Ana sayfa GÜNDEM Yerli Traktör Banttan İniyor

Yerli Traktör Banttan İniyor

574
0

Polatlı’da tanıtılan traktör için Bakan’dan tarih açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıtımını deneme sürüşünü Polatlı’da yaptığı Yerli Elektrikli Traktör için Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarih verdi, elektrikli traktörün 3 ay içinde banttan ineceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz 2019’da Polatlı Tarım İşletme Müdürlüğü TİGEM 69. Geleneksel Hasat Bayramı’nda Türkiye’nin ilk yerli ve milli Elektrikli Traktörünün tanıtımını gerçekleştirmişti. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, salgından dolayı geciken elektrikli traktörün 3 ay içinde banttan ineceğini açıkladı. Bakan Pakdemirli, büyük tasarruf sağlayacak olan elektrikli traktörle ilgili, “Dünyada Türkiye’den başka seri üretime hazır bir elektrikli traktör platformu yok” dedi.  

“Ekonominin Büyümesinde Tarım Önemli”

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen ‘Covid-19 Süreci ve Sonrasında Gıda Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. 

Türkiye ekonomisinin büyümesinde tarımın önemli bir rolü olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, “Yüzde 5.3 büyüyen bir sektör tarım orman sektörü. Türkiye ilk üç çeyrekte 0.5 büyüdü. Yüzde 5.14 tarım sektörü büyüdü. Doğru işler yaptık ki gıdada, tarımda, tarımın paydaşlarında doğru neticeler alabildik. Tabii ki pandeminin geri kalan kısmında da bu işleri doğru işleri doğru adımlarla atıyor olmamız lazım. İster istemez dünyada herkesin korumacılığa döndüğü, stokların arttığı, herkesin ihtiyacından fazla, devletlerin stok yapmaya başladığı bir döneme denk geldik. Bu da dünyadaki emtia fiyatlarını ister istemez artırıyor ama ben bunun da özellikle ilkbahar aylarından itibaren geriye doğru bir çözülmeyle sonuçlanacağına inanıyorum” dedi.

“İlk 3 ay içerisinde elektrikli traktörümüz hazır”

Elektrikli traktör konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli şunları söyledi: 

“Tarımın geleceği, geleceğin tarımı diye bir platform altında hem dijital projeler hem de Türkiye’nin büyük iş adamlarıyla buluşarak onları da tarıma yönlendirme konusunda bir platform oluşturduk. Türkiye’nin elektrikli traktörünü bantlardan çıkarmak üzereyiz. Dünyada Türkiye’den başka seri üretime hazır bir elektrikli traktör platformu yok. Tahmin ediyorum ilk 3 ay içerisinde, aslında sene başında olacaktı üretim, pandemiden dolayı bazı malzemeler tedarik edilemedi. İlk 3 ay içerisinde elektrikli traktörümüz hazır. Bunun manası ne? Yüzde 80 daha tasarruflu bir ürünle, elektrikli traktörle çiftçimiz çok daha rahat bir şekilde üretimini yapabilecek. 45 dakikada 8 saatlik şarj olacak.”