burada misafir edeceğiz. Kurdeleyi onlara kestireceğiz inşallah. Şehitlerimizin yakınlarının Polatlıya getirilmesi ve misafir edilmesi konusunda Polatlı Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya tüm masrafları karşılayacağını ifade ettiler. İnşallah yakın zamanda bunu yaparız. Yine bizleri etkileyen olaylardan biriside; temizlikle çocuklarının geçimini sağlayan eşi vefat eden bir kadının yaptığı yardım ve zarfın içinde yazdığı notta “Bu paralar helaldir. Temizlik yaparak kazandım demesiydi” Hayırlı bir işe çıktığımız bu yolda bazen insanı duygulandıran olaylar oluyor. Mesela nedir deseniz bir tanesini anlatayım. “Bir seferinde bir yere para yatırmamız gerekmişti. Yatıracağımız para o gün için 4400 TL idi. Ama bizde 3300 TL vardı. O gün telefonum çaldı birisi yardım yapacağını söyledi. Gittim yanına 1100 TL verdi. Böyle bir şey nasıl olabilir ki diye düşünüyorsunuz. Bu işte hayırla çıktığınız bu yolda Cenabı Allah’ın takdiridir. Şu anda inşaatın %30’u bitti. Şehitler külliyesi kaba inşaatı bitti. Bims tuğlalarla örüldü. Alt katın sıva, asma tavan boya, su, elektrik vb ince işler kaldı. Camii inşaatında bahçe kısmının kabası bitti. Minareler 1 tanesi tamamen bitti diğer 2’sinin boyası kaldı, dördüncüsü ise yarısı yapılmış durumda.  Biz temeli atarken maliyeti 7.000.000 TL’yi bulan bu inşaatı 13 Eylül 2017’de açacağız dedik Yani 22 ay dedik.”şeklinde bilgiler verdi.

İl Müftüsünden Yardım Toplama Sözü

Dereköy, açıklamasının sonunda; “Türkiye’deki 15 Temmuz hain süreç ve Türkiye’nin içinde bulunduğu ve Ortadoğu’daki sıkıntılı durum olmasaydı bitireceğimize inanıyordum. Yani 2 senede olmasa da 2018 yılında bitiririz inşallah (3 yılda). Birkaç ay önce Ankara Müftümüze inşaatı gezdirdik kendisi çok beğendi. Böyle bir konuda cesaretimizden dolayı bize teşekkür etti. Ankara genelinde inşaata yardım toplama sözü verdi. Çünkü hakikatten çok maliyetli bir inşaat ve kısa sürede büyük mesafe kat ettik. Camiler eskiden Osmanlıda nasılsa aynı sosyal donatıları barındıran bir külliye yapıyoruz. Minarelerin yanına 50 -60 metrelik bir bayrak direği dikeceğiz. Orada şanlı ay yıldızlı bayrağımız ve minareler bir Türk-İslam mührü olarak görünecek. Yani bizim inancımız nedir Bayrak inmez ezan dinmez. İşte bu Şehitlik kaşında yan yana sembolize edecek. Bu vesileyle tekrar tüm emeği geçenlere ve hayırseverlere teşekkür ediyorum Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek ve eşi Sayın Nevin Gökçek hanımefendiye ve Polatlı Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya’ya şükranlarımı arz ediyorum. Polatlıdaki camilerde görevli imam ve müezzin arkadaşlara ve kıymetli basınımıza teşekkür ediyorum. Bizlere desteklerini devam ettirmelerini rica ediyorum.”dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.