Haberler
ANA SAYFA
CUMA SOHBETİ
DOĞRU KALEM
GÜNDEM
IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ
SATRANÇ ÖĞRENELİM
SPOR
ÖRGÜ DÜNYASI
KADININ DÜNYASI
TARAFSIZ MUHALİF
YAZZAR BONCUĞU
NÜKTE
BELA..!!
RESMİ İLANLAR
Sayaç
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün350
mod_vvisit_counterDün2018
mod_vvisit_counterBu Hafta351
mod_vvisit_counterBu Ay52107
mod_vvisit_counterGenel Toplam1319293
Üye Girişi

Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Kimler Çevrimiçi
Şuanda 1 misafir bağlı
ANA SAYFA
Gazililer Fatihi konuşacak
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Seda GÜNGÖR   
Wednesday, 29 May 2013

 

Gazi Üniversite Polatlı Fen-Edebiyat Fakültesi Öğrencileri Gençlik Haftasında İstanbul’un Fethi 560’ınci yıldönümünde İstanbul’un fethini konuşacak. İstanbul’un Fethini fakülte öğretim üyelerinden Prof. Dr. Altan Çetin anlatacak.

Gazi Üniversitesi öğrencileri Fetih’i konuşacak

Gazi Üniversite Polatlı Fen-Edebiyat Fakültesi Öğrencileri İstanbul’un fethini konuşacak.

Gazi Üniversite Polatlı Fen-Edebiyat Fakültesi Öğrencileri Gençlik Haftasında İstanbul’un Fethi 560’ınci yıldönümünde İstanbul’un fethini konuşacak. İstanbul’un Fethini fakülte öğretim üyelerinden Prof. Dr. Altan Çetin anlatacak. Öğrenciler merak ettiklerini bu konferansta Çetin’e sorabilecek. Konferans Gazi Üniversite Polatlı Fen-Edebiyat Fakültesi’nde bugün saat 11:00’da başlayacak.

Prof. Dr. Altan Çetin

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden 1994 yılında mezun oldu. Yüksel lisansını ve doktorasını Gazi Üniversitesinde yaptı.

Lisans: Gazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, 1994.

Yüksek Lisans: Gazi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı, 1998.

Doktora: Gazi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı, 2002.

Doğum Yeri: İstanbul

Doğum Tarihi: 1972

İlgi Alanları: Türk Tarihi

Ortaçağ Türk Tarihi Mısır-Suriye Sahası

Tarih Felsefesi

Türk Dış Politikası

Geleneksel Türk Okçuluğu

Klasik Türk Musikisi 
Yorum yok
 
29 MAYIS ÇARŞAMBA 2013
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar İSTİKLAL HABER MERKEZİ   
Wednesday, 29 May 2013
 Yorum yok
 
Kazan’da okullar arası petank şampiyonası
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Demet Neşe Erdoğan Gündüz   
Tuesday, 28 May 2013

 

 

Kazan Belediyesi tarafından ilçedeki sportif etkinliklerin artırılmasına yönelik olarak düzenlenen Ankara Okullar Arası Petank Şampiyonası Kazan’da yapıldı.

Kazan Bocce Salonunda yapılan şampiyonaya 21 okuldan 150 öğrenci katıldı. Boccenin petank disiplininde düzenlenen şampiyonada lig kuralları uygulandı. Genç Erkekler, Genç Bayanlar, Yıldız Erkekler, Yıldız Bayanlar kategorilerinde düzenlenen şampiyona bir gün sürdü.

Kupa ve madalya verildi

Genç Erkekler kategorisinde Efes Endüstri Teknik ve Meslek Lisesi, Genç Bayanlarda Gülnaz İbrahim Güngör Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Yıldız Erkeklerde Gazi İlkokulu, Yıldız Kızlarda ise Kazan Ortaokulu birinci oldu.Dereceye giren takımların kupa ve madalyalarını Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu yetkilileri verdi.

Yorum yok
 
Alparslan; “Necip Fazıl’ı rahmet ve minnetle anıyoruz”
Üye Değerlendirme: / 0
Yazar Seda GÜNGÖR   
Tuesday, 28 May 2013

Ak Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan Necip Fazıl Kısakürek’in vefat yıldönümü nedeni ile basın açıklamasında bulundu.

Alparslan yapmış olduğu açıklamada şu sözlere yer verdi; “İçinde engin his deryalarını, uçsuz bucaksız fikir ovalarını barındıran edebiyat dünyamızın gök kubbesi Necip Fazıl, 26 Mayıs 1904 Perşembe günü babasının Çemberlitaş’ın bir yokuşundaki konağında dünyaya geldi. Bilindiği üzere 25 Mayıs 1983 Çarşamba günü ise Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. 26 Mayıs 1983 Perşembe günü de, Fatih Camiindeki cenaze namazından sonra Eyüp sırtlarında bir yokuşta  toprağa verildi.”

Necip Fazıl derin düşüncelerin şairidir

Ak Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan;“Necip Fazıl, bunalımlar, hafakanlar ve derin düşüncelerin şairidir. Şiir estetiğine önem vermiştir. Hece veznini ayağa kaldırmış, zenginlik katmıştır. Şiirleri kendi fikrinde olmayanları bile sarsacak kadar güçlüdür. Necip Fazıl tarihi olarak zor günlerde her şeye rağmen, şiiri toplumun büyük bir kesimine sevdirmiş, estetik algı yeteneği köreltilmiş kalabalıklara yeniden bir duyarlılık ve sanat şuuru kazandırmıştır.” sözlerini kaydetti.

Büyük Doğu Mecmuası'nın ilk sayısını Necip Fazıl çıkardı

“1943 yılı, sanatkârın halkın içine girdiği, Necip Fazıl’ın tam olarak belirdiği tarihtir: İçini öyle bir sosyal mücadele ruhu; sanatının muhtaç olduğu cemiyeti yoğurma heyecanı kapladı ki, artık çalışamaz oldu ve mücadelesini bir ömür; hükümetiyle, partisiyle, basınıyla, hocasıyla, gençliğiyle kendi açtığı bütün ortamlarda tek başına sürdüreceği Büyük Doğu Mecmuası'nın ilk sayısını çıkardı (17 Eylül 1943). Zaman zaman kapatılsa da, onun fikrî çerçevesinde yine bu isimle cemiyet ve sonraları kulüp kurulmuş ve toplumsal meseleler konusunda gençlerin bilinçlendirilmesine çok önemli katkı verilmiştir.”

Onun şairliği, fikirleri içindir.

Alparslan açıklamasının devamında; “Ömrünce pek farklı yerlerde olmuş, siyasette, tasavvufta, bürokraside, her bulunduğu yerde kendisi olmayı başarabilen biridir. Yazılarında, tiyatrolarında ve şiirlerinde insan “ben”ini anlatmış, Stendhal’ın dediği gibi “hakikat serttir” ifadesini setliğine rağmen hayatına yön verdirmiştir. Cemiyetin rahminde doğum sancısı ve “mukaddes emanet”in dönmez davacısı, yüzüstü sürünenleri ayağa kalkmaya çağıran, “kim var?” denildiğinde “ben varım” diyen, yükünün bir Kaf Dağı kadar ağır olduğunu bilen biridir. Çağımızın prototipi olan “güdümlenebilir insan” tipine kesinlikle itiraz etmiş, “Bir ben vardır bende, benden içeri” diyen Yunus Emre’nin o sonsuzluk benini yakalamış ve sağına soluna bakmadan onurlu bir duruş sergilemiş, özgüvenle işinin ne olduğunu bilen bir kişidir.” dedi.

Var olmayı ve yok oluşu birlikte yaşar

Alparslan; “Tohum toprağa düşünce daha gür ve canlı bir şekilde yeniden dirilir, hayat bulur. Necip Fazıl da hayatta tek başına sonsuzluk aleminin ve ziyanda olan insanın özlem duyduğu alemin çilesini ve bilginin azabını çekmiş bir isim olarak toprağa düşen  Necip ve Fazıl bir kişidir. “Biricik meselem ebedi olmak” der. Var olmayı ve yok oluşu birlikte yaşar. İman şairi ve fikir adamı olarak Üstad, aşk, vecd, iman, ahlak, nizam ve kurtuluşun öncüsü olarak genç nesillere yönelir. Artık iğne ile kuyu kazmaya başlamıştır. Üstad, yeni ve zor bir tercih yapmış, asfalt yolu terk ederek, toprak ve batak bir yolda ilerleyen kendi insanının elinden tutmaya, ona gerçek hürriyeti anlatmaya başlar. Onun için hürriyet, hak ve hakikate esir olmaktır.”sözlerini kaydetti.

Tam bir çile ve dava adamıydı

Alparslan Necip Fazıl’ın tam bir çile ve dava adamı olduğunu dile getirerek, açıklamasına şu şekilde devam etti; “Necip Fazıl, bu çağın fikir mimarlarından birisidir. Aslına sadık kalarak, inanç değerlerini koruyarak yenilemeyi ve yenilenmeyi savunur. İnsan olarak, egosuyla, zaaflarıyla boğuşur ve böylece insan-ı kamil olma savaşı verir. “Çile” dediği şey de budur.Tam bir çile ve dava adamıydı. Davasının çilesini çekti. Fikirleri ve eserleri, defalarca mahkemelerde yargılandı. Defalarca hapse düştü. İçeri girdiği zamanlarda bunalımlar ve hafakanlar yaşadı. Mukaddes bir davanın temsilci idi. Hiç ümitsizliğe düşmedi. Onun en çok imrenilecek tarafı belki de budur. Mahkemeler, hapisler, zindanlar onu yıldırmadı; dava ve inancından vazgeçiremedi. Zindandan oğlu Mehmed’e yazdığı mektupta:

Mehmed’im sevinin başlar yüksekte,

Ölsek de sevinin, eve dönsek de,

Sanma ki, kalır bu tekerlek tümsekte,

Yarın elbet bizim elbet bizimdir,           

Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir.”

Necip Fazıl şairler sultanıdır

Altmış yıl durmadan dinlenmeden bin bir çile içinde eserler vererek, mücadeleler yaparak, milletin varoluş savaşında yerini alan bir millet büyüğü, düşünce ve edebiyat hayatımızın dinmez ve silinmez kalemi, kendini edebiyat tarihine hak eden kalem sahibi, şairler sultanıdır diyen Alparslan; Necip Fazıl edebi hayatı hakkında da açıklamalarda bulundu. Alparslan; “ İlk şiir kitabı “Örümcek Ağı”nı 1925’te henüz 21 yaşındayken yayınlayan Necip Fazıl, ak sütün içindeki ak kılı fark edecek kadar gözü keskin bir gençlik nasihatiyle 67 yıllık edebi hayatında bir kütüphane hacminde 113 tane eser bıraktı. Eserleriyle birlikte hayatı daha etkileyicidir.

“Son gün olmasın dostum, çelengim, top arabam,

Alıp beni götürsün, tam dört inanmış adam…”

diyerek bize her konuda güzel ve anlamlı mesajlar veren ve 79 yıllık hayatı ve eserleriyle bize bir dava emanet eden Necip Fazıl’ı,vasiyetine uygun olarak davasını, mücadelesini, topyekun birlik, beraberlik için gelecek nesillere anlatmalıyız.                                                           

Vefat yıldönümünün onu anlamaya, anlatmaya ve başlattığı güzellikleri devam ettirmeye vesile olması temennisiyle Necip Fazıl’ı rahmet ve minnetle anıyoruz.”diyerek açıklamasını tamamladı. 

Yorum yok
 
<< Başa Dön < Önceki 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 5396 - 5400 Toplam: 21193
Ana Menü
Tarihçe
Yazarlarımız
Personelimiz
İletişim
Anket
Sizce Polatlı'nın en büyük sorunu hangisidir ?
 
Zaman
En Yeniler
Popüler Haberler
Son Yorumlar
Şişecam Fa...
Yavuz Gökç...
Yavuz Gökç...
Yavuz Gökç...
Yavuz Gökç...
Köşe Yazarlarımız
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
Powered by polatliistiklal.com
°²¸£Ïà²áÍâóװ±¸°²¸£Ïà²á´óÈ«ÍâóÔ˶¯Ğ¬ÆÎÌïóÒ×ÍøÖ·´ú·¢»õÆÎÌïÍâó֮¼ÒÆÎÌï°²¸£¼ÒÔ°ÆÎÌïÍâóÃÅ»§ÆÎÌïЬҵ