Ana sayfa GÜNDEM “GÜBRE DESTEĞİ %100 ORANINDA ARTIRILDI”

“GÜBRE DESTEĞİ %100 ORANINDA ARTIRILDI”

130
0

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, çiftçilerin en fazla nakdi desteğe ihtiyaç duyduğu ilkbahar döneminde ödemelere hız verdiklerini belirterek, Nisan ayı itibarıyla bitkisel üretim desteklemelerinin % 51’inin çiftçilere ödendiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Nisan ayı itibarıyla bitkisel üretim desteklemelerinin  % 51’inin çiftçilere ödendiğini söyledi. Bakan  Bekir Pakdemirli’nin bu konuda yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi: “”Çiftçilerimizin nakdi desteğe en fazla ihtiyaç duyduğu ilkbahar döneminde, bitkisel üretim destekleme ödemelerini aksatmadan çiftçilerimizin hesaplarına yatırdık.

“6,27 MİLYAR TL’Yİ NİSAN AYI İTİBARİYLE ÇİFTÇİLERİMİZE ÖDEDİK”

Bu bağlamda, bitkisel üretim destekleme bütçesinin % 51’ine tekabül eden 6,27 Milyar TL’yi Nisan ayı itibariyle çiftçilerimize ödedik. Destekleme bütçesinin kalan 6 Milyar TL’lik kısmını ise ödeme takvimine göre çiftçilerimizin hesaplarına yatırmaya devam edeceğiz. Yine bu dönemde artan gübre fiyatları karşında çiftçilerimizin olumsuz etkilenmemesi ve tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi için mevcut Gübre Desteklerini %100 oranında artırdık.

“EN YÜKSEK ARTIŞI SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEĞİNE”

Ayrıca Fark Ödemesi Desteği kapsamında; kütlü pamuk primini % 37,5, yağlık ayçiçeği primini % 25 artırdık. Destekleme birim fiyatlarında ise en yüksek artışı sertifikalı tohum kullanım desteğine yaptık” dedi.

HBR: AYŞE KÖKSAL