DOLAR 8,6409-0.08%
EURO 10,15280.04%
ALTIN 487,14-0,17
BITCOIN 409532-2,02%
Ankara
25°

AÇIK

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erkekler iklim değişikliğine daha çok neden oluyor

Erkekler iklim değişikliğine daha çok neden oluyor

ABONE OL
24 Temmuz 2021 11:06
Erkekler iklim değişikliğine daha çok neden oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

klim değişikliği dünyamızı yok oluşa götürüyor. Tehlike çanları çalmaya devam ederken bilim insanları küresel ısınmayı durduracak yöntemlere yoğunlaştı. Haliyle baskı altındaki özellikle gelişmiş ülkelerin hükümetleri de adımlar atmaya karar veriyor. Bilim insanları yeni bir çalışmada, erkeklerin çevreye kadınlardan çok daha fazla zarar verdiğini ortaya çıkardı. Yani erkekler daha büyük karbon ayak izine sahip. Peki, bunun nedeni ne?

Et ve araba tutkusu iklim değişikliği gerçeğini artırıyor

Ecolop araştırma şirketi İsveç’te bir çalışmayı yürüttü. Araştırmacıların Journal for Industrial Ecology‘de yayımladıkları makaleye göre, erkeklerin ete ve arabalara olan düşkünlüğü sera gazlarına kadınlardan daha fazla katkıda bulunmalarına neden oluyor.

Araştırma ekibi, İsveç’te yaşayan bekar erkek ve kadınları inceledi. Gıdaev eşyasımobilyatatilaraba ve yakıt gibi mal ve tüketim harcamalarına baktılar. Erkeklerin toplamda kadınlara göre sadece yüzde 2 daha fazla mal harcamasına rağmen, İsveçli erkeklerin kadınlardan ortalama olarak yüzde 16 daha fazla sera gazından sorumlu olduğu ortaya çıktı. Yani erkekler iklim değişikliği gerçeğine daha fazla katkı sağlıyor.

Araştırma, mevcut en son veriler olan 2012’deki resmi tüketici harcama sayılarına dayanıyordu. Çalışma, kadınlara benzer bir miktar harcamasına rağmen erkeklerin daha yüksek karbon emisyonlarından sorumlu olmasının bir takım sebeplerini ortaya koydu.

Kadınların sağlıkmobilya ve giysi gibi ‘düşük emisyonlu ürünlere’ para harcama eğiliminde olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Erkekler ise paralarının yüzde 70’ini, arabalar için yakıt da dahil olmak üzere ‘sera gazı yoğun ürünler’e harcıyor. Ulaşım ve tatiller söz konusu olduğunda, bekar erkekler daha fazla araba kullanmaları nedeniyle kadınlardan daha fazla emisyon üretiriyor. Araştırma ayrıca İsveç’te arabayla çıkılan tatillerin trenle yapılanlara göre altı kat daha fazla kirletici olduğunu gösterdi.

Araştırmanın baş yazarı Annika Carlsson-Kanyama, CNN’e demeç verdi. Araştırmacı, erkeklerin, benzer miktarda harcamaya rağmen önemli ölçüde daha az karbon emisyonu üreten kadınların harcama alışkanlıklarını örnek alması gerektiğini söyledi. Hükümetlerin çevre politikasını şekillendirirken bu cinsiyet farklılıklarını karar verme süreçlerine dahil etmelerini de ekledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.