DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5728754,60%
Ankara
15°

HAFİF YAĞMUR

12:55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dr. Yaşar’dan sağlık tüyoları

Dr. Yaşar’dan sağlık tüyoları

ABONE OL
26 Aralık 2016 08:46
Dr. Yaşar’dan sağlık tüyoları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, sağlıklı yaşam tüyolarını ile birçok hastalık hakkında tedavi yönetimi ve ayrıntılı bilgileri İstiklal Gazetesi okurları ile paylaşıyor.
Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, bu hafta, yaygın bir kemik hastalığı olan Osteoporoz hakkında bilgiler verdi. Yaşar, Osteoporoz hakkında şu bilgileri verdi:

Hastalar ve hekimler tarafından gereken ilgiyi yeteri kadar görmüyor

Osteoporoz yaygın bir hastalık olmasına rağmen, hastalar ve hekimler tarafından gereken ilgiyi yeteri kadar görmemektedir. Bu nedenle tanı ve tedavisi genellikle daha geç ve daha zor olmaktadır. Hastalığın yavaş seyri, vakaların çoğunda geç ortaya çıkması yaşlılığın doğal seyri olarak algılanmasına yol açmaktadır. Osteoporoz tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tüm dünyada yaşam süresinin uzaması ile osteoporoz ve yan etkilerinin sıklığındaki artış kaçınılmaz olarak önümüze çıkacaktır. Bu yazı dizimizde osteoporoz nedir? Osteoporoza yol açan nedenler ve risk gurubu incelenecek olup sonunda ilaç dışı tedavisi konusunda bilgilendirilme yapılacaktır. Osteoporoz vücuttaki kemik miktarının azalması ve yapısının bozulması sonucu kemik kırılabilirliğinde ve kırık eğiliminde artışla sonuçlanan ilerleyici bir kemik hastalığıdır.

Tüm dünyada 200 milyondan fazla insan osteoporotik

Tüm dünyada yaşam süresinin uzaması ile yaşlanan nüfusun artmasıyla osteoporoz giderek önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Tüm dünyada 200 milyondan fazla insanın osteoporotik olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde de toplum giderek yaşlanmakta ve dolayısıyla osteoporoz önemli bir sağlık sorunu olarak öne çıkmaktadır. Türkiye’de 2010 yılında yapılmış FRAKTÜRK araştırmasında 50 yaş üzerindeki bireylerin %50′ sinde osteopeni ve %25′ inde osteoporoz olduğu saptanmıştır. Yine bu araştırmada 50 yaş üzerindeki bireylerde kalça kırığı sıklığının 24000/yıl olduğu ve bunlarında %73 ‘ünün kadınlarda olduğu saptanmıştır. Hipertansiyonun inme etkisi oluşturması gibi osteoporozda kırık riskini arttıran bir hastalıktır. Hastalığın en önemli sonucu kemik kırıkları olup bu kırıklar birçok sağlık sorunu ortaya çıkartabilmekte ve hatta ölümcül olabilmektedir.

Bir kırık oluncaya kadar sessiz seyreden bir hastalık

Osteoporoz bir kırık oluncaya kadar sessiz seyreden bir hastalıktır. Kırıklar küçük bir travmayla veya travmasız oluşur. Özellikle yaşlılarda sıktır. Tedavi ve bakım için bireylere olduğu kadar ülke ekonomisine de aşırı yük getirmektedir. Osteoporoz kırık olmadan da tanısı konabilen gerekli önlemlerle ve tedavilerle ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önlenebildiği bir hastalıktır. Kalça kırıkları osteoporozun en önemli sonucudur. Ciddi kalça kırıkları sonrasında daha önce kendi başına yürüyebilenler kırıktan 1 yıl sonra yürüyemeyebilirler. Kalça kırığı olanlarda ölüm oranı yüksektir. Bu yaklaşık olarak 2 yıl içerisinde %20’lere tekabül etmektedir. Osteoporoz toplumda bir kadın hastalığı olarak algılanmakla birlikte erkeklerde de bu sayı gittikçe artmaktadır. Sadece boydaki kısalma bile osteoporoz tanısı için uyarıcı olmalıdır. Unutulmamalıdır ki osteoporoz erken tanı ile önlenebilen bir hastalıktır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.