Ana sayfa GÜNDEM “Çiftçimizin girdi fiyatlarıyla baş etmesi mümkün değil!”

“Çiftçimizin girdi fiyatlarıyla baş etmesi mümkün değil!”

548
0

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, dün Polatlı’ya gelerek ilçenin sorunlarını yerinde inceledi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, dün Polatlı’ya gelerek bir dizi ziyarette bulundu. CHP İlçe Başkanlığında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Gök, esnaf ve çiftçinin sorunlarına değindi. Gök, dün Polatlı’da yaptığı basın toplantısında ayrıca geçtiğimiz gün manşetimizde yer vererek gündeme taşıdığımız gübre fiyatlarındaki artış hakkında konuştu. Çiftçinin girdi fiyatlarında meydana gelen artışla baş edemediğine dikkat çeken Gök, esnafın özellikle pandemi döneminde siftah yapamadan kepenk kapattığını ve verilen desteklerin yeterli olmadığını söyledi. Gök daha sonra ilçemizdeki atıl hastane binaları, işsizlik sorunları, Boğaziçi rektör krizi ve Türkiye’de tarımın geldiği nokta hakkında konuştu. Basın toplantısına CHP İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Belediye Meclis Üyeleri ve Partililer katıldı.

“Ürünlerin bedellerinin gerçek karşılığını bulamaması çiftçiyi bitirme noktasına getirdi”

İlk olarak tarıma ilişkin açıklamada bulunan Gök; “Polatlı, Ankara’mızın dış ilçeleri içerisinde en kalabalık nüfusa sahip ve Türkiye’nin tarım alanında en ileri bölgelerinden bir tanesidir. Buğday, Arpa, Nohut, Pancar üretimi ile birlikte soğanın da en çok üretildiği ilçelerimizin başında geliyor. Özellikle soğanda Türkiye’deki üretimin %36’sı buradan sağlanıyor. Polatlı’nın önemli gelir kaynaklarından oluşan tarım alanında son derece ciddi sorunlar yaşanıyor. Özellikle iktidarın ithalata izin veren uygulamaları, Türkiye’deki çiftçimizden çok yabancı çiftçiye hizmet eden bir anlayışla beraber Türkiye’deki ve Polatlı’daki tarımı çökme noktasına getirdi. Tarım girdilerine yapılan zamların artık dayanılmaz boyutlara ulaşması ama ürünlerin bedellerinin gerçek karşılığını bulamaması çiftçiyi bitirme noktasına getirdi.”dedi.

“Bu, tahammül edilebilir bir rakam değildir”

Daha sonra gübre fiyatlarındaki artışa ilişkin konuşan Gök; “Geçen yılki ve bu seneki gübre fiyatlarına baktığımız zaman aralarında astronomik artışların olduğunu görmemiz mümkün. Örneğin üre gübresinde geçen seneye oranla %82 artış var. Sülfatta %74, dap gübresinde de %84’lük bir artış var. Bu, tahammül edilebilir bir rakam değildir. Sadece gübredeki artış %80-84’ler civarında. Bunun dışında mazottaki artış ve diğer tarım girdilerindeki artışı düşündüğünüz zaman, hem Polatlı hem de Türkiye’deki çiftçimizin girdi fiyatları ile baş etmesi mümkün değildir. Ancak gerçek ürün bedellerinin ödenmesi kaydıyla baş etmesi mümkün olabilir ama ne yazık ki çiftçimiz tarlada ürününü çok düşük bir bedel ile satıyor, aynı ürün marketlerde çok pahalıya satılıyor fakat çiftçimizin cebine bir şey girmiyor. Örneğin soğan tarlada, depoda bekliyor, soğanımız var ama biz dışarıdan getiriyoruz, buğdayımız arpamız var ama dışarıdan getiriyoruz.”cümlelerine yer verdi.

“Beş müteahhit Türkiye’nin kaynaklarını yiyor”

Gök, konuşmasının devamında; “Türkiye’de çiftçimizin emeğinin bu denli ayaklar altına alınmasını dünyada hiçbir ülkede göremezsiniz. Dünyadaki bütün ülkeler çiftçilerini korurlar, kollarlar, tarımı kollarlar. Üretim yapılırsa, çiftçi güçlenirse, tarım güçlenirse ülke güçlenir. İnsanların çöp konteynırlarından gıda topladığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu ülkede giderek artan yoksulluğun yanında bir yandan da iktidarın kendi yandaşlarını zengin ettiği bir düzen acımasızca sürüyor. Bu düzende beş müteahhit Türkiye’nin kaynaklarını yiyor. Hükümetin çiftçiye verdiği destek 20 milyar lira, beş müteahhide verdiği destek 36 milyar lira. Türkiye’deki çiftçimizin beş kişiye karşılık ciddi bir rekabet sorunu var. Beş müteahhit bu sene 36 milyar liralık ek ödemeyi garanti altına aldılar. Türkiye’de geçiş garantili yapılan köprüler, otoyollar ve benzeri yerlerde geçmediğimiz yerlerin parasını ödüyoruz. Polatlı’daki yurttaşımız, İstanbul’daki geçmediği köprünün parasını ödüyor, kullanmadığı havaalanının parasını ödüyor.”dedi.

“Bu ucube sistemin tükendiği ve artık yürümediği ortaya çıkmıştır”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin konuşan Gök; “Böyle bir tablonun sürdürülebilir olması mümkün değildir. Bu düzen değişmelidir. Bu düzenin zaten yürümediği, getirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denen ucube sistemin tükendiği ve artık yürümediği ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılacak olan, toplumu saran bu yönetimsizlik anlayışı içerisinde herkesin bir demokrasi kültürü içerisinde birleşmesi ve mücadele vermesidir. Cumhuriyet Halk Partisi de bunun öncü partisi olarak bu mücadeleyi sürdürecektir.”ifadelerini kullandı.

“Boğaziçi’ni çıkmaza sürüklüyorlar”

Sonrasında Türkiye gündemine değinen Gök; “Cumhurbaşkanının vesayetçi anlayışıyla ülke gördüğünüz gibi 10-15 gündür bir Boğaziçi Üniversitesi rektörünün gerginliğini yaşıyor. Boğaziçi Rektörünün görev yapmasına olanak tanımayacak bir yapı oluştu. Çünkü kendisinin bu göreve atanmaya vasfı yok. Cumhurbaşkanı, kendi adamı olsun da ne olursa olsun anlayışı içinde atadığı rektör nedeniyle şimdi Boğaziçi’nde ciddi bir kriz yaşanıyor. Hiçbir öğretim üyesi, yardımcısı olmayı kabul etmiyor, öğrenciler kabul etmiyor. Bir tek Cumhurbaşkanı ile baş başa kalmış bir rektör ve Boğaziçi’ni de çıkmaza sürüklüyorlar. Güzelim Üniversitenin özerkliğini, özgürlüğünü mahvediyorlar. Demokratik haklarını kullanan öğrencilerimize, yavrularımıza, evlatlarımıza acımasızca baskı yapılıyor, şiddet uygulanıyor. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü derhal görevini bırakmalıdır. Cumhurbaşkanı, hükümet, herkes aklını başına almalıdır. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Toplumlar ayrışmak için değil, tam tersine herkesin sevgiyle saygıyla uzlaşacakları bir kültürde yaşamak isterler. Dayatmacı ve vesayetçi anlayışı toplumlar asla benimsemezler. Bu mücadele aynı zamanda Türkiye’deki bir demokrasi mücadelesine de ışık tutuyor. Türkiye’deki insanlarımız her türlü baskıya karşı demokratik haklarını kullanmaya kararlı ve biz de onların yanındayız. Biz de öğrencileri ve öğretim üyelerini destekliyoruz, onlarla beraberiz.”diye konuştu.  

“Polatlı’da ciddi bir işsizlik sorunu var, gençlerimiz işsiz”

Polatlı’daki işsizlik sorunu hakkında konuşan Gök; “Polatlı’da her gün onlarca hemşerimiz iş talebinde bulunuyorlar. İş talepleri konusunda maalesef yerine getirememenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Çünkü olanaklarımız kısıtlı ve başvuran o kadar çok insan var ki Polatlı ve Ankara’nın tüm ilçelerinden her gün yüzlerce başvuru geliyor. Gençlerimiz Üniversite bitiriyorlar ama iş bulamıyorlar. Anneler babalar bin bir güçlükle okuttukları çocuklarına iş bulamamanın ızdırabı içerisindeler. Her gün bu ızdıraba tanık olmaktan büyük üzüntü yaşıyoruz. Polatlı’da bundan nasibini almış bir ilçemiz. Polatlı’da ciddi bir işsizlik sorunu var, gençlerimiz işsiz. Tarımda çöken bir tablo, işsiz gençlerle dolu bir tablo sürdürülebilir değildir.”cümlelerine yer verdi.  

“Esnaf sahipsiz bırakıldı”

Pandemi döneminde esnafın düştüğü zor durum hakkında konuşan Gök, verilen destek ödemelerinin yeterli olmadığını belirterek; “Özellikle pandemi koşullarında siftah yapamadan kepenk kapatan esnafımızın derdi ayrı bir sorundur. Esnafımız son derece dertli, esnafın içinde bulunduğu duruma karlı devletin verdiği destek son derece düşük. Bütün Avrupa devletleri bu dönemde esnafın kazancına göre ciddi paralar öderken bizde esnaf sahipsiz bırakıldı, kaderine terk edildi. Bu durum yoksulluğu giderek artırmaya başladı. Şimdi Polatlı’da da çarkları dönmeyen bir ticaret var. Polatlı gibi bir yerde son derece canlı olması gerekirken esnafımızın siftah yapamadığına tanık oluyoruz.”şeklinde konuştu.

“Polatlı’daki atıl hastaneler problemi derhal giderilmelidir”

Son olarak Polatlı’daki atıl hastane binalarına değinen Gök, bu durumun kamu zararı oluşturduğunu belirterek; “Polatlı’mızda atıl durumunda bırakılan hastane problemimiz var. Özellikle Şehitlik ve Şentepe’de kapatılan hastanelerimiz binalarının atıl durumda bulunması kamu kaynaklarının Polatlı’da hiç de iyi kullanılmadığının bir göstergesidir. Dünyanın parası harcanarak yaptığımız binaların aslında başka amaçlarla kullanılması mümkündür ama atıl bırakılmasını anlamak mümkün değildir. Atıl bırakılan binaları neden çürümeye terk ediyoruz? Bunların her biri ekonomik değerdir, bizlerin vergilerinden oluşan kazançlarla yapıldı. Polatlı’daki atıl hastaneler problemi derhal giderilmelidir. Bu konuda Polatlı İlçe Başkanımızın ciddi bir çalışması oldu. Aldığımız haberlere göre bir blok Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak değerlendirilecek. Fakat bunlar geç kalınmış işlerdir. Yenisini yapmak için bir dünya para verirken elde olanı korumamak kamunun menfaatine aykırıdır, kamu zararı oluşturur. Bunu da kabullenmemiz mümkün değildir. Polatlı hem nüfus hem de konumu itibariyle pek çok olanağı hak eden ve merkez haline getirilmesi de zorunlu olan bir ilçedir. Bu nedenle yapılanların yanında ortadan kaldırılanların da tekrar hayata geçirilmesi elzemdir. Çünkü nüfusun giderek arttığı bir ilçede yaşıyoruz. Bütün bu sorunları aşacak kapasiteye sahip Cumhuriyet Halk Partisi çalışmalarına yılmadan devam ediyor. Bugün de Türkiye’nin dört bir yanında Milletvekillerimiz esnafla, çiftçiyle buluşuyor, Türkiye’nin gerçek gündemini konuşmaya devam ediyor.”dedi.

Milletvekili Gök, basın toplantısının ardından CHP ilçe heyeti ile beraber, eski devlet hastanesi binalarına giderek incelemelerde bulundu. Ayrıca soğanları depoda çürüyen bir çiftçi de ziyaret edildi.