Ana sayfa GÜNDEM STK’lardan “Kadın Dostu” öneriler

STK’lardan “Kadın Dostu” öneriler

477
0

Polatlı Belediyesinin Kadın Dostu Kent ve Avrupa Yerel Eşitlik Şartını yerine getiren belediye unvanını alması amacıyla, Kadın Meclis Üyelerince başlatılan çalışma kapsamında sivil toplum kuruluş temsilcilerinin konuya ilişkin görüş ve önerileri alındı.

Polatlı Belediyesi Kadın Meclis Üyeleri, Polatlı’nın kadın dostu kent olması için bir araya geldi, eylem planı hazırlıklarına başladı. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta Kent Konseyinde bir toplantı düzenlendi. Sivil Toplum Kuruluş temsilcilerine proje anlatıldı. Ardından STK temsilcilerinin görüş ve önerileri alındı. Projede Meclis Üyeleri; Fatma Erten (Ak Parti), Seda Aşıbol (AK Parti), Canan Türker (CHP), Serpil Öztürk (MHP) ve Ayla Kandemir (İYİ Parti) yer alıyor. Kadın meclis üyeleri ayrıca görüştükleri kurum ve kuruluşların hemen hemen hepsinden olumlu geri dönüş aldıklarını belirtti.

Işık: “Kadın öncelikle kadının dostu olmalıdır”

Kadın meclis üyeleri, bu proje kapsamında Polatlı Kaymakamlığı ve Polatlı Belediyesi olmak üzere, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ve STK Temsilcilerini ziyaret ederek projeyi anlattılar. Kent Konseyi Binasında düzenlenen toplantı ile de STK temsilcilerine proje anlatıldı, görüşleri alındı. Projenin katılımcılara açıklanmasının akabinde söz kadının siyasetteki yerine geldi. Polatlı’da sadece 5 kadın meclis üyesi olmasının nedenleri üzerinde durularak erkeklerle %50’lik oranda bir koltuk sayısına sahip olunmasının gerekliliği konuşuldu. Konuya ilişkin söz alan Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Sevim Işık, “Kadın siyaset konusunda geride mi duruyor yoksa erkek egemen siyaset toplumu kadına yer vermiyor mu?” sorusuna dikkat çekti. Işık; “Öncelikle kadın dostu şehir olmaktan ziyade kadın kadının dostu olmalıdır. Hep erkekleri suçluyoruz ama önce biz birbirimize dost olmalıyız.”diye konuştu. Ayrıca gece kulüplerinde çalışan kadınların bu kapsamda sürekli göz ardı edildiğini belirten Işık, en çok şiddete uğrayanların başında bu kadınların geldiğine dikkat çekti.

Halk Eğitim Merkezinde kreş önerisi

Daha sonra kadın eğitimi ve meslek öğrenimi açısından Halk Eğitim Merkezinde açılan kurslara değinen Işık, çocuklu ve çocuğunu bırakacak yeri olmayan kadınların da bu kurslara katılabilmesi için Merkez bünyesinde kreş bulunması gerektiğini söyledi.

Kadınlara yönelik anket çalışması

Sonrasında söz alan Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Derya Hatipoğlu, Polatlı’da yaşayan kadınların ihtiyaçlarını belirlemek noktasında öncelikle bir anket çalışması yapılmasını önerdi.

Okur: “İhtiyaç sahibi kadınlar için organize çalışmalar yapabiliriz”

Ardından Yardımseverler Derneği Polatlı Şube Başkanı Nuriye Okur söz alarak önerilerini sıraladı. Okur; “Kadın ve öğrencilere yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların birçoğu tamamlanamıyor. Yapılan birçok şeyden haberimiz olmuyor. Özellikle ihtiyaç sahibi öğrenci annelerine yönelik eğitim ve istihdam çalışmaları yapılabilir. Biz de bu çalışmalara katkıda bulunabiliriz. Birlikte organize olarak yapacağımız çalışmalar bizleri çözüme daha da yaklaştırabilir diye düşünüyorum.”şeklinde konuştu.

Yıldız: “Engelli anneleri nefes alsın diye bakım evleri açılmalı”

Polatlı Belediyesi Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi Sorumlusu Sevim Çiçek Yıldız ise engelli annelerine yönelik önerilerini sundu. Yıldız; “Polatlı’da tahminen 3 bine yakın engellimiz var. Bunlardan neredeyse yüzde ellisi bakıma muhtaç ve anneleri ile birlikte eve hapsolmuş durumdalar. Başkanımız da bu konuyu çok önemsiyor. Pandemi öncesinde merkezimiz bünyesinde bulunan bakım ünitesinde, anne çarşı pazardaki işlerini halledene kadar çocuğunu bize bırakıyordu ve biz birkaç saat de olsa eşlik ediyorduk. Fakat bu yeterli olmuyor. Biz küçük bir birimiz ve zaman zaman yetişemiyoruz. Polatlı’da atıl durumda bulunan hastane binaları faaliyete geçirilip yatılı dahi olabilen, annenin bir iki gün bile olsa nefes alması için çocuğunu emanet edebileceği bir yer olması engelli anneler için çok daha önemli bir çalışma olacağını düşünüyorum.”dedi.  

Polatlı’da kadın sığınma evi olur mu?

Daha sonra Meclis Üyesi Canan Türker, kadın sığınma evi oluşturulması konusunda katılımcıların görüşlerini sordu. Konuyla alakalı geçmişte birçok çalışma içinde bulunan Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Sevim Işık, adresin çok kolay tespit edilebileceği sebebiyle Polatlı’da kadın sığınma evi yapılmasının pek de mümkün olmadığını dile getirdi. Işık; “Polatlı’da şiddet mağduru kadınlar için bir geçiş istasyonu yapılabilir. Bu konuyla ilgili yetkililere daha önce önerilerimizi sunmuştuk. Şiddet görmüş bir kadının büyükşehirdeki bir kadın sığınma evine gidebilmesi için burada bir ara istasyon olmalıdır. Polatlı’da sığınma evi olamaz. Kurulacak istasyon da bambaşka bir görüntü ile gizlenerek, kadın orada önce emniyete alınacak daha sonra sığınma evine gönderilecek.”diye konuştu.

Çavuş: “Kadınlarımızı esnaflığa da yönlendirmeliyiz”

Sonrasında Polatlı Lokantacılar Kahveciler Pastacılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş söz alarak Polatlı’nın kadın dostu kent olması yolunda önerilerinden söz etti. Kadınların esnaflık yapmaları konusunda desteklenmeleri gerektiğini belirten Çavuş; “Kadın meslek eğitimine tam destek vererek kadınlarımızı esnaflığa da yönlendirmeliyiz. Kadın esnaf da olmalıdır, meslek mutlaka öğretilmelidir, bu kapsamda kurslar açılmalıdır.”dedi.

Lavanta ve Çörek otu ile kadın istihdamı

Polatlı Belediyesi ARGE İstihdam Merkezi Sorumlusu Orhan Çiftçi ise kadın istihdamına yönelik ileride yapılacak çalışmalara ilişkin; “Kadınlara yönelik mesleki eğitim kurslarına bugüne kadar destek verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Lavanta ve Çörek otu ile ilgili bir çalışmam var. Bu konuda Macun köyünde bir fabrika açılıyor. Bunun yanında KOSGEB ile ilgili çalışmalar var. Ayrıca Ticaret Odamızla çörek otu ile ilgili çalışmalar var. Yaptığımız araştırmalar, Bulgaristan’dan getirilecek lavantanın Polatlımız ve çevresinde başarılı işler yapılmasına vesile olacağını gösteriyor. Bunun yanında özellikle köylerde yaşayan kadınlarımıza yönelik birçok araştırmamız var.”diye konuştu.

Ticari taksi ve toplu taşıma araçlarında kadın şoför

Daha sonra Polatlı Şoförler Odası Temsilcisi söz alarak ticari taksi ve toplu taşıma araçlarında kadın şoförler bulunmasına yönelik çalışmaları bulunduğundan söz etti. Ayrıca Şoförler odasınca ilçemizde sürücü ehliyeti almış fakat araç kullanmadığı için sürüş yetenekleri körelmiş kadınlar için de bayan eğitmenlerle yapılacak çalışmalar ile bu kadınların trafiğe tekrar çıkmasının sağlanması yönünde eğitim çalışması yapılması planlanıyor.

Kuaförler aracılığıyla proje tanıtımı

Proje kapsamında yapılacak çalışmaların kadınlara duyurulması aşamasında öneri sunan Polatlı Kuaförler ve Berberler Odası temsilcisi ise kadınların en çok bir arada bulunduğu yerler olan kuaförlerde broşür ve afişlerle bilgilendirme çalışmaları yapılmasına katkı sağlayacaklarını belirtti.