Ana sayfa GÜNDEM Polatlı HABERTÜRK’te

Polatlı HABERTÜRK’te

483
0

HABERTÜRK  ekranlarında Akademisyen ve Gastronomi Uzmanı Asuman Kerkez ‘in sunduğu ”Tadında Hikayeler” programının  bu haftaki durağı Gordion oldu. Program  , 17 Ocak 2021 Pazar günü saat 14:15’de HABERTÜRK kanalında yayınlandı. Programda Polatlı’ya özgü yöresel yemekler yapıldı. Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç ;Gordion antik kenti  ve Friglerin tarihi ile ilgili bilgiler verdi. 

HABERTÜRK kanalında  Akademisyen ve Gastronomi Uzmanı Asuman Kerkez ‘in sunduğu ”Tadında Hikayeler” programının  bu haftaki durağı Polatlı oldu. Kerkez’in ilk durağı Polatlı Ticaret Borsası oldu. Ardından , yapılan program kapsamında Gordion antik kenti ziyaret edildi.  Programda Polatlılı  kadınlar ilçemize özgü yöresel yemekler ; Soğan granülü ile  zıralı köfte, Soğan dolması , Gordion muska baklavası ,cantık, buğday çorbası, mutışa , tava ekmeği yaptılar.

Koç: ” Gordion ilerde Dünya Mirası listesine alınacak”

Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç  katıldığı  ”Tadında Hikayeler” programında  Gordion  Antik kenti ve Friglerin tarihi ile ilgili bilgiler anlattı.Koç; ” Frigler Anadolu’ya çok büyük miras bırakmışlar. Bu bölgede miraslarını görebiliyoruz. Son yıllarda tarihi miraslara  sahip çıkma konusunda tarihi bilinç daha da gelişiyor. Gordion ilerde Dünya Mirası listesine alınacak” dedi. Yapılan programda Gordion düğümü denilen tabirin hikayesi anlatıldı.

Program sonunda sunucu Asuman Kerkez Gordion müzesini ve Dünya’nın ikinci büyük tümülüsü olan Kral Midas’ın mezarını gezerek şehrimizin tarihiyle ilgili izleyicilere bilgiler verdi.