Haberler
ANA SAYFA
CUMA SOHBETİ
DOĞRU KALEM
GÜNDEM
IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ
SATRANÇ ÖĞRENELİM
SPOR
ÖRGÜ DÜNYASI
KADININ DÜNYASI
TARAFSIZ MUHALİF
YAZZAR BONCUĞU
NÜKTE
BELA..!!
RESMİ İLANLAR
Sayaç
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1835
mod_vvisit_counterDün1963
mod_vvisit_counterBu Hafta11545
mod_vvisit_counterBu Ay58241
mod_vvisit_counterGenel Toplam1457891
Üye Girişi

Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Kimler Çevrimiçi
Şuanda 5 misafir bağlı
ANA SAYFA
Çanakkale gezisi notları-3
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Mehmet IŞIK   
Friday, 23 August 2013

Geçen Cumartesi günü Polatlı Belediye Başkanlığının uzun süredir uyguladığı geleneksel gezi programı kapsamında Çanakkale’ye gittik. Orayı önce tarihini yaşamak isteyen bir Türk, sonra bir gazeteci ve en son olarak ta emekli bir subay gözüyle yaşadım. Herkes neler yaşadı, neler hissetti bilemeyiz ama Polatlı’dan gidenler olarak Çanakkale’de şehit olan kınalı kuzuların nasıl şehit olduğunu orada yaşayarak hissetmenin güzelliğini yaşadık ve her mevzide şehitlerimiz için okuduğumuz Fatihalarla, bugün bu ülkede özgürce yaşamamız için canını veren kınalı kuzuları rahmetle ve minnetle andık.

 “ Mustafa oğlu Mehmet doğum 1904-ölüm 1915 yaşı, 11. O Çanakkale destanını yazan, Analarının askere gönderirken ellerine kına yakıp, vatana kurban ettiği kınalı kuzulardan biri”

  Türk Milleti kınayı üç amaç için yakarmış. Birincisi Allah’ımıza kurban ettiği kuzuya yakarmış,ikincisi evlenen kıza yakarmış, ve son olarak ta askere giden delikanlıya yakarmış. Vatanına kurban olsun diye. Çanakkale gezimizde şehitliklerde 11 yaşında asker edilip ellerine kına yakılıp,bu vatana kurban edilen kınalı kuzularımızın mezarlarında Sakarya’nın şehitlerinden onlara selam götürerek dualar okuduk.

Polatlı Belediye Başkanlığınca düzenlenen,Çanakkale gezimizde,  ka­fileyi karşılayan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzu Rıdvan Arı, sabah saat 08’den 16’ya kadar süren 8 saat boyunca  Çanakkale savaşının detaylarını ve yazılan destanın tanıtımını üst­lendi.

 Kara harekatı ve 253 bin şehidimizin tarihe geçişleri.

I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri'nin Birleşik Filo ile savunmada kalan Osmanlı İmparatorluğu kara topçusu arasında 19 Şubat 1915'ten 18 Mart 1915'e kadar Çanakkale Boğazı'nda yapılan bir dizi deniz operasyonudur. Birleşik Filo'nun Çanakkale Boğazı'na karşı yaptığı 18 Mart tarihli en geniş kapsamlı saldırı, harekâtın son operasyonudur ve birçok kaynakta 18 Mart Deniz Savaşı olarak geçmektedir.

İtilaf Devletleri, Churchill'in çabalarıyla sadece donanmayla Çanakkale Boğazı'nı geçerek İstanbul önlerine ulaşmak ve Almanya ile ittifak olan Osmanlı İmparatorluğu'nu tek darbeyle teslime zorlama planını kabul etmişlerdir. Bu harekat için oluşturulan Birleşik Filo 3 Kasım 1914'te Boğaz'a karşı taarruzlarına başlamıştır. Boğaz'daki mayın ve topçu savunmasını çökertmek için asıl girişim 18 Mart 1915 tarihinde yapılmıştır. Bu muharebede Birleşik Filo'ya dahil üç zırhlı batmış, dört zırhlı da ağır biçimde hasar görerek savaş dışı kalmıştır. Gün sonunda savunmanın kaybı, Türk tarafından 79 ölü ve yaralı, Alman tarafında 18 ölü ve yaralıdır. İtilaf Devletlerinin kaybı ise 800 ölüdür.

Birkaç gün içinde İtilaf Devletleri, Çanakkale Boğazı'nın sadece donanmayla geçilemeyeceğini, ancak kara ordusu ile Gelibolu Yarımadası'nın işgal edilmesiyle Boğaz'ın açılabileceğine karar vermiştir. Bu kararla 25 Nisan 1915 günü Yarımada'ya çıkarma yapılmıştır.

Kara harekatı

Askeri durumu tetkik için Çanakkale’ye gönderilen General Sir William Birdwood, 5 Mart’ta Kitchener’a gönderdiği raporda, Donanmanın tek başına Bağaz’dan geçemeyeceğine inandığını, kuvvetli bir ordunun karadan donanmayı desteklemesi gerektiğini bildiriyordu. Bu rapor Kitchener’in bütün tereddütlerini giderdi. 10 Martda 29’ncu Tümenin Ege’ye gönderileceğini açıkladı. Ayrıca bir Tümen de kendilerinin göndermeleri için Fransızları ikna edeceğini ilave ediyordu.

Böylece Mısır’daki Anzac Tümenleri ile birlikte 70 bin kişilik bir kolordu bu işe ayrılmış oluyordu.

Seddülbahir Cephesi

Seddülbahir Cephesi'ndeki İngiliz ve Fransız birliklerinin ilk hedefi Kirte Köyü ve hemen kuzeyindeki Alçıtepe olmuştur.

Bu hedeflerin ele geçirilmesi için ilk müttefik taarruzu olan Birinci Kirte Muharebesi, 28 Nisan 1915 sabahı başlamıştır. Taarruzun sol kanadında iki İngiliz tugayı, sağ kanadında ise beş Fransız taburu taarruza katılmıştır. Türk savunması İngiliz taarruzları karşısında tutunurken Fransız kesiminde yarılma noktasına gelmiştir. Cephe komutanı Albay Halil Sami Bey, hatların geri çekilmesi emri vermişken, iki bölüklük bir kuvvet, donanma topçusunun ateşinde bir gedik bularak hatları takviye etmiştir. Bunun üzerine geri çekilme emri derhal geri alınmıştır. Öğleden sonra Yarbay Sabri Bey, iki taburluk bir kuvvetle karşı taarruza geçerek müttefik cephesini kırmıştır. Gün sonunda, müttefikler taarruz çıkış hatlarına geri çekilmişlerdir. Türk kayıpları 2.380, müttefik kayıpları ise 3.000'dir.Devamı yarın.

 
 
   

 

Yorum yok
 
Polatlı Kız Teknik ve Meslek Lisesi-3-
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Sevim IŞIK   
Friday, 23 August 2013

Grafik ve Fotoğraf alanı Çerçeve Öğretim Programı ile bireylere, öncelikle temel bilgileri içeren bilgi ve becerileri kazandırmanın yanı sıra çağımızın gereği olan insan ilişkileri, iletişim kurabilme, değişimlere ve teknolojiye uyum sağlayabilme, sistemleri anlayıp kullanabilme yeterliklerini kazandırmak hedeflenmiştir. Programın genel amacı; bireylerin, temel yeterlikler üzerine, temel mesleki bilgi ve becerilerle donatılmasını sağlamaktır. Kazandırılan mesleki bilgi ve becerilerle sektörün beklentileri doğrultusunda kaliteli hizmet sunabilen, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, çevre ve toplum bilincine sahip, güç birliği bilinci ile kendi iş yerini kurma düşüncelerini faaliyete geçirebilen ve işin her aşamasında kaliteden sorumlu olmanın gereğini bilen bireyler yetiştirmek hedeflenmiştir.

Grafik ve FotoğrafGrafik ve Fotoğraf alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Grafik ve Fotoğraf alanı altında yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazandıran nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Grafik ve Fotoğraf Alanında Yer Alan Dallar:

1.Grafik dalı

Bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla tasarımları elle ve bilgisayarla sanatsal ölçütler içinde hazırlama yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Grafik ve Fotoğraf alanı altında grafikerlik mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

2.Fotoğraf çekim dalı

Ürün veya konunun fotoğrafını çekme, çektiği fotoğrafları baskıya hazır hâle getirme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Grafik ve Fotoğraf alanı altında fotoğraf çekim elemanı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

3.Fotoğraf baskı dalı

Çeşitli özelliklerdeki, klasik veya otomatik banyo ve baskı sistemlerinin çalışmaları hakkında yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Grafik ve Fotoğraf alanı altında fotoğraf baskı operatörlüğü mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri

Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanının mesleki eğitim kapsamına alınması ve bu çerçevede programların sektör analizine dayalı olarak modüler esaslı hazırlanması, ülkemiz ekonomisi açısından çok önemli olan bu sektöre kalifiye eleman yetiştiren mesleki eğitim sistemine yeni bir anlayış ve standart getirecektir.

Dünyada hızla değişen kozmetik ve kişisel hizmet sektörü, pazar ekonomisinde büyük bir paya sahiptir. Değişen yaşam şartlarıyla birlikte insanların kişisel bakımlarına önem göstermeleri sektörde nitelikli elemanlara olan ihtiyacı artırmaktadır.

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanında Yer Alan Dallar:

1. Saç bakımı

Kuaförlük mesleğinin gerektirdiği yeterliklerden saç şekillendirme, saç renklendirme, saç kesimi ve saç bakımı yapmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında kuaförlük mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

2. Cilt bakımı

Güzellik uzmanının sahip olduğu, yüz ve vücut bakımı ile ilgili temel işlemleri tekniğine uygun yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında güzellik uzmanlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

3. Vücut bakımı

Vücut bakımı elemanının sahip olması gereken, masaj, spa&wellness ve vücut bakımlarıyla ilgili işlemleri tekniğine uygun yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında vücut bakımı elemanı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

4.Makyaj

Makyaj elemanının(makyöz-makyör) sahip olduğu, makyaj, özel amaçlı makyaj teknikleri ile ilgili işlemleri tekniğine uygun yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında makyaj elemanı(makyöz-makyör) mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Yiyecek ve içecek hizmetleri

Turizm sektöründeki gelişmeler, milli gelir içerisindeki payının artmasını ve önemli istihdam alanı hâline dönüşmesini sağlamıştır. Turizm gelirlerinin ödemeler dengesine olumlu katkısı ve yabancı sermayeyi ülkeye çekebilmesi sektörün önemini açıkça ortaya koymaktadır. Turizm sektöründeki gelişmelerin yanı sıra, toplumdaki sosyo-kültürel ve ekonomik değişimler; Yiyecek İçecek Hizmetleri alanının da gelişimini hızlandırarak önemli bir istihdam alanı hâline dönüşmesini sağlamıştır. Hızla değişen dünyada Yiyecek İçecek Hizmetleri alanının rekabet koşullarına ayak uydurabilmesi için sektörün istediği yeterlikleri kazanmış, kaliteli ara kademe insan gücünü yetiştirmek zorunlu hâle gelmiştir. Bu nedenler programlarımızda yeni yaklaşım ve düzenlemeleri gerekli kılmıştır.

Yiyecek-İçecek Hizmetleri alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.Yiyecek-İçecek Hizmetleri alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları ve hizmet sektöründeki gelişmeler doğrultusunda, mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Yiyecek İçecek Hizmetleri

Yiyecek içecek hizmetleri alanında yer alan dallar:

1. Mutfak dalı

Mutfak araç, gereç ve ekipmanlarını kullanarak, hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun yiyecek üretimi yapma ve servise hazır hâle getirme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Aşçılık mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

2. Pastacılık dalı

Pastane mutfağı araç, gereç ve ekipmanlarını kullanarak, hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun pastane ürünlerini yapma süsleme ve servise hazır hâle getirme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Pastacılık esleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

3.Servis dalı

Servise hazırlık, servis yapma, hesabın takdimi ve tahsili yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Servis elemanlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

4.Bar dalı

Bar hazırlıkları ve düzenini sağlama, içecek hazırlama ve servisini yapma, hesabın takdimi ve tahsili yeterliklerini kazandıracak eğitim ve öğretim verilen daldır. Barmen/barmaid mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

5. Host- hosteslik dalı

Otobüs, tren ve havayollarında seyahat öncesi, sonrası ve seyahat sırasındaki yolcu/müşteri hizmetlerini ve servis hizmetlerini yapma yeterliklerini kazandıracak eğitim ve öğretim verilen daldır. Hosteslik mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Okullar yazı dizimiz sona ermiştir.

Yorum yok
 
23 AĞUSTOS CUMA 2013
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar İSTİKLAL GAZETESİ   
Friday, 23 August 2013
 Yorum yok
 
ELEMAN ALINACAKTIR
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar İSTİKLAL GAZETESİ   
Thursday, 22 August 2013
 Yorum yok
 
<< Başa Dön < Önceki 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 5396 - 5400 Toplam: 21967
Ana Menü
Tarihçe
Yazarlarımız
Personelimiz
İletişim
Anket
Sizce Polatlı'nın en büyük sorunu hangisidir ?
 
Zaman
En Yeniler
Popüler Haberler
Son Yorumlar
Karaoğlu: ...
Polatlı’nı...
Vatandaş s...
Raylı sist...
Raylı sist...
Köşe Yazarlarımız
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
Powered by polatliistiklal.com
°²¸£Ïà²áÍâóװ±¸°²¸£Ïà²á´óÈ«ÍâóÔ˶¯Ğ¬ÆÎÌïóÒ×ÍøÖ·´ú·¢»õÆÎÌïÍâó֮¼ÒÆÎÌï°²¸£¼ÒÔ°ÆÎÌïÍâóÃÅ»§ÆÎÌïЬҵ