DOLAR 9,54680.6%
EURO 11,15351.02%
ALTIN 551,410,64
BITCOIN 5910556,01%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

Artık çocuklar da yönetimde söz sahibi

ABONE OL
26 Aralık 2016 08:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kentin yönetilmesinde çocukların da görüş ve önerilerinin alınması amacıyla gerçekleştirilen, Kent Konseyi birinci seçimli çocuk meclisi, cumartesi günü Polatlı Belediye Meclis salonunda yapıldı.

Polatlı Kent Konseyi Çocuk Meclisi 1. Seçimli Olağan Genel Kurulu, Polatlı Belediye Meclisi Salonu’nda gerçekleştirildi. Yapılan Genel Kurulda, Namık Kemal Ortaokulu 7.sınıf öğrencisi Yakuphan Koluman Polatlı Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanlığı’na seçildi. Çocuk Meclisi Yürütme Kurulu İlçe Milli Eğitimi Müdürlüğü ortaklığı ile okul müdürlerinin görüşleri ve önerisi alınarak belirlenen öğrenci temsilcilerinden oluşturuldu.

Çocuk Meclisi Başkanını Seçti

Polatlı Kent Konseyi Çocuk Meclisi 1. Seçimli Olağan Genel Kurulu, Polatlı Belediye Meclisi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kentin yönetilmesinde çocukların da görüş ve önerilerinin alınması amacıyla gerçekleştirilen, Kent Konseyi birinci seçimli çocuk meclisi, cumartesi günü Polatlı Belediye Meclis salonunda yapıldı. Yapılan Genel Kurulda, Namık Kemal Ortaokulu 7.sınıf öğrencisi Yakuphan Koluman Polatlı Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanlığı’na seçildi. Çocuk Meclisi 1. Seçimli Olağan Genel Kurulu’na Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, Kadın Meclisi Başkanı Gülşah Bilge, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve Çocuk Meclisi üyeleri katıldı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Çocuk Meclisi Başkanı Yakuphan Koluman’a çalışmalarında başarılar diledi. Genel Kurulda, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından divan başkanı, katip ve üyelerine yetki verildi. Divanda; Hüseyin Üstüntaş, Mustafa Erkmen, Mehmet Güngör, Ayşe Karagök ve Hanife Zengin görev aldı. Çocuk Meclisi Yürütme Kurulu İlçe Milli Eğitimi Müdürlüğü ortaklığı ile okul müdürlerinin görüşleri ve önerisi alınarak belirlenen öğrenci temsilcilerinden oluşturuldu.

Çelik; “Başarılı olmasanız da bizler için çok ama çok önemlisiniz”

Polatlı Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik Çocuk Meclisi 1. Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada çocuklar ve ailelerine seslendi. Çelik;  “Bugün Polatlı Kent Konseyi Çocuk Meclisimizin Seçimli genel kurulunu birlikte gerçekleştiriyoruz. Öncelikle çocukları çok sevdiğini bildiğim aramızda bulunamayan Polatlı Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya’nın selamlarını iletiyorum. Çocuklarımız bizim için çok önemli, onlar bizim gözbebeğimiz. Çocuklarımıza iyi bir ortam hazırlamak bizim en önemli görev ve sorumluluklarımızdan ‘Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu torunlarımızdan ödünç aldık. Çevreye duyarlı, sosyal, değerlerine sahip çıkan, özgüvenli, çalışkan olursak mutluluğumuz daim olur. Sevgili Çocuklar biz anne-babalar-öğretmenler olarak bazen sizlerin olumsuzlukları üzerinde durarak eleştiriyoruz, takdir edilmeyi beklerken eleştirilmek sizi üzüyor değil mi? 100 sorulu sınavdan 3 yanlış çıkardığımıza bakılıyor maalesef. 97 doğru yaptın diye tebrik edilmek varken. Fakat bu mükemmelliği aradığımız içindir. Sizin başarılı olmanızı çok isterken, başarılı olmasanız da bizler için çok ama çok önemlisiniz. Biz büyükler sizlerin sadece varlığınızla gurur duyuyoruz iyi ki varsınız. Kent Konseyi yönetme kurulu üyelerim adına Çocuk Meclisimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.  Dünya da tek çocuk bayramını hediye eden Ulu önder Ata’mızı saygıyla anıyor katılımlarınızdan dolayı teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi.

Başkanın ilk icraatı; doğa ve çevre bilincinin gelişmesi

Polatlı Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı seçilen Namık Kemal Ortaokulu 7.sınıf öğrencisi Yakuphan Koluman, kürsüye gelerek yaptığı konuşmada; “Polatlı Namık Kemal Ortaokulu 7.sınıf öğrencisiyim. Çocuk meclisi başkan adayı olarak doğa ve çevre bilincinin gelişmesi için gayret edeceğim. Arkadaşlarımızın isteklerinin büyüklerimize iletilerek yapılması için yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarımızla birlikte çaba sarf edeceğim. Çocuk meclisimizin üye sayısını artırarak oyunlar, yarışmalar, geziler gibi faaliyetler yapmayı planlıyorum. Bu şekilde sosyalleşerek özgüvenimizi artıracağız. Ancak bu şekilde ülkemizin Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği gelişmiş ülkeler seviyesine ulaştırabiliriz. Bizleri yetiştiren öğretmenlerimize ve ailelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi. Seçimin tamamlanması ardından konuşma yapan Polatlı Huzurevi Özel Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Üstüntaş ise; “Eğitim öğretimin temeli; öğretmen, öğrenci ve veliler. Biz birbirimizi anlayabildiğimiz müddetçe işlerimiz daha da kolaylaşır. Ben okulumdaki velilere hep şunu söyledim; ben kapım herkese açık ama önce birbirimizi anlayalım. Çocuk arkadaşıyla paylaştığını ailesi ile paylaşmıyor. Sizden isteğim çocuklarınızla konuşun. Bir diğer konu da çocuklarınıza karşı aşırı korumacı olmayın. Çok korumacı olursanız çocuklar kendi başına iş yapabilme yeteneği ve gücünü elde edemiyorlar.”ifadelerini kullandı.

Kent Konseyi Çocuk Meclisi Yürütme Kurulu;

Yapılan genel kurul sonrasına belirlenen yönetme kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu; Yakuphan Koluman, Neslihan Yıldızkaya, Ulusoy Mert Kabasakal, Ecrin Eren, Efe Ceylan, Murat Çelik, Abdullah Kurt, Yağız Berat Düzyurdu, Aysel Nur Sakarya. Genel kurulda ayrıca çocukların fikir danışabilecekleri bir Danışma Kurulu oluşturuldu. Danışma kurulunda ise; Avukat Yasemin Tekeli,  Psikolog Batuhan Efe, Sosyolog Mehmet Sarıboğa, Çevre Bilimci Gülşah Bilge ve Gazeteci Sinem Kopar isimleri yer aldı. Toplantı sonunda üyeler ve çocuklar hep birlikte 10.yıl marşını söylediler.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.