Ana sayfa GÜNDEM ZİNCİR MARKETLER TARTIŞILDI!!

ZİNCİR MARKETLER TARTIŞILDI!!

365
0

“KÜÇÜK ESNAFIN DESTEKLEMEDE EN AZ SİZİN KADAR DUYARLIYIM”

Polatlı Belediye Meclisi Nisan ayı ikinci  birleşim birinci oturum toplantısı Pazartesi akşamı 13 Eylül Kültür merkezi salonunda Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında gerçekleştirdi. Nisan ayı ikinci  birleşim birinci oturum toplantısı gündeminde 27  madde yer aldı. Belediye meclis toplantısında Yeni açılacak marketler zincirinin faaliyetlerinin kısıtlanması ve ruhsat verilmemesi konusunu CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri gündeme getirdi. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuya ilişkin açıklamada bulundu. 

Polatlı Belediye Meclisi Nisan ayı ikinci  birleşim birinci oturum toplantısı Pazartesi akşamı 13 Eylül Kültür merkezi salonunda yapıldı. Meclis gündeminde 27 madde yer aldı.

Nisan ayı ikinci  birleşim birinci oturum toplantısında gündemin üçüncü maddesi olan; Yeni açılacak marketler zincirinin faaliyetlerinin kısıtlanması ile ilgili müşterek önergenin müzakeresiyle ilgili konunun komisyon raporu okundu. Okunan komisyon raporunda yasa gereği böyle bir kısıtlamanın mümkün olmadığını belirtildi. Okunan komisyon raporu belediye meclisinde oylanarak oy çokluğuyla kabul edildi.

Konu hakkında İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Adnan Sezgin görüş bildirdi. Sezgin ; Polatlı Belediyesine, MHP’li Etimesgut Belediyesini örnek verdi. Bu konu hakkında  Etimesgut Belediyesi bir karar aldı. Emsal bir kararı var bunun. Polatlı zincir marketlerin sarmalı haline geldi. Bu konuyla ilgili küçük esnafımız zor durumda kalıyor. Polatlı Belediyesi olarak böyle bir karar alabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

YILDIZKAYA: “KÜÇÜK ESNAFIN DESTEKLEME KONUSUNDA EN AZ SİZİN KADAR DUYARLIYIM”

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya,  İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Adnan Sezgin’in Yeni açılacak marketler zincirinin faaliyetlerinin kısıtlanması hakkında belirtmiş olduğu Etimesgut Belediyesinin kararını örnek verdiği görüşlerine karşılık şu cevabı verdi. Yıldızkaya: “Küçük esnafın destekleme konusunda en az sizin kadar duyarlı olduğumuzu bilmenizi isterim. Ama hukuken ruhsat alma hakkına sahip işletmelere ruhsat vermemek bizim açımızdan suçtur. Bunu sınırlandıracak bir yetkimiz yok. Keşke böyle bir yetkimiz olsa sonuna kadar kullanırız. Ruhsat almaya haiz bir işletmeye  yasal anlamda gerekçe sunmamız lazım . Komisyon raporunda ifade edildiği gibi zaten bakanlık nezdinde küçük esnafın korunması anlamında görüşmeler yapılıyor. Biz en çok zorluklar çıkarır 15 gün öteleriz ama onun ötesinde vatandaş dava açarak o ruhsatı alır.  Yasada böyle bir düzenleme yok. Bizde yetkimiz yasalardan alıyoruz. Daire amirlerinin Etimesgut Belediyesinden aldıkları bilgi neticesinde Yıldızkaya ; Etimesgut Belediyesinin meclisi ve Başkanı böyle bir karar almamıştır” dedi.

KÖKLÜ: “ZİNCİR MARKETLER POLATLI’ DA Kİ BÜTÜN BOŞ DÜKKANLARI KİRALAMIŞLAR”

Konu hakkında  CHP’li Belediye meclis üyesi Özcan Köklü; Bakanlığın çıkaracağı yasadan dolayı zincir marketler Polatlı’ da ki bütün boş dükkanları kiralamışlar” dedi.

“İKİ AYRI YERİ TAHSİS EDİYORUZ”

Gündemin beşinci maddesi olan  Polatlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne 15 yıllığına Taşınmazların Tahsisi mecliste oy birliğiyle kabul edildi. Konu hakkında açıklama yapan Başkan Yıldızkaya ; “  madde bağımlılığına yönelik gençlerin rehabilite edilmesi  ve kadınların meslek edinmesi için iki ayrı yeri tahsis ediyoruz.  Polatlı Kaymakamlığı  ve Polatlı Belediyesinin yürüttüğü projeyle bundan sonra daha etkili bir mücadele yapacağız ”dedi.

Plan bütçe komisyonuna havale olunan kıraathane ve cafe esnafına maddi yardım yapılması ,  İptal-İhdas Kadrolar , Polatlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne Taşınmazların Tahsisi  Zafer Mah. 2836 Ada 1 Parselin (Asfalt Plenti) Ankara Büyükşehir Belediyesine Tahsisi “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Hacımuslu Mahallesinde Bulunan Taşınmaz Tahsisi konuları, Trafo Yeri” ile ilgili “Muhtelif Mahallelerdeki Onaylı Mevzii İmar Planları İle Yençok Serbest Yapı Koşulu Getirilen Alanlarda Saçak Seviyesinin Yeniden Belirlenmesine Ait İmar Plan Notu İlavesi , Sokak Hayvanları için Emniyetli Yaşam Alanı Oluşturulması  komisyon raporlarının okunmasının ardından mecliste  oylanarak oy birliğiyle  kabul edildi.

DEVAM EDEN KONULAR GÖRÜŞÜLMEDİ

Görevlendirme, ’Eskikarsak Mahallesinde GES Kurulmasına Esas Kamu Yararı Alınmasına,Doğalgaz dağıtım ortaklığı, Kırsal Mahallelerde Camilerin ses ve aydınlatma bakımlarının yapılması , kırsal mahallerinin cadde ve sokaklarına kaldırım ve asfalt yapılması, İmar Plan notu ilavesi , Trafo yeri tahsisi, İstklal, Zaferve Eski Polatlı Mahallesi 1/ konuları hazır olmadığı içi görüşülmedi.  Ölçekli uygulama imar plan revizyonu, Basri Mahallesi Kırsal yerleşim ve gelişim alanı 1/1000 Ölçekli uygulama imar planı, Mehmet Akif Mahallesindeki Pazar Alnının Sağlık ve Ticaret alanı olarak yeniden düzenlenmesine ait imar plan değişikliği, Parklara Zeka Küpü Yapılması, Ağaçlık alana isim verme, Üretken Küçük Çiftçiler Yetiştirilmesi , Evsel atıkların organik gübreye çevrilmesi için çöp konteynırlarının yanına kutu koyularak organik gübre tesisi kurulması ve turizm tanıtımı yapılması maçı ile video çekimi yapılması konuları hazır olmadığı için görüşülmedi.

HBR: ŞEVVAL AKGÖZ