Haberler
ANA SAYFA
CUMA SOHBETİ
DOĞRU KALEM
GÜNDEM
IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ
SATRANÇ ÖĞRENELİM
SPOR
ÖRGÜ DÜNYASI
KADININ DÜNYASI
TARAFSIZ MUHALİF
YAZZAR BONCUĞU
NÜKTE
BELA..!!
IŞIK
RESMİ İLANLAR
SOL TARAF
GİZEM'Lİ YOL
HÜLYA İLE GÜNDEME DAİR
İSMAİL HAKKI CENGİZ
Sayaç
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2878
mod_vvisit_counterDün2361
mod_vvisit_counterBu Hafta5239
mod_vvisit_counterBu Ay14513
mod_vvisit_counterGenel Toplam2885409


ANA SAYFA arrow GÜNDEM arrow Polatlı adliyesi yeni binasında
Polatlı adliyesi yeni binasında PDF Yazdır E-posta
Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazar Halime Öztürk   
Tuesday, 28 May 2013

Uzun zamandır hizmete girmesi beklenen Polatlı’nın yeni adliye binası dün itibari ile hizmete girdi

Yeni binaya taşınma işlemleri geçtiğimiz hafta başlamıştı. Bu hafta pazartesi itibariyle adli hizmetler Şentepe Mahallesi’nde yapılan yeni binada verilecek. 2002 yılında yapılan düzenlemeye göre adliye sarayı şeklinde yapılan bina nüfusu hızla büyüyen Polatlı’nın ileri dönemlerdeki ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak yapılmış.

Yeni adliye binası eski adliye binasına göre çok büyük ama sadece bu özelliği ile eski binaya göre farklılık göstermiyor. Yeni binada personel için bir yemekhane bulunuyor. Yemekhane iki kısımdan oluşuyor. Bir bölüm hâkimler ve savcılar için ayrılmış durumda. Diğer bölümde ise adliye personeli için düzenlenmiş durumda. Yemekhanenin bir de balkonu bulunuyor.

Polatlı’nın yeni adliye binası faaliyete geçti

 

Polatlı Adliye Sarayı dün itibari ile faaliyete geçti. Yeni binaya taşınan adliye çalışanları yeni binaya ve yeni odalarına alışmaya ve yerleşmeye çalışıyor.

Uzun zamandır hizmete girmesi beklenen Polatlı’nın yeni adliye binası dün itibari ile hizmete girdi. Yeni binaya taşınma işlemleri geçtiğimiz hafta başlamıştı. Bu hafta pazartesi itibariyle adli hizmetler Şentepe Mahallesi’nde yapılan yeni binada verilecek. 2002 yılında yapılan düzenlemeye göre adliye sarayı şeklinde yapılan bina nüfusu hızla büyüyen Polatlı’nın ileri dönemlerdeki ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak yapılmış.

Bina yapısı engelli vatandaşlar için kolaylık sağlıyor. Bina girişlerinde engellilerin kullanabileceği eğilimli yapılar bina içinde de asansörler bulunuyor. Bina içinde engellilerin ulaşımı kolaylaştırılırken tüm vatandaşların binaya ulaşımı ise soru işaretlerine neden oluyor. Adliye binasının önüne yapılan geçici yol düzenlemesinin adından kalıcı çözüm için hazırlanan kavşak projesinin hayata geçmesi bekleniyor. Adliye Sarayının ulaşımı açısından akıllara gelen bir başka soru ise şehir merkezi istikametinden gelen araçlar için durak ve yayalar için yaya geçidi bulunmuyor.

Yeni adliye binası eski adliye binasına göre çok büyük ama sadece bu özelliği ile eski binaya göre farklılık göstermiyor. Yeni binada personel için bir yemekhane bulunuyor. Yemekhane iki kısımdan oluşuyor. Bir bölüm hâkimler ve savcılar için ayrılmış durumda. Diğer bölümde ise adliye personeli için düzenlenmiş durumda. Yemekhanenin bir de balkonu bulunuyor.

Hâkim ve savcı odalarında giriş güvenliği

Yeni binada hâkim ve savcıların odalarına vatandaşların girmesi ise mümkün değil. Hâkim ve savcı odalarında kartlı giriş sistemi bulunuyor. Bu durum hem hâkim ve savcıların işlerini rahatça yürütmelerini hem de güvenliklerini sağlıyor. Kapıların kartı sadece ilgili personelde bulunuyor.

Yeni binanın öne çıkan bir başka özelli ise tutuklu sanıkların duruşma salonuna girişlerinin farklı bir kapıdan yapılması. Tutuklu sanıklar için binada ayrı bir giriş kapısı bulunuyor. Araç kapı önüne geliyor ve tutuklular nezarethaneye alınıyor. Tutuklu sanıklar buradan diğer vatandaşların kullandıkları merdivenlerden ayrı bir merdivenle duruşma salonuna alınıyor. Bu sayede yaşanabilecek arbedelerin önüne geçilmek amaçlanıyor.

Yeni binada çok sayıda duruşma salonu bulunuyor. Bu salonların tamamı kullanım için hazırlanmış değil; ihtiyaç durumunda açılacak.

Polatlı Adliyesi’nin taşınmaya başladığı gün adliye çalışanları birlikte hatıra fotoğrafı çektirmiş ve ardından Polatlı Cumhuriyet Başsavcısı Naim Karaağaç basına açıklama yapmıştı.

Karaağaç açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

Yaz sıcaklarına karşı merkezi klima

Karaağaç, “Binanın tüm odaları merkezi sistem klima ile havalandırılması yapılmış bir bina. İç dış yalıtımı yapılmış bir bina. Tüm koridorları, ortak kullanım alanları ve çevresi 24 saat izleniyor. Binamızın toplam dört tane girişi bulunmakla beraber genel olarak iki giriş kapısı kullanılacak. Biri mahkûm girişi bir diğeri de sadece protokol temsilcileri tarafından uygun olduğu zaman kullanılacak. Personelin ve adliyeye gelen kişilerin farklı kapılardan girerek daha rahat bir kullanım olanağı olacak. Yine girişlerimizde X-Ray cihazları ve duyarlı kapı olmak üzere güvenlik önlemlerini sağlayacak elektronik donanıma sahip. İki tane icra müdürlüğümüz var. Onun dışında şu anda sosyal çalışma, psikolog ve pedagog görevlilerimiz söz konusu değil. Aile mahkemesi bünyesinde ileride bu birimlere atama söz konusu olursa bu birimler de hazırlanmış durumda. Yine zaman içerisinde ön büro dediğimiz hukuk, ceza ve savcılık ön bürolarından müteşekkil 3 büromuz var. Bir kişi dışarıdan binanın tamamını gezmeksizin bu bürolara uğramak suretiyle temel işlerini o bürolarda halledecek şekliyle planlanmış bir adliye sarayı. Ön büro çalışmaları şuanda faaliyette değil. Adalet Bakanlığı, bazı adliyelerde ön uygulama yapıyor ama henüz tüm adliyelerde kullanıma alınmadı. Bunun kullanımı konusunda ayrıntılar oluşunca buna ilişkin talimatlar verilecek biz de mevcut yapı içerisinde bunları kullanacağız.” ifadelerine yer verdi.

İnşaat aşamasında yapılan düzenlemeler

Projenin inşaatı aşamasında bazı değişiklikler yapıldığını kaydeden Polatlı Cumhuriyet Başsavcısı Naim Karaağaç, “Yaklaşık 10 maddelik projede değişiklik istedik. İcra odaları küçüktü mevcut planlardan yüzde yüz oranında daha büyük olmasını arzu ettik. Yüzde yüz oranında büyümedi ama yüzde 50 oranında icra müdürlüğünü büyütebildik. Merkezi sistem havalandırma sistemi mevcut değildi. Yaklaşık bir 400 milyar daha projeye ilave edilmek suretiyle merkezi sistemle ısınması ve soğuması sağlandı. Sıcak yaz aylarında soğuması olacak şekilde proje değişikliği önerdik. Bu konuda epey bir uğraştık. İlave bir masraf getireceği için dirençle karşılaştık. Şuanda hayatta olmayan ve adliye inşaatlarını gezerken hayatlarını kaybeden iki tane kontrolörlerimiz vardı. Katkıları ile bu projeyi müsteşarlık makamına kabul ettirmeye muvaffak olduk. Neden koymamışlar derseniz onların elindeki parametreler doğrultusunda Polatlı’nın klima sistemi ile soğumasına gerek olmayacağı yönünde idi. Yaklaşık 10 yıllık Polatlı’nın ısı değerlerini aldık ve onlara sunduk. Gece sıcaklıkları temel alınmış ama adliyede esas olan gündüz sıcaklık değerleridir. Yine b u kapsamda bir takım iç çalışmalar yapılmasını istedik. Konferans salonu düzenlenmemişti. Zaman zaman bazı programlar için toplantı yapılabilecek bir odaya ihtiyaç var ancak bunlar il adliyelerinde düşünülüyor ancak ilçe adliyelerinde genelde yer verilmiyor. Mevcut plan çerçevesinde yapabilecekleri bir yer bulamadılar. Bir toplantı odası vardı ancak çok küçüktü. Onu biraz daha büyüttük. O alanı toplantı odası haline getirdik. 20-30 kişinin rahatlıkla toplantı yapabileceği, hemen başsavcılık makam odası yanında bir oda oluşturduk. Yani binayı nasıl daha iyi bir noktaya getiririz konusunda proje aşamasında değil ancak inşaat aşamasında katkı sunduk.” dedi.

» Yorum yok
Şu anda hiç yorum yok.
» Yorumu Gönder
Email (Üyeler adresinizi göremez)
İsim
Başlık
Yorum
 
< Önceki   Sonraki >
Ana Menü
Tarihçe
Yazarlarımız
Personelimiz
İletişim
Zaman
Son Yorumlar
Köşe Yazarlarımız
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
----------------------------------
Powered by polatliistiklal.com
°²¸£Ïà²áÍâóװ±¸°²¸£Ïà²á´óÈ«ÍâóÔ˶¯Ğ¬ÆÎÌïóÒ×ÍøÖ·´ú·¢»õÆÎÌïÍâó֮¼ÒÆÎÌï°²¸£¼ÒÔ°ÆÎÌïÍâóÃÅ»§ÆÎÌïЬҵ