Ana sayfa KONUK YAZAR KOMŞU

KOMŞU

289
0

Yıllar önce okul aile birliği başkanlığı görevim dönemimde 5 çocuklu baba cezaevinde, Anne kanser bir aileye okul olarak sahip çıktık. Gerekli ihtiyaçlar bir şekilde karşılanıyor. Aile aslen başka memleketten geldikleri için Polatlı’da akrabaları yok.

Bir gece saat 10.00 gibi anne beni aradı. Ali ağabey ne olursun gel çocuğum ateşler içinde yanıyor dedi. Annenin sağlık güvencesi yok. Cebimde o an için az miktarda para var. Eşime sende hazırlan, ben üst kattaki komsudan biraz para isteyim geliyorum dedim. Komşuyu Polatlı’da herkes tanır ismi bende kalsın. Çok zengin birileri. Çıktım durumu anlattım 100 TL istedim verdi.

Hanımla gittik. Anne ağlıyor çocuk ateşler içinde havale geçiriyor. Acile yetiştirdik. Gerekli işlemler yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam serum falanda takıldı galiba. Neyse çocuğu aldık hastaneden. Nöbetçi eczaneden ilaçlarını aldık evlerine bıraktım.

Asıl mesele ertesi günü komşuya tekrar cıktım. 100 TL’yi verecegim. Cebimdeki para fazlasıyla yetmişti çünkü. Bu arada komşumuz bayan. Eşi de yatalak hasta o dönemde. Zile bastım kapıyı açtı parayı uzattım teşekkür ettim.

Bana verdiği cevap Ali Bey bende sizi nüfuzlu biri bilirdim 100 TL’yi başkasından bulamadın mı? Senin abin eşin dostun yok mu para isteyecek dedi. Biran bina tepeme yıkıldı sanki. Bu arada 1-2 basamak inmiştim. Durdum geri döndüm.

Bana bak ………….. Hanım, eşin dostun yok mu dediniz. Benim en iyi, en güvendiğim ve saygı duyduğum dostlarım komşularımdır. İyi günümüzde, kötü günümüzde komşudan iyi dost mu olur? Haaa demek ki bu dostlarımın içinden sizi çıkarmak zorundayım. Ben sizden hasta olan çocuğun durumunu sormanızı beklerdim bu arada 2 tane abim var istesem bana servetlerini verirler ama onlara gidecek kadar zamanım yoktu dedim ve döndüm.

Merdivenlere yöneldim. Ali bey siz beni yanlış anladınız öyle demek istemedim falan filan. Geri döndüm. Ben çocuk değilim ………… hanım dedim indim evime. Gerçekten de yıllar geçti, kapıda karşılaşsam selam vermiyorum. Allah bu tip komşuyu kimseye vermesin.

SAYGILARIMLA