Ana sayfa GÜNDEM Şehitlik imar konusu yine gündemde

Şehitlik imar konusu yine gündemde

629
0

Polatlı Belediyesi Şubat ayı ilk toplantısını geçtiğimiz akşam Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında 13 Eylül Kültür Merkezinde gerçekleştirdi.

Polatlı Belediye Meclisi 2021 yılı Şubat ayı birinci birleşim birinci oturumu toplantısı Pazartesi akşamı yapıldı. Ayın ilk meclis gündeminde 9 madde yer aldı. Gündemin görüşülmesinin ardından, bir dönem oldukça tartışma konusu olan Şehitlik emsal artışı konusu CHP grubunun önergesi ile yeniden gündeme geldi. Konu hakkında yazılı ve sözlü soru önergesi veren CHP grubu, burada yapılan imar düzenlemesi sonrasında mağdur olan vatandaşların olup olmadığını, varsa mağduriyetlerinin nasıl giderileceğini sordu.

Meclis gündeminde 9 madde yer aldı

“2021 Yılında Yol Harcamalarına Katılım Payı Alınıp Alınmayacağı” ile ilgili konunun müzakeresi, “Trafo Yeri” ile ilgili konunun müzakeresi, “İmar Plan Notu İlavesi” ile ilgili konunun müzakeresi, “İlçemiz Macun Mahallesi Kırsal Yerleşik ve Gelişme Alanına Ait 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ve 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı” ile ilgili konunun müzakeresi, “Kartaltepe H Blok Konut Satışı (05 Kasım 2020 Tarih ve 2020/93 Sayılı Kararın Düzeltilmesi” ile ilgili konunun müzakeresi, “Temizlik İşleri Müdürlüğünce İlaveten Yürütülecek Ücretli İşler” ile ilgili konunun müzakeresi, konuları gündeme alındı. Plan ve bütçe komisyonuna havale olunan; “Kira Bedelleri” ile ilgili konunun müzakeresi ve çevre, sağlık ve çeşitli işler komisyonuna havale olunan; “Parka Hayrettin Karaca İsminin Verilmesi” ile ilgili müşterek önergenin müzakeresi, konuları hazır olmadığından görüşülmedi. Daha sonra gündem dışı konulara geçildi.

Belediye’nin %10 hissesi bulunan Hacettepe Teknokent sermaye artırdı

Polatlı Belediyesinin %10 hissesine sahip olduğu Hacettepe Teknoloji Geliştirme Yönetim A.Ş. 21.01.2021 tarihli genel kurulunda sermayesini 2 milyon 878 bin 500 TL’den 57 milyon 500 TL’ye çıkardı. Sermaye artışının 47 milyon 390 bin 528 TL’si olağan üstü yedeklerden karşılanmış olup nakit ödenmesi gereken 7 milyon 230 bin 971 TL’den Belediye hissesine düşen 723 bin 97 TL’nin ödenmesi konusunda meclisin karar alması için konu gündeme alındı.

“Sermaye artırımına katılmazsak hisse oranımız düşer”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Başkan Yıldızkaya, şunları söyledi: “Malumunuz biz Hacettepe Teknokent’in %10 ortağıyız. Bu çalışmalar 2003 yılında başladı. 2008 yılında da Polatlı Belediyesi Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Hacettepe Teknokent’te %10 ortak olmuş. OSB’ye giderken İğciler Köyünde 700 dönümlük alan Teknokent’e tahsis edilmiş. Üç yıl içerisinde yatırım yapılmazsa tahsis kaldırılır hükmü gereğince 2012 yılında tahsis kaldırılmış. Yani şu anda o arazi Teknokent arazisi olarak gözükmüyor. Fakat biz halen Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezinin %10 ortağıyız. Burası da son dönemde işleyen, kar eden bir kurum haline dönüştü. Özellikle bir önceki ve yeni rektör döneminde ciddi atılım yaptı. Daha sonra burada sermaye artırımı ihtiyacı doğdu. Sermaye artırımına katılmazsak hisse oranımız düşer. Eğer meclisimiz katılım kararı verirse 723 bin TL’yi önümüzdeki üç ay içerisinde üç periyotta ödeme durumumuz söz konusu olacak. Bunu da Plan Bütçe Komisyonumuz değerlendirsin.”

CHP’den yazılı ve sözlü soru önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına söz alan Meclis Üyesi Selami Ovacık, yazılı ve sözlü cevaplandırılması istemiyle meclise Şehitlik Mahallesi İmar konusu ile ilgili soru önergesi verdi. Ovacık, yaptığı konuşmada; “İlçemiz Şehitlik Mahallesinde yaklaşık 283 hektarlık alanın plan yazımı 2017 yılında, geçen dönem CHP grubunun itirazına rağmen belediye meclisinden emsal 0,8’den 1,8 olarak çıkartılmıştır. Yapılan nazım imar planında olması gereken alanlar yasal sınırlarında oluşturulmadığından dolayı plan mahkeme kararı ile iptal edilmiştir. İmar planlarının uygulama aşamasında DOP ve KOP alanları (Düzenleme Ortaklık Payı ve Kamu Ortaklık Payı) toplamı yaklaşık %39 olarak ayrılmış iken bölgede arazisi olan vatandaşlardan yapılan kesintinin yaklaşık %55’lere çıkması söz konusu olmuştur. Bunun yasal gerekçesi nedir? Hangi gerekçe ile %55 kesinti yapılabilmiştir. Örneğin 35 bin m2 yeri olan bir vatandaşın düzenleme sonrası arsası kaç m2 kalmıştır? Şu an o bölgede devam eden inşaatların durumu ne aşamadadır? Oluşan mağduriyetler nasıl giderilecektir? Daire satın alan vatandaşların mağduriyeti var mıdır? Varsa nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?”dedi.

Yıldızkaya: “Şu anda kimsenin mağdur olduğu filan yoktur”

Ovacık’ın konuşmasının ardından sorulara cevap veren Başkan Yıldızkaya; “%55’lik bir kesinti olamaz, böyle bir şey varsa bu hukuki bir süreçtir. Vatandaşımız hakkını arasın, kimseden %55 kesinti yapılamaz. Bu plan 2017 değil 2016 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesinde oy birliği ile geçmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesinde, Cumhuriyet Halk Partisi de bu konuya evet demiştir. Bunları araştırmanızı öneririm. Konu zaten kamuoyunda speküle edilmiştir. Herkesin olduğu gibi bizim de bildiklerimiz ve beyanatlarımız vardır. Planla ilgili vatandaşlarımızın her dönem her şartta itiraz hakları bakidir. İtirazlarını yapmışlardır. İki vatandaşımızın itirazı sonucunda plan, sosyal donatı eksikliği gerekçe gösterilerek mahkeme tarafından iptal edilmiş, konu yüksek mahkemeye intikal ettirilmiştir. Mahkeme henüz bu konuda kararını vermiş değildir, bu karar beklenmektedir. İmar planının iptalinden önce Polatlı Belediyesine başvurmuş, buradan imar formülü almış ve harcını ruhsatını ödeyen vatandaşlarımız da inşaatlarına başlamışlardır. Mahkeme kararından sonra da Polatlı Belediyesi bölgedeki inşaatların seviye tespitlerini yapmış, durumu kayıtlarına almıştır. Beklenen sonuç yüksek mahkemenin kararıdır. Mahkeme, planı kökten iptal eder ise yeniden bir plan yapılacaktır. Eğer etmezse de ona göre bir revizyon uygulaması gerçekleştirilecektir. Şu anda kimsenin mağdur olduğu filan yoktur. %55’lik bir kesinti olamaz, şu anda bile kesinti miktarı %45’tir. %46 kesilen vatandaş itiraz hakkını kullanır.”

“Bu konu her seferinde ısıtılıp getiriliyor”

“Biz Polatlı Belediyesi olarak Büyükşehir Belediyesine tavsiye plan sunuyoruz. Emsal belirleme yetkisi ve sorumluluğu kesinlikle Polatlı Belediyesinde değildir. Yani 5 binlik planı biz yapamayız. Sadece bir tavsiye olarak sunuyoruz. Bunu da Büyükşehir Belediyesi ya tadilen ya da geldiği şekli ile onaylıyor. Adı geçen bölge ile ilgili plan bizim belediye meclis gündemimize gelmemiş ve Polatlı Belediyesi tarafından 5 binlik plan yapılıp Büyükşehir Belediyesine gönderilmemiştir. Bölgedeki vatandaşların plancılarla yapmış olduğu çalışmalar sonucunda bir özel imar konusu gündeme gelmiş, vatandaşlar zamanın Büyükşehir Belediyesinden 5 binlik planlarını geçirmişler, biz de binlikleri yaparak konuyu parselasyon aşamasına getirmişiz. Bu konu her seferinde ısıtılıp getiriliyor, muhalefet bundan bir şeyler elde etmek isteyebilir ama burada emsal yetkisi bizim değildir. İstesek de herhangi bir imar alanındaki emsale katkı veya eksiltme yapma yetkimiz yoktur. Bu karar da o günkü Ankara Büyükşehir Belediye Meclisindeki CHP’li Ak Partili MHP’li üyelerin oy birliği ile geçmiş bir meclis kararıdır.”diye konuştu.