Ana sayfa GÜNDEM “Pazarda fiyatlar, marketlerden daha cazip”

“Pazarda fiyatlar, marketlerden daha cazip”

497
0

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, Pazar ve markette satılan sebze ve meyve fiyatları arasında neredeyse yarı yarıya fark olduğuna dikkat çekti. Karaca, ucuz sebze meyve yemek isteyen vatandaşın pazaryerlerini tercih etmesi gerektiğini vurguladı.

Birçok sektör esnafı gibi Polatlı Pazarcı esnafı da pandemi nedeniyle mağdur. Özellikle hafta sonu sokağa çıkma yasağında marketlerin açık olmasına rağmen pazaryerlerinin kapalı olması market ve Pazar arasında rekabet makasını daha da açıyor. Polatlılı pazarcılar en azından Pazar günü de olsa hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağında işlerinin başında olmak istiyor. Ayrıca fiyatlar konusunda da market ve Pazar arasında gözle görülür bir fark mevcut. Örneğin domates fiyatı pazarda 2,5 liradan başlarken markette 7-8 liralık etiketleri görebiliyorsunuz.

Fiyatlar marketlerden daha cazip

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, Polatlılı vatandaşları pazaryerine davet etti. Market ve Pazar arasında fiyat uçurumuna dikkat çeken Karaca, “Hem Polatlı’nın parası Polatlı’da kalsın, hem de vatandaşlarımız ucuz meyve sebze yesin. Tüm vatandaşlarımızı pazaryerimize bekliyoruz” diye konuştu. Karaca ayrıca pazaryerlerinin tam zamanlı faaliyete geçmesi gerektiğini belirterek; “Pazarlarda satılan sebze ve meyve fiyatları marketlerden daha cazip. Ancak vatandaşlarımız sokağa çıkma yasağı ve vakit kısıtlılığı nedeniyle marketi tercih ediyor. Fiyat istikrarının sağlanması için pazarlar bir an önce tam zamanlı olarak faaliyete geçmeli.”dedi.

Pazarda alım gücü daha yüksek

Pazarda fiyatların yüksek olduğu algısının yanlış olduğunun altını çizen Karaca, pazarlarda meyve sebze fiyatlarının marketlere göre daha düşük olduğunu belirterek; “Vatandaşın pazarda alım gücü daha yüksek. Tüm sebze ve meyvelerin fiyatları pazarlarda marketlere göre çok daha uygun. Üstelik ürün çeşitliliği de daha fazla. Eğer pazarlar olmasa ürün fiyatları çok daha pahalı olurdu. Tekelci zihniyeti kırmak için pazaryerlerinin bir an önce tam zamanlı olarak faaliyete geçmesi gerek. Bu sayede ürünlerin fiyatı dengelenir ve fiyat istikrarı sağlanır. Vatandaş daha ucuza sebze ve meyve yemiş olur. Pazar ve market fiyatları arasındaki makas artıyor. Pazar yerlerinde kilogramı 3-5 lira arasında değişen mandalina, marketlerde 9 liraya kadar çıkıyor. Pazarda 5 lira olan armut marketlerde 11 liraya kadar satılıyor” diye konuştu.

Karataş: “Kısıtlamalarda tüm marketler açık, Pazar yerlerimiz de açık olsun”

Polatlı Pazarcılar Odası Başkan Vekili Harun Karataş da pandemi tedbirlerine dikkat çekerek pazaryerlerinin marketlerden daha güvenli olduğunun altını çizdi. Karataş; “Pazarda en pahalı limon 3 lira iken markette en az 7-8 lira, Ayva pazarda 3 lira markette en az 10 lira, bütün fiyatlar Pazar yerimizde uygundur. Domates pazarda fiyatı 2,5-5 TL arası değişirken markette 7 liradan başlıyor. Vatandaşlarımızın içi rahat olsun, pazaryerimizde pandemi önlemlerine harfiyen uyuluyor. Kesinlikle maskesiz giriş olmuyor, giriş ve çıkışlarda zabıtalarımız kontrol ediyor. Dezenfekte işlemleri düzenli olarak yapılıyor. Burada açık ve gayet havadar bir alanda satış yapıyoruz. Marketler kapalı ve havasız. Bu nedenle pandemi açısından Pazar yerimiz marketlere kıyasla daha güvenlidir. Buradan yetkililere sesleniyoruz; pazaryerimiz ferah, açık alanda ve tertemiz, hafta sonu pazaryerimiz de açılsın istiyoruz. Her düzenleme zenginden yana gariban pazarcı esnafını düşünen yok. Kısıtlamalarda tüm marketler açık, Pazar yerlerimiz de açık olsun. Devlet yetkililerimize sesleniyoruz, en azından Pazar günleri Pazar yerimizi açsınlar. Polatlı halkı yarı fiyatına sebze-meyve yesin. Tüm Polatlı halkımızı bekliyoruz.”dedi.