Ana sayfa GÜNDEM Oda üyesi olmayanlara da belge alma fırsatı

Oda üyesi olmayanlara da belge alma fırsatı

419
0

Mesleki Yeterlilik Belgesi için sınav ücreti desteği

Polatlı Sobacılar Odası ve Polatlı Elektrikçiler Odası işbirliği ile oda üyesi olmayan vatandaşlar için de mesleki yeterlilik belgesi alma fırsatı başladı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçi çalıştırılamıyor. Bu kapsamda büyük önem arz eden mesleki yeterlilik belgesi alımı konusunda Polatlı’da Sobacılar ve Elektrikçiler Odası seferber oldu. Polatlı Sobacılar Odası Başkanı Cabbar Çepur ve Polatlı Elektrikçiler Odası Recai Taşçı girişimleri ile oda üyesi olmayanlar da mesleki yeterlilik belgesine sahip olabilecek. Üstelik sınavda başarılı olanların sınav ücretlerini de devlet karşılıyor. Odaların işbirliği ile belge alınabilecek sektörler İnşaat, Elektrik-Elektronik, Metal, Tesisat, Doğalgaz ve Ticaret alanlarını kapsıyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yaptı.

Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre;  “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

Sınavda başarılı olanların sınav ücreti devletten

Polatlı Sobacılar Odası ve Polatlı Elektrikçiler Odasınca yapılan çalışmalar doğrultusunda Ankara’da mesleki yeterlilik belgesi konusunda yetkili firma Özer Akademi ile yapılan işbirliği ile Polatlı’da oda üyesi olmasanız da mesleki yeterlilik belgesi edinebileceksiniz. Ayrıca sınavı kazananların ücretini 31 Aralık 2021 tarihine kadar devlet karşılıyor. Teşvikten sadece sınavda başarılı olanlar ve sadece bir kez olmak üzere yararlanabilecek. İlk sınavı kazanamayan adaylara 1 yıl içinde ücretsiz 2 sınav hakkı daha veriliyor.

Verilebilecek Mesleki Yeterlilik Belgeleri Şöyle:

İNŞAAT: Ahşap kalıpçı, Panel kalıpçı, Alçı levha uygulayıcısı, Alçı sıva uygulayıcısı, Betonarme demircisi, Duvarcı, Isı yalıtımcısı, İnşaat Boyacısı, İnşaat işçisi, İskele kurulum elemanı, Seramik karo kaplamacısı, Sıvacı, Su yalıtımcısı, PVC doğrama montajcısı.

METAL: Çelik kaynakçısı, Alüminyum kaynakçısı, Direnç kaynak ayarcısı, Kaynak operatörü, Metal kesim operatörü, Metal kesimci, Metal levha işleme tezgah işçisi, Metal levha işleme tezgah operatörü.

TESİSAT: Endüstriyel boru montajcısı.

DOĞALGAZ: Isıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, Doğalgaz çelik boru kaynakçısı, Doğalgaz polietilen boru kaynakçısı.

TİCARET: Emlak danışmanı, Sorumlu emlak danışmanı, Motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı ve sorumlusu.

ELEKTRİK-ELEKTRONİK: İşletme elektrik bakımcısı, Asansör bakım ve onarımcısı, Asansör montajcısı, Elektrik pano montajcısı, Elektrik tesisatçısı.