Haberler
ANA SAYFA
CUMA SOHBETİ
DOĞRU KALEM
GÜNDEM
IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ
SATRANÇ ÖĞRENELİM
SPOR
ÖRGÜ DÜNYASI
KADININ DÜNYASI
TARAFSIZ MUHALİF
YAZZAR BONCUĞU
NÜKTE
BELA..!!
RESMİ İLANLAR
Sayaç
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1232
mod_vvisit_counterDün2157
mod_vvisit_counterBu Hafta10481
mod_vvisit_counterBu Ay48781
mod_vvisit_counterGenel Toplam1250576
Üye Girişi

Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Kimler Çevrimiçi
Şuanda 1 misafir bağlı
ANA SAYFA
8 MAYIS ÇARŞAMBA 2013
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar İSTİKLAL HABER MERKEZİ   
Wednesday, 08 May 2013
 Yorum yok
 
Hıdırellez Baylikköprü’de kutlandı
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Sevim IŞIK   
Tuesday, 07 May 2013

Hıdırellez, bu yıl Beylikköprü Köyü Şehit Yüzbaşı Nazmi Elmaz okulunda kutlandı.

Kutlama protokol üyelerinin konuşmaları ile başladı. Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Sandalye kapmaca, yumurta taşıma, çuval yarışı, halat çekme gibi yarışlar yapıldı. Yarışlarda derece alan öğrencilere ödülleirni protokol üyeleri verdi. Müzik öğretmenleri müzik dinletisi sergiledi. Protokol üyelri mani çekilişi yaptı ve manilerini okudu. Etkinliklerin ardından köy camii bahçesinde yemek yenildi. Yemeğin ardından Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi tarafından model uçak uçurma gösterisi yapıldı.

12 sularında başlayan kutlamalar 14:30 sularında bitti.

Hıdırellez kutlamaları dün yapıldı

Her yıl 6 Mayıs’ta kutlanan Hıdırellez, ilçemizde bu yıl Beylikköprü Köyü Şehit Yüzbaşı Nazmi Elmaz Okulu’nda kutlandı.

Beylikköprü Köyü okulunda yapılan Hıdırellez kutlamalarına Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin ve Eşi Hatice Bilgin, Belediye Başkanı Yakup Çelik ve Eşi Ayşe Çelik ile küçük kızları, AK Parti ankara Milletvekili N. Haluk Özdalga, CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, MHP İlçe Başkanı mürsel Yıldızkaya ve belediye meclis üyeleri, CHP İlçe Başkanı Ömer Lütfü Türker, kadın kolları ve yönetim kurulu üyeleri, Polatlı protokol üyeleri ve köy halkı katıldı.

Kutlama protokol üyelerinin konuşmaları ile başladı. Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Sandalye kapmaca, yumurta taşıma, çuval yarışı, halat çekme gibi yarışlar yapıldı. Yarışlarda derece alan öğrencilere ödülleirni protokol üyeleri verdi.etkinliklerin ardından köy camii bahçesinde yemek yenildi. Yemeğin ardından Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi tarafından model uçak uçurma gösterisi yapıldı.

Hıdırellez köy okullarında kutlanıyor

 

Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin konuşmasında “Polatlımızda kutlamak ilçemizin en büyük köyünde, köy muhtarımızın önderliğinde kutlamaktan son derece memnunuz. Değerli arkadaşlar milli bayramalrımız, dini bayramlarımızda büyük bir mutlulukla dayanışma içerisinde, birlik ve beraberlik içerisinde kutluyoruz. Bu bayramların yanında özellikle ülkemizde doğa olaylarından bir bölümlerini de çeşitli etkinliklerle yüzyıllardan beri kutluyoruz. Gün batımı bunlardan bir tanesi. Nevruz bayramı bunlardan bir tanesi. Cemra olayı bunardan bir tanesi. Bu güzel bayramlardan bir tanesi de 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutladığımız ve gün batımına kadar da kutlayacağımız 
Hıdırellez bahar bayramımızdır. Hıdırellez bahar bayramı en önemli kültürel bayramlardan bir tanesidir.” sözlerine yer verdi.

 

Milli bayramlar kültürü gelecek nesillere aktarıyor

Hıdırellez bayramının önceki yıllarda başka köylerde kutlandığını söyleyen Kaymakam Gürsoy osman Bilgin, milli bayramların kültürün aktarılmasındaki önemini vurguladı. Bilgin, “Bir milleit  oluşturan en önemli değeğrlerden bir tanesi kültürdür. Kültür sayesinde geçmiş ve gelcek arasında bizler bir bağ kuruyoruz. Geçmişten öğrenciklerimizi, geleneklerimizi, göreneklerimizi bu sayede çocuklarımıza torunlarımıza aktarma fırsatı bulabiliyoruz. Bu açıdan milli bayramalrımız çok önemli. Bunun bilincinde olarak bu etkinliklere elimizden geldiğince değer verme gayesi içerisindeyiz.” dedi.

Hıdırellez bahardan yaza geçiştir

Hıdırellez’in bahardan yaza geçişi simgelediğini belirten Kaymakam Bilgin, “Bahardan yaza doğru geçmenin bir bayramı. 21 Martta idrak ettiğimiz Nevruz Bayramı bahara giriş bayramıydı. Hıdırellez bayramı ise artık bayramın belli bir noktaya geldiği, yaza doğru adım atıldığı, havanın iyice sıcaklaştığı, yaz mevsiminin de bir bakıma başlangıcıdır. İnanışlara görehıdır Paygamber ile İlyas Peygamberin bir araya geldiği, gül fidanının dibinde hasbihal edildiği, bir yılın muhasebesinin yapıldığı ve yoksullara, ihtiyaç sahiplerine dileklerinin getirildiği bir gün olarak kutlanıyor. Bu gün versilesi ile çeşitli etkinlikler yapılıyor.” şeklinde konuştu.

Bilgin, konuşmasının sonunda ilçemizde kaynaşma duygusu ile kutlamanın sevincini yaşadığını belirtti.

Hıdırellez yeni umutların başlangıcı

Ak Parti Milletvekili Nazmi Haluk Özdalga konuşmasının başında geç kaldığı için özür diledi. Özdalga önceki gün trafik kazası geçiren AK Parti İlçe Başkanını ziyareti nedeniyle geciktiğini açıkladı. Özdalga konuşmasında “Bu programı düzenleyen polatlı Kaymakamı çok değerli kardeşimiz Osman Bilgin’e, ilçe milli eğitim Müdürlüğüne, okul yönetici ve öğretmenlerine, Beylikköprü Köyü muhtarı İdris Bey’e çok teşekkür ediyorum. Polatlı’nın eskiden 96 küsür köyü vardı. Şimdi mahalle oluyorlar. Beylikköprü Polatlı’nın 80 küsür köyü ya da mahallesi diyelim içinde en büyüğü.  O bakımdan bu sene çok isabetli bir yer seçimi yapılmış. Ben bu bölgeye yıllardır tek tek defalarca geldim. Siyaset yaptığım, yapmadığım dönemlerde de hep gelmişimidr bu bölgeye. Burası bu bölge gerçekten çok eskibir uygarlık merkezi çünkü tabiatın her türlü lütfu burada var. Su var, toprak var çok zengin, tarıma müsait. Selçukludan önce bu toprakalr çok değişik uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Polatlı’nın köylerini gezdiğini zaman eski uygarlıklar bazen bir duvar bazen bir mabet şeklinde izlerini bulmuşuz ve ben her zaman işaret etmişimdir Polatlı’nın köylerinde muazzam bir turistik potansiyel var. Bunu da inşallah zaman içeriisnde harekete geçireceğiz.” sözlerini kaydetti.

Hıdırellez baharı karşılama bayramı olduğunu belirten Nazmi Haluk Özdalga, “Toprağa atılan fidanın gök yüzüne dopru yükselirken o yükselişin vaad ettiği umutların ve yükselişin kutlanması bayramıdır. Çok anlamlı bir bayram. Yeni beklentilerin, yeni umutların ve hayatın yeşerdiği bir kutlamadır. Bu da çok eski bir geleneğimizdir. Yapılacak tüm etkinliklerin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Çetin’den üstü örtülü iktidar eleştirisi

CHP Ankara milletvekili İzzet Çetin de konuşmasında üstü kapalı iktidarı eleştirdi. Hıdırellez Bayramının Türk kültüründe Orta Asya’dan geldiğini belirten Çetin, “Güzel bir bahar gününde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ben de muhtarım da aynı toprakalrın çocuğuyum. Kıbrıscık kökenliyim. Bugün muhtarım beni davet ettiği zaman sevinerek geldim ilçe başkanımla birlikte.” dedi.

Polatlı Cumhuriyet ile Atatürk ile özdeş

Son zamanlarda ülke gündemine gelen TC tartışmalarına da konuşmasında yer veren İzzet Çetin, “Hıdırellez bizim milli bayramlarımızdan öte yandan kökleri tarihin derinliklerine uzanan bin yıllardan bu yana Orta Asya’dan bu yan atoplaya geldikleri bir uyanış, bir diriliş. Doğa ile insanın buluştuğu, yaprağın meyveye, filizin tomurcuğa dönüştüğü gerçekten çok anlamlı bir gün. Bütün Türk coğrafyasında kutlana gelen güzel bir gün bugün. Hıdırellez Hıdır Beygamberle Hızır Peygamberin buluştuğu tarih olarak 6 Mayıs’ta kutlana geliyor. Böyle bir birliktelikte silzerle birlikte olmaktan ben de mutluluk duyuyorum. Ülkemizin her zamankinden daha fazla birliğe ihtiyacımız var.  Uyanışın dirilişin başladığı topraklardır Polatlı. Cumhuriyet ile Atatürk ile özdeş Polatlı. Bu okulumuza da adı verilmiş ve onun gibi on binlerce gencimizi bu topraklarda yakın zamanda şehit verdik. Bunların isimlerinin kazınmaya başlandığı, Türkiye Cumhuriyeti kavramından rahatsızlık duyulmaya başlandığı günleri yaşıyoruz. O nedenle Hıdırellez bayramı Türkiye’de yaşayan tüm insanlarımızın birliği, dayanışmayı, kavuşturmayı kendi içinde sağlaması gereken önemli bir hatırlatma günü. Bugünün Beylikköprü’de kutlanması çok anlamlı. Ben de sizlerle birlikte bulunmaktanb son derece mutluyuz. Bu günün ülkemizin birliğine katkı sunmasını en içten dileklerimle diliyorum.” diye konuştu.

Hıdırellez doğayla kucaklaşma günü

Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik de konuşmasında “Bizim için hem kaynaşma, birlikteliğimizi pekiştirme hem de doğayla bütünleşme husuunda bir imkan sunuyor. Bu imkanı en güzel şekilde kullanarak torakla, doğayla, börtü böcekle bütünleşmek anlamında, kucaklaşmak anlamında tabiiatın her türlü güzelliğini yaşamaya amacıyla toplanılan aynı zamanda kardeşlik hukukunun geliştirilmesine sağladığı için bu organizasyonda başta muhtarımız İdris Ağabeyi’miz olmak üzeren okul müdürümüze, ilçe milli eğitim müdürümüze kaymakamlığımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

12 sularında başlayan kutlamalar 14:30 sularında bitti.

Yorum yok
 
ZONKLUYOR HALA…
Üye Değerlendirme: / 17
Yazar Alaattin Taymaz   
Tuesday, 07 May 2013

 

  
 
His babında ne varsa parmağıma dolandı…
Parmak deyip de geçme hacı,
En sevdiğim parmağımdı...
Olası mürüvvet' in yüzüğü için taşıyordum... 
Ondan sebep, ismi de yüzük parmağıydı...
Kapıya sıkıştı...
Limitsiz acı paketi üstelik faturalı...
Ki acı eşiğim düşüktür benim...
Parmak değil kolumu, hatta bir yerim hariç (şah damarım) her yerimi kesseler acımazdı...
İçi mermer dolu çelik kapı, hay babanın ayran çanağı...
Kanadığını görünce, beni kan tuttuğunu hatırlayıp bayılma eşiğinden cupppp aşağı...
Komşu kadın zeytin bastı, ezik parmakta zeytin ezmesi gibi durdu, o da haklı...
Ekmek çiğneyip yapıştıralım dedi biri, ıyghh midem kalktı…
Elimin acıdan titremesi durmadı, kan da durmadı, ben niye duruyosam, onu ben de anlamadı...
Parmağım sürçtü, harbi andavallıyım ha, ya kopaydı?
Akşama kadar geçermiş morluğu, davul gibi oldu ya la olmayan alyansımın parmağı...
Onu bunu boş ver de ya bu şişme esnasında, yüzük parmağımda olaydı??
Yaba daba duuu… Anladım ki harbiden bekarlık sultanlıktı…
ALLAH CIZIRTINI VERMESİN E Mİ MİDE… 
Hayalimden kırıldığım günün ertesi, sektirmeden kanıyor mide...
Önce browni' nin sosu kıvamlı kaka leyte... 
Sonra açılın laannn ben geliyorum şeklinde, boğazıma yüklenen gevişlerim...
37 yıldır yediğim hurmaların mide duvarımı tırmalamasından mütevellit, böyle hani kararmış kan renginde ağızdan foşurdama...
Bi taraftan değişik bi titreme ve acayip bi uyku hali...
Sonrası patates... Sürekli patates... Tavuk suyu çorba...
Doktora ricacı olursun benim kadar ızdıraptaysan;
-Hocam şu mideyi mümkünse komple al, yoksa üstüne kusacam valla...
Sürekli bi sancı iman tahtamın az altında…
Hafifçe bastırır doktor, ben; ıghghhhh... 
-Bu kap niçin?
-ya seve seve ya da rectal tuşe...
Rectal tuşe nin ne olduğu gözde canlanınca, kendini zorluyo insan, korku belasına bir klozet dolusu yaparaktan tahlil kabının kenarlarından taşırıyor hatta... Sifon da yok haliyle... Ve maalesef hela koridorun sonunda... 
-Alkolle aranız nasıl?
-bildiğin kankayız hocam...
-Uzaklaşıyoruz...Sigarayla aranız nasıl?
-gece uykumdan uyanıp öpüyorum kendisini..
-Uzaklaşıyoruz... Sinir, stres içeren ortamlardan da uzaklaşıyoruz, düzenli bir hayat şart...
-Var mı ki öyle bi dünya hocam? Hocam bi de unutmadan ben Fenerbahçe’ liyim…

 

 

-Bu sezon için, uzaklaşıyoruzzzzz...
Böyle sevgili felan yanlışlıkla karnına bastırsa ''gagrhkkkk'' yatış şeklini değiştirsen ''gughrkkk'' yaşam kalitem yerlerde...
Reflüm ve gastritim var ya artık gönül işlerine de bulaşmıyorum arkadaşım...
Kendimi Vehbi Koç gibi hissediyorum... Param var yiyemiyorum... (Tabiii kendime göre)
Sanki sövdükçe genleşiyor içimde midem ve daralıyor içim...
Rakı balık kebap günlerimi özlüyorum hem de ne biçim...
Endoskopi için firardayım hala...
Deneyim sahipleri az biraz anlattılar da ne yalan söyleyim tırsıdım kanka...
Geçenler de bir yazı yazmıştım; erkeğin kalbine giden yol yine kalbinden geçer, siz bakmayın midesinden geçer diyen işkembecilere, demiştim ya... 
Özür dilerim... 
Hatta tekzip ederim...
Erkeğin kalbine giden yol ciddi ciddi midesinden geçermiş, anladım...
Hiç bişey zevk vermiyo ya laa, mide nakli diye bişi varsa yeşil tuttum bir Allah... Sıradayım…
DİP NOT:

 

 

İrili ufaklı ateşler, ille de gül ağacı… Dibine gömülen umutlar… Kağıttan mutluluk nasıl kesiliyordu? Huzur nasıl çizilirdi kağıda? Aşk ya da… Tuzlu bi şeyler yiyip su içmeden yatınca, kaderin olacak kişi girip rüyana su verirmiş ya… BİM poşeti girdi benim rüyama, uyanmışım o ara, suyu tezgahtar kız mı verecekti acaba? Hıdrellezin kutlu olsun Polatlı… Gül demişken, Deniz, Hüseyin, Yusuf, üç fidan yitip gitti bu hayattan, güllerinin solduğu akşamda…
VİP NOT:

 

 

Oyumun sahibi belli oldu… Polatlı’ lıyla ilk buluşmasındaki konuşmasıyla kendisi yazımın VİP koltuğunda… Başkanlık koltuğunun provası babında… İlk kez partiye değil isme vereceğim oyumu… Başarılar Sn. Mürsel Yıldızkaya…
BİP NOT:

 

 

‘’Topunuzu keserim haaa’’ diyen çocukluğumun müstakil ev sahipleri gibi, İnternetinizi keserim haa diyor Kültür Bakanı… Haber aldığımız tek kaynak, aynı tornadan çıkmış haber bültenleri, duy da inanma… Ayda 65 lirayı haybeye mi veriyoruz? İnternetime dokunma…
TİP NOT:

 

 

‘’Kadın cinayetlerinin sebebi, kadınların car car konuşmasıdır’’ demiş Sibel Üresin… ‘’ çok eşlilik yasal olsun, çok eşlilik kızların evde kalmasına mani olur’’ da demişti… ‘’ Kocama bekar arkadaşımı tavsiye ettim’’ de demişti… Çok fantastik bir kadın… Tecavüzde tahrik unsuru kadındır diyen zihniyetin devamı… Dayak yiyen kadının dili belasıymış hacı… AKP’ li birkaç belediyeye danışmanlık yaparmış kendisi… Yok arkadaş eldivenle bile sevilmez bu Sibel Üresin… Bence hiç zahmet etmesin, Sibel Üremesin, hatta nesli tükensin… Subhaneke , dinimiz, Amin…
AŞKÇA KALIN…

 

 

Yorum yok
 
Şiir Kulübü Karakoç’u anacak
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Seda GÜNGÖR   
Tuesday, 07 May 2013

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Türk Halk Müziğine Mihriban şiir ile büyük bir eser katan Abdurrahim Karakoç yarın Polatlı Halk Kütüphanesi’nde yapılacak olan şiir gününde anılacak.

 

“Mihriban”ın şairi Karakoç anılacak

Her ay Polatlı Halk Kütüphanesi Şiir Kulübü tarafından düzenlenen Şiir Gününde Abdurrahhim Karakoç anılacak.

Yarın saat 14.00 da Polatlı Halk Kütüphanesi konferans salonunda düzenlenecek olan programda Abdurrrahim Karakoç’un hayatı ve eserleri konuşulacak. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Karakoç adını Mihriban şiiri ile tarihe yazdı ve Türk halk müziğine unutulmaz bir eser bıraktı. Şair; Anadolu kültürünü halk diliyle şiire dökmesi ve içtenliği ile Türkiye’de unutulmaz şairler arasındaki yerini aldı.

Polatlı Halk Kütüphanesi Müdürü Aysel Uruk, “Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz şiir günümüze tüm şiir severleri davet ediyorum.” dedi.

Abdurrahim Karakoç hakkında;

7 Nisan 1932 yılında Kahramanmaraş'ta doğan Karakoç’un şiir merakı küçük yaşlardan gelmektedir. Şiire merakının bir sebebi de ailesinde dedesi, babası ve kardeşlerinin şair olmasıdır. İlk yazdığı şiirleri 2 kitap olacak hacimde iken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 1964 yılında ”Hasana Mektuplar" ismi altında kitap haline getirdi. 1958 yılında bulunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi ve 1981 Mart ayında emekli oldu.

Şiirlerinde esas unsur olarak insanı ele alan şair, şiirleri yüzünden otuza yakın mahkemeye verildi fakat hepsinden beraat etti. 1985 yılından beri gazetecilik yapan Karakoç, bir ara politikaya girdi ve ayrıldı.

Niçin girip, niçin ayrıldığını bir röportajda şöyle cevaplandırdı:

'Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım'

30 yılı aşkın bir zaman içinde kitapları baskı üstüne baskı yenilemektedir. Bilhassa VUR EMRİ adlı kitap günümüz şairlerinin hiç birisine nasip olmayan kabulü görmüştür. Evli ve 3 çocuk babasıydı.7 Haziran 2012 günü 46 gündür tedavi gördüğü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde vefat etti. Şairin en bilinen şiiri Mihriban, Türk Halk Müziğinin sevilen eserleri arasında yerini aldı.

Kendi dilinden, kendi tarifi

'Ebedî kudretin tek sahibinden alınan emir üzerine 1932 yılında dünyaya gelmişim. Çocukluğum şöyle-böyle geçti. Kıt imkânlara, kıtlık yıllarına rağmen hâlâ o günleri özlerim. Birçok kimseye o yılları anlatsam, 'Özlenecek neresi var? ' diyebilirler, amma ben hep çocukluk yıllarımı sevdim. Şiir yazmaya küçük yaşlarda başladım. Zaten bizim oralarda her genç şiir yazar. Bu tutku başka bir meşgalenin veya işin olmayışından kaynaklanıyor gibime geliyor. Ben de avareydim, boşluğumu şiirle doldurmaya çalıştım.

Benimle şiire başlayanlar yalnızlıktan, yardımsızlıktan dökülüp gittiler.

Bana gelince:Sağ olsunlar, iktidarların ve muhalefetin irikıyım politikacıları, ihtilal cuntacıları, 'bilimsel' cüppeliler, entelektüel züppeler, millî soyguncular, sosyete parazitleri, sermaye sülükleri, zulüm-işkence makineleri, adalet katleden hukukçular, dalkavuklar, üçkağıtçılar vs.. hep bana yardımcı oldular. Şiir malzememi veren onlar, öfkemi bileyen onlar oldular. Yardımlarını inkâr etmiyorum, fakat teşekkür de etmiyorum.Dinsizlerin değil, din düşmanlarının, yani İslâm düşmanlarının da az yardımı olmadı. Bir bakıma dinî duygularımın kuvvetlenmesine vesile oldular.En uygun zamanda yaşadığıma inanıyorum. Yardımcılarım (!) var oldukları sürece yazmaya devam edeceğim. Allah (cc) kısmet ederse...'

Yorum yok
 
<< Başa Dön < Önceki 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 5396 - 5400 Toplam: 20916
Ana Menü
Tarihçe
Yazarlarımız
Personelimiz
İletişim
Anket
Sizce Polatlı'nın en büyük sorunu hangisidir ?
 
Zaman
En Yeniler
Popüler Haberler
Son Yorumlar
Erdoğan: “...
Şehir içi ...
Şişecam Fa...
Hema Mağdu...
Hema Mağdu...
Köşe Yazarlarımız
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
Powered by polatliistiklal.com
°²¸£Ïà²áÍâóװ±¸°²¸£Ïà²á´óÈ«ÍâóÔ˶¯Ğ¬ÆÎÌïóÒ×ÍøÖ·´ú·¢»õÆÎÌïÍâó֮¼ÒÆÎÌï°²¸£¼ÒÔ°ÆÎÌïÍâóÃÅ»§ÆÎÌïЬҵ