DOLAR 8,6377-0.12%
EURO 10,16660.02%
ALTIN 486,94-0,18
BITCOIN 412936-0,78%
Ankara
25°

AÇIK

05:16

İMSAK'A KALAN SÜRE

HAYVANLAR  DİJİTAL ORTAMDA PAZARLANABİLECEK

HAYVANLAR  DİJİTAL ORTAMDA PAZARLANABİLECEK

ABONE OL
29 Temmuz 2021 09:55
HAYVANLAR  DİJİTAL ORTAMDA PAZARLANABİLECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SÜTÇÜ,  DİJİTAL ORTAMDA HAYVAN SATIŞINI ANLATTI

 

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Tarım ve Orman Bakanlığının hizmeti olan İl İçi Hayvan Satış Bildirimi Nasıl Kullanılır adlı çalışmayı anlattı.

 

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü Tarım ve Orman, Bakanlığın birçok hizmetinin dijital ortamda yapılabildiği https://etarim.gov.tr/ platformunu anlattı. Bu platform sayesinde il içinde hayvanlarını dijital ortamda pazarlamak isteyen üreticiler, https://etarim.gov.tr/ sayfasında bulunan ‘Hayvan Satış Bildirimi’ butonuna tıklayarak işlem yapabilecek.

Satıcı, gerçek kişi ise T.C. kimlik numarasıyla tüzel kişi ise vergi kimlik numarasıyla sisteme girerek hayvan satışı yapmak istediği işletmeyi seçecek.

Alıcının şartları sağlayıp sağlamadığı sistem üzerinden kontrol edilecek. Alıcının şartları sağladığı durumda satıcı satmak istediği hayvanları sistem üzerinden seçecek. Seçim listesinde karantina ve kısıtlama tedbiri olan hayvanlar kırmızıyla gösterilecek. Küpesi olmayan hayvanın seçimine izin verilmeyecek.

Seçim işleminin ardından satışı yapılmak istenen hayvanlar listelenerek alıcının telefonuna mesaj olarak gidecek. Alıcı, alış işlemini kabul ederse satışa konu hayvanlara ilişkin bilgileri kendi hesabında görecek. Böylece il içi hayvan satış bildirimi tamamlanmış olacak.

İL İÇİ HAYVAN SATIŞ BİLDİRİMİ NASIL KULLANILIR?

Hayvan Satış Bildirimi yapmak isteyen kişiler etarim.gov.tr sayfasında bulunan ‘’Hayvan Satış Bildirimi’’ butonuna tıklayarak işlemi başlatır ve e-devlet şifreleri ile giriş yaparlar.

Sistem, giriş yapan satıcı için HBS’de kayıtlı aktif işletmeleri listeler ve işlem yapılacak işletme ve sürü seçilir, ‘’İleri’’ butonuna tıklanır.

Hayvan satış bildiriminin yapılacağı alıcı kişi ‘’Gerçek Kişi’’ ise TC Kimlik numarası, ‘’Tüzel Kişi’’ ise vergi kimlik numarası yazılıp ‘’İleri’’ butonuna tıklanır. Sistemden girilen bilgiler üzerinden HBS kaydı sorgulanır.

HBS kaydı olmayan kişiler için hayvan satış bildirimi yapılamaz. HBS kaydı olan alıcı gerçek/tüzel kişi için işletme numarası girilerek ‘’İleri’’ butonuna tıklanır. Bu işletme satılmak istenen hayvan ile aynı ilde olmalıdır.

 İşletmenin tipi hayvan işletmesi olmalıdır.

Seçim yapılacak listede karantina/kısıtlama tedbiri olan hayvanlar kırmızı ile gösterilir. Düşen küpe bildirimi olan hayvanın seçimine izin verilmez.

Seçilen hayvanlar ithal ise ve proje kapsamında kayıtlı ise sistem ilgili bilgiyi ekranda göstererek uyarı verir.

Satış yapmak isteyen kişi, listelenen hayvanlarından satış bildirimi yapmak istediği hayvanları işaretlemeyi bitirdiğinde ‘’Seçilen Hayvanların Satış Bildirimini Yap’’ butonuna tıklar.

Açılan telefon numarası alanına satış bildirimini iletmek istediği alıcı kişinin telefon numarasını yazar.

Sonrasında ‘’Seçilen İşletmeye Satış Bildirimini Tamamla’’ butonuna tıklar. Alıcının telefonuna sistem tarafından ’’Tarafınıza İl İçi Hayvan Satış Bildirimi Yapılmak İstenmektedir.

Onaylamak için aşağıdaki linke tıklayın.‘’ şeklinde onay SMS’i gönderilir.

HBR: ŞEVVAL AKGÖZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.