Ana sayfa KONUK YAZAR SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA

SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA

371
0

Sarı çizmeli Mehmet ağa sözünü çoğumuz çocukluğumuzdan bu yana duymuşuzdur. Genelde bilinmeyen meçhul kişiler için kullanılır.

Rahmetli Barış MANÇO bu sözü farklı bir manada şarkı haline getirdi. Öyküsünü duymayanlar için ve yine benim duyumuma göre öyküsü Polatlı’da yaşandığı için sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Rahmetli Barış MANÇO askerliğini çoğumuzun bildiği gibi Polatlı’da Topçu okulunda yapmış. O dönemlerde İstiklal mahallesinden rahmetli Mehmet AKSOY amca vardı. Vardı diyorum çünkü rahmetliyi şahsen bende tanıyordum. Sürekli güler yüzlü, maddi durumu kadarda gönlü zengin çok değerli bir amcamızdı. İsmi Mehmet’ti, sarı çizme belki giymezdi ama kışın uzun sarıya benzer bot giyerdi diye hatırlıyorum.

İşte bu Mehmet amcamız o dönemlerde Topçu Okulu karşısında bir bakkalla anlaşmış, maddi durumu zayıf askerlerimiz gider buradan alışveriş yapar, Mehmet amcamız da her ay gider bakkal hesabını kapatırmış.

Eeee Barış MANÇO bu. Bu olayı duyar da durur mu? Arı, Eşşek, Ayı, kol düğmelerinden ve hatta sebzelerden bile şarkı yapar da Mehmet amcamızdan yapmaz mı? Benim duyumum Rahmetli Barış MANÇO Sarı çizmeli Mehmet ağa şarkısında bu olaydan esinlenmiş. Her ikisinin de mekânları cennet olsun.

Şimdi merak ediyorum; acaba halen askerlerimize bu şekilde değer veren Mehmet AKSOY amcamız gibileri var mı acaba…

SAYGILARIMLA