Haberler
ANA SAYFA
CUMA SOHBETİ
DOĞRU KALEM
GÜNDEM
IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ
SATRANÇ ÖĞRENELİM
SPOR
ÖRGÜ DÜNYASI
KADININ DÜNYASI
TARAFSIZ MUHALİF
YAZZAR BONCUĞU
NÜKTE
BELA..!!
RESMİ İLANLAR
Sayaç
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2309
mod_vvisit_counterDün2558
mod_vvisit_counterBu Hafta6796
mod_vvisit_counterBu Ay2309
mod_vvisit_counterGenel Toplam1204104
Üye Girişi

Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Kimler Çevrimiçi
Şuanda 4 misafir bağlı
ANA SAYFA
Pancar bedelleri ödeniyor
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Seda GÜNGÖR   
Wednesday, 24 April 2013

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Ankara Şeker Fabrikası Müdürü Kemal Yüksel, bugün pancar bedeli ödemelerinin başlanacağını açıkladı.

Pancar ödemeleri başladı

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Ankara Şeker Fabrikası Müdürü Kemal Yüksel, pancar üreticisini sevindirecek açıklamayı yaptı.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Ankara Şeker Fabrikası Müdürü Kemal Yüksel, yaptığı açıklamada “Fabrika tarafından 2012-2013 kampanya döneminde üreticiden satın alınan 524 bin ton pancar karşılığında 73,311 milyon TL bedel tahakkuk ettirilmiş olup, bu bedelin 33, 285 milyon TL’si yılı içinde üreticiler avans olarak ödenmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Yüksel açıklamasında “40, 026 milyon TL tutarındaki bakiye pancar bedelinin ödenmesine 24 nisan 2013 tarihinde başlanarak tamamı 30 Nisan 2013 tarihine kadar ödenmiş olacaktır.” sözlerini kaydetti
Yorum yok
 
Doğan, çelenk sundu
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Halime Öztürk   
Wednesday, 24 April 2013

İlçemizde 23 Nisan kutlamaları dün sabah saat 09:00’da yapılan çelenk sunma töreni ile başladı. Geçmiş yıllarda yapılan çelenk sunma törenlerinin aksine bu yıl yalnızca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çenek sundu. Çelenk sunma törenine yalnızca İlçe Milli Eğitim Müdürü, Polatlı’daki eğitim kurumlarının müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çelenk sunma töreninin ardından Polatlı Kaymakamlığı tarafından hazırlanan kutlama programı yapıldı. Program, saat 10:00’da başladı. Kutlamalar bu yıl şehir stadı yerine Cumhuriyet Meydanında yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Mürüdü Yusuf Doğan, milli eğitim Müdürlüğü çelengini genç öğretmenlerle birlikte Atatürk Heykeli önüne koydu.

Çelenk sunma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından son buldu.

Yorum yok
 
Ekmeğe katılacak kepek, maliyeti de düşürecek
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Seda GÜNGÖR   
Wednesday, 24 April 2013

Polatlı Kahveciler, Lokantacılar, Pastacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Rıza Yüksel, kepekli ekmeğe geçiş süreci hakkında basın açıklamasında bulundu.

 Polatlı Kahveciler, Lokantacılar, Pastacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Rıza Yüksel “Kepekli ekmeğe geçişle 54 lira tutarında olan her bir un torbasının maliyetinde 2-3 liralık bir düşüş gerçekleşecek.Beyaz ekmeğin kaldırılması ile beraber bir buğday tanesinin tamamından un yapılacağını kaydeden Yüksel, “Kepek oranını artmasıyla beraber yem olarak değerlendirilen kepek de kullanılabilecek. Böylece ekmek yapımında buğdayın kabuk yani kepek kısmı da yer alacak” diye konuştu.

Polatlı’da kişi başı ortalama ekmek tüketimi günlük 350-400 gram civarında.

Kahveciler, Lokantacılar, Pastacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Rıza Yüksel Polatlı’da tüketilen ekmeğin kişi başına günlük 350-400 gram civarında olduğunu dile getirdi. Yüksel “Buğday ununda çeşit ve iklim özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama yüzde 15 kepek (kabuk),yüzde 85 oranında ise iç kısmı bulunuyor. Bakanlık yetkililerinin undaki kepek oranını arttırarak tam buğday ekmeğinin yaygınlaştırılması ve tuz miktarını azaltılması hedefine karşılık fiyatlarda artış olacağına yönelik endişeler bulunuyor. Ancak, beyaz ekmeğin raflardan kaldırılmasıyla beraber ekmek fiyatlarında artış değil, belki düşüş yaşanılabileceği ifade ediliyor. Esmer ekmek ile beyaz ekmek arasında istisnalar dışında maliyet olarak herhangi bir değişiklik olmayacak. Ekmekteki kepek oranı 650-700, 700-750 arası olacak, kepek oranı arttıkça maliyetin düşmesi beklense de bu konuda inisiyatifin un üreticilerinin elinde” dedi.

Esmer ekmeğin daha geç bayatladığını belirten Yüksel, değirmen ve un üreticilerinin unu beyazlatmak için katkı kullandıklarını, esmer ekmek uygulamasıyla katkı maddesinin de kullanılmayacağını ifade etti. Yüksel, kepekli ekmeğin uzun ömürlü olmasıyla ilgili ise “Esmer (kepekli) ekmek biraz daha düşük ısıda pişer ve pişkin olur. Beyaz ekmek, çok çabuk kuruyup bayatlamasına rağmen; esmer ekmek daha dayanıklı olur. Bu nedenle israfın yapılmamasında da önemli bir avantajdır” dedi.      

Yüksel; Kepek ekmeğinin faydalarını anlattı

Yüksel; kepek ekmeğinin faydaları ile ilgili olarak “Kepek ekmeği, ekmek yapılırken kepeği ayrılmamış un ile yapılan ekmek demektir. Kepek ekmeği denildiğinde ilk akla gelen zayıflamadır. Genellikle diyet listelerinde adını duyduğumuz kepek ekmeğinin aslında pek çok faydaları vardır. Hatta kepek ekmeğinin kanseri önleyici faydası bile vardır. Uzmanlar sadece kilo vermek isteyenlerin değil herkesin kepek ekmeği yemesi gerektiğini vurguluyor. Kepek ekmeğinin zayıflamadaki rolü hep yanlış anlaşılır. Kepekli ekmeğin daha az kalori içerdiği zannedilir. Oysaki kepek ekmeği ile beyaz undan yapılan ekmek kalorisi arasında pekte fark yoktur. Zayıflama diyet listelerinde hep kepek ekmeğinin tavsiye edilmesinin sebebi ise kepek ekmeğinin iştahı kesmesi ve bağırsakları çalıştırması sayesinde kilo vermeye yardımcı bir gıdadır” dedi.

Kepek ekmeği kanseri önlüyor

Yüksel; “Kepekli ekmek bağırsakları çalıştırma özelliğinden dolayı, Bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini yüzde 50 oranında azaltıyor. Safra kesesinde taş oluşması ihtimalini de azaltıyor. Çünkü kepek ekmeği; beyaz ekmek, çavdar ekmeği ve mısır ekmeği gibi diğer ekmek türlerinde bulunan bütün vitamin ve mineralleri içerir. Kabızlığı önleyen, kepekli ekmek; iştahı keser kilo vermeye yardımcı olur. Kolay hazmedilir. Metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı için, sindirimle ilgili rahatsızlıklara ve kabızlığa da birebir çözümdür. Bağırsakların çalışmasını sağladığı gibi, bağırsak kanserini ve hemoroit oluşumunu da engeller. Kepek ekmeği kadınlık hormonu dolaşımını da azaltır. Bu da kadınlarda, göğüs ve rahim kanserini önleyen bir faktör oluşturur.  Şeker hastalarının ve kilo problemi olan kişilerin rejim listelerinin başında olmalıdır.  Kalp ve dolaşım hastalıklarına iyi gelir. Besin değeri yüksek, ekonomik bir gıdadır” dedi.

Kepek sindirimi kolaylaştırır

Yüksel “Genelde kepeği ayrılmış beyaz undan yapılan ekmek tercih ediliyor. Hâlbuki kepekli ekmek hem bol miktarda vitamin içeriyor hem de sindirim yollarını rahatlatıyor. Kepekli ekmek, sadece kilo sorunu veya şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olanlar için değil, bir sağlık sorunu olmayan tüm insanlar için faydalıdır. Buğday sağlık açısından yararlı olan bazı vitaminleri içerdiği için kansızlık yapmaz. Bu maddelerin daha çok yoğunlaştığı kısım olan buğdayın dış kabuğu, un yapımı sırasında ayrıştırılıyor ve bu yüzden ekmeğin besin değeri düşüyor. Bu nedenle, beyaz ekmek yerine kepekli ekmeğin tercih edilmesi daha sağlıklıdır” dedi.

Yorum yok
 
24 NİSAN ÇARŞAMBA 2013
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar İSTİKLAL HABER MERKEZİ   
Wednesday, 24 April 2013
 Yorum yok
 
<< Başa Dön < Önceki 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 5396 - 5400 Toplam: 20719
Ana Menü
Tarihçe
Yazarlarımız
Personelimiz
İletişim
Anket
Sizce Polatlı'nın en büyük sorunu hangisidir ?
 
Zaman
En Yeniler
Popüler Haberler
Son Yorumlar
Adınızı de...
HEMA mağdu...
Polatlılı ...
Polatlılı ...
Adınızı de...
Köşe Yazarlarımız
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
Powered by polatliistiklal.com
°²¸£Ïà²áÍâóװ±¸°²¸£Ïà²á´óÈ«ÍâóÔ˶¯Ğ¬ÆÎÌïóÒ×ÍøÖ·´ú·¢»õÆÎÌïÍâó֮¼ÒÆÎÌï°²¸£¼ÒÔ°ÆÎÌïÍâóÃÅ»§ÆÎÌïЬҵ