Ana sayfa GÜNDEM Polatlı ADD’den, Uğur Mumcu için anma töreni

Polatlı ADD’den, Uğur Mumcu için anma töreni

737
0

Uğur Mumcu, Polatlı’da anıldı

Ankara’da 28 yıl önce evinin önünde katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu ve devrim şehitleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Polatlı Şubesinin öncülüğünde Siyasi parti, STK’lar ve vatandaşların katılımıyla dün Polatlı’da anıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Polatlı Şubesi, dün Cumhuriyet Meydanında 28 yıl önce Ankara’da evinin önünde suikasta uğrayan Usta Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu için anma töreni düzenledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törene; ADD İlçe Yönetim Kurulunun yanı sıra siyasi parti temsilcileri, ilçe sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“Devrim şehidi Uğur Mumcu’nun sonsuzluğa göç edişinin 28.yılındayız”

ADD Polatlı Şube Başkanı Av. Hatice Hatipoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından ADD Polatlı Yönetim Kurulu Üyelerinden Av. Hasan Aydın Uğur Mumcu’yu anlatan şiiri okuması ile program sona erdi. Hatipoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Kalpaksız Kuvayi Milliyeci, kırılmaz kalemi, cesur yüreği ve ilkelerinden asla ödün vermeyen, ulusal bağımsızlığın ve laikliğin ödünsüz savunucusu Atatürk adını her duyduğunda gözleri parlayan devrim şehidi Uğur Mumcu’nun sonsuzluğa göç edişinin 28.yılındayız. Evet, dostlarım, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; ulusumuzu ve ulusalcılığımızı ödünsüz savunan ülkemizin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü uğruna can veren tüm şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşuna çağırıyoruz. Atatürk’ü en iyi anlayan ve anlatan Uğur Mumcu, kısa yaşamı boyunca cumhuriyet devrimine ve ilkelerine ihanet edildiğini yazarak toplumu uyarmak istediği için laik cumhuriyet düşmanı yobazların hedefi olmuştur.”

“Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü olan Kuvayi Milliyeci, devrim şehididir”

“Uğur Mumcu Atatürkçü laik, cumhuriyetçi, demokrat kimliği ile ülkesinin sorunlarını kırılmaz ödünsüz kalemi ile dile getiren hep emekten yana olan, sorgulayıcı, araştırmacı gazeteciliğin öncüsü olan Kuvayi Milliyeci, devrim şehididir.

Uğur Mumcu bir yazısında “Atatürkçülüğün temeli Kuvayi Milliyedir.” der. Osmanlıcıdan Atatürkçü olmaz, yabancı sermayeciden Atatürkçü olmaz, Türk İslam sentezci diye yola çıkanlardan Atatürkçü olmaz. “ATATÜRKÇÜ ANTİ EMPERYALİSTTİR. ATATÜRKÇÜ DEVRİMCİDİR, ATATÜRKÇÜ LAİKTİR”der. Laiklik Atatürk ilkelerinin temelini oluşturur, dinsel görüşleri yaşamdan ayırır, laikliğin toplumu büyük kargaşalardan, kör bağnazlıklardan kurtaran bir dünya görüşü olduğunu yazar ve laiklik ilkesi ile Atatürk’ün büyüklüğünü daha iyi anlıyoruz.” diyen yazısı günümüzde hala bize yol göstermeye devam etmektedir.”

“Bu günleri görmüş ve bizleri uyarmaya çalışmıştır”

“Uğur Mumcu, 12 Eylül 1980 ile ülkemize dayatılan sistemin, ülkemizin bağımsızlığı ve özgürlüğünün temeli olan Atatürkçülüğü yok etmek istediğini yazıları ile anlatarak, bu günleri görmüş ve bizleri uyarmaya çalışmıştır. Bedelini de yaşamı ile ödemiş ödünsüz bir Atatürkçü Kemalist bir devrimcidir.

Uğur Mumcu, yokluk, yoksulluk ve yasaklar kıskacına sürüklenen toplumda ulusçuluğa, ulusalcılığa saldırılarla düşünce özgürlüğünün de yok edilmek istenildiğini ve laik cumhuriyetimizin, toplumu düzenleyen tüm kültürel değerlerinin, yargılarının, değiştirileceğini, yerine inanç sömürüsü ile toplumun, yeniden şekillendirileceğim, yıllar öncesinden yazdığı yazılarla bizleri uyarmış ve bedelini yaşamı ile ödemiştir.”

“Bugün basın özgürlüğü baskı altındadır”

“Ülkemizde bugün basın özgürlüğü baskı altındadır. Basının iktidar gözdeleri para,rant ve çıkar ilişikleri sarmalında vicdanlarını satanlardır.Uğur Mumcu bir yazısında “Haklıdan yana değil, güçlüden yana olanlar, korkak, kaypak olurlar, güç merkezi değiştikçe dönerler-fırıldak olurlar.” diyerek günümüzü de aydınlatmaya devam etmektedir.

Uğur Mumcu “Yargının bağımsız olmadığı ülkelerde, özgürlük-hak-eşitlik ve güvenlik asla olmadığı gibi toplumda esir edilir. Hukukun üstünlüğü yerine iktidarın hukuku geçerli olur.” diyerek hala günümüze de ışık tutmaktadır.

Bu gün ülkemizde, Atatürk ilke ve devrimlerinin temel olduğu laik cumhuriyetimizin tüm kurum ve kuruluşları, karşı devrimin saldırısı altındadır. Demokrasi, insan hakları, laiklik, özgür düşünce ile yoğrulmuş tam bağımsız Türkiye özleminde olan ve bizleri yıllar öncesinden bu günler için uyarmaya çalışan Uğur Mumcu, bükülmez kalemi ile düşünce özgürlüğü uğruna can vermiş bir devrim meşalesidir ve halkını aydınlatmaya devam etmektedir.”

“Anıları önünde saygı ile eğiliyoruz”

“Gün; içinde yurt sevgisi, millet sevgisi taşıyan, toplumsal sorumluluk duygusu olan ve laik cumhuriyetimize sahip çıkanların, ileri demokrasi masalları ile topluma sunulan dinci faşizme karşı omuz omuza dayanışma günüdür.

Ülkemizin tam bağımsızlığını ve özgürlüğünü, bölünmez bütünlüğünü ödünsüz savunan Muammer Aksoyları, Bahriye Üçokları, Uğur Mumcuları, Ahmet Taner Kışlalıları, Gaffar Okkanları, Turan Dursunları, Necip Hablemitoğullarını anıları önünde saygı ile eğiliyoruz. Başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun, ışıklar içinde uyusunlar.”

Program sonunda katılımcılar tarafından Uğur Mumcu’nun fotoğrafları üzerine kırmızı karanfiller bırakıldı.