Ana sayfa GÜNDEM Polatlı “ışıl ışıl” olma yolunda

Polatlı “ışıl ışıl” olma yolunda

1183
0

2020’de neler yapıldı? 2021’de neler yapılacak?

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, hem 2020 yılını Polatlı Belediyesi açısından değerlendirmek hem de 2021 yılına ait hedef ve projeleri kamuoyuna duyurmak amacıyla bir toplantı düzenleyerek yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

Polatlı Belediyesinin 2020’de yaptığı çalışmalar ve 2021 yılında hayata geçireceği projelerin görüşülmesi amacıyla Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve yerel basın mensupları bir araya geldi. Toplantıya tüm parti gruplarından Belediye Meclis Üyeleri ve MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör katıldı. Başkan Yıldızkaya, sosyal yardımlardan istihdam çalışmalarına, tamamlanan proje inşaatları ve imar planlarından 2021 yılında çalışmaları başlayacak projelere kadar pek çok konuya ilişkin bilgilendirmede bulundu. Bu yıl içerisinde şehrin genelinde yapılması planlanan aydınlatma ve asfaltlama çalışmaları, toplantıda üzerinde en çok durulan konulardan oldu. Yıldızkaya toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Polatlı’da vaka sayısının sıfır olacağı günlerin beklentisindeyiz”

2020 yılı değerlendirmesine Korona virüs salgını hakkında konuşarak başlayan Yıldızkaya, ilçemizde salgın nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi. Alınan tedbirle ilçe geneli hasta sayısında ciddi düşüşler olduğunu aktaran Yıldızkaya, önümüzdeki günlerde vaka sayısının sıfır olacağını umduklarını belirtti. Yıldızkaya; “Kısıtlamalarda vatandaşlarımızın evde olmasını fırsat bildik, bizler sahada olduk. Şehirdeki tüm kurum, kuruluş ve konutların hepsine ulaşmaya gayret gösterdik. Caddeler, sokaklar ve araçları dezenfekte ettik. Hatta Eskişehir yolundan geçen araçlara bile bu konuda katkıda bulunmaya çalıştık. Polatlı’da da vakaların aşırı artış gösterdiği günler oldu. Bütün çalışma arkadaşlarımız mesai tanımadan ve almadan çok fedakâr çalıştılar. Tüm personellerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”dedi.

“Aç, açıkta olan vatandaşımız varsa lütfen bize bildirin”

Sonrasında pandeminin ekonomiye etkileri hakkında konuşan Yıldızkaya, sosyal yardım bütçesini iki kat artırdıklarını, kısıtlama dönemlerinde özellikle 65 yaş üstü vatandaşlara sıcak yemek yardımı yaptıklarını belirtti. Yıldızkaya; “Bu şehirde bir kişi bile aç ve açıktaysa, bir çocuk bile yatağına aç giriyorsa bundan biz kendimizi sorumlu hissederiz. İmkânlarımız çerçevesinde herkese ulaşmaya gayret gösteriyoruz. Buradan tüm Polatlı kamuoyuna sesleniyorum; ulaşamadığımız aç ve açıkta kalan bir tek kişi bile varsa lütfen bize bildirsinler. Bu şehirde hiç kimsenin aç ve açıkta kalmasına müsaade etmeyiz. Eğer bildirmeyen olursa bu vebal de bilip söylemeyenlerin olur.”diye konuştu.

Başkan Yıldızkaya daha sonra 2020’de gerçekleştirilen çalışmalar ve 2021 yılında yapılacak çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

***ARGE İstihdam Merkezimiz ile işçi ve işverenleri buluşturarak 2020 yılında 1527 kardeşimizin işe yerleşmesine vesile olduk.

***2021 yılı Şanlı Sakarya Zaferimizin 100’üncü yılı olması sebebiyle Polatlı için önemli bir yıl. POTA birimimiz ile birlikte çok kapsamlı bir çalışma yaparak kutlamaları bir haftaya değil, bir tam yıla yayarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ocak ayı içerisinde kurum ve kuruluşlarımızın da destek ve önerilerini almak amacıyla lansman toplantısı gerçekleştireceğiz. Pandemi koşullarına rağmen Sakarya Zaferini tüm belleklere kazımayı hedefliyoruz. Bu yıl ayrıca İstiklal Marşımızın kabulünün de 100’üncü yılı olması sebebiyle devletimizin üst düzey yetkililerinin de katılacağı bir program haline getirmeye gayret göstereceğiz.

***Pandemi şartlarına rağmen çalışmalarımızı askıya almadan birçok hedefimize ulaştık. Katlı otoparkımızı ve Alparslan Türkeş Bilim Merkezimizi hizmeti açtık. Gençlik Merkezimiz tamamlanmak üzere, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında açılışını yapmayı planlıyoruz.

Yeni Belediye Binası Şehir Trafiğini Rahatlatacak

***Gençlik Merkezimiz içerisinde kütüphane, eğlence ve sosyal alanlarla özellikle gençlerimizin kaliteli vakit geçireceği bir merkez oluşurduk. Ayrıca Hanımlar Konağında bulunan spor salonunu da buraya katarak hem erkek hem de kadınlar için spor salonları oluşturuyoruz.

***Belediye Hizmet Binamızın inşaatı hızla ilerliyor. Bu projenin özellikle şehir merkezindeki trafiği rahatlatacağını umuyoruz. İçerisinde 315 kişilik konferans salonu, güzel bir meclis salonu inşa ediyoruz. Siyasi partilerimiz için grup odaları sağlayacağız. Hizmet binamızın o bölgeye oldukça değer katacağını düşünüyoruz.

***Yenimahalle’de yaptığımız dış cephe çalışması ile o bölge modern bir görünüme kavuştu. Orta refüj yetki alanımızda olmamasına rağmen orayla ilgili de bir çalışma planımız var. Hastane girişinden sanayi çıkışına kadar olan bölgede dekoratif bir aydınlatma sistemi ile bu güzergâhı çok daha farklı bir hale getirmeyi planlıyoruz. İhalesini yaptık, nisan mayıs gibi biter.

Kartaltepe konutlarında anahtar teslim töreni

***Kartaltepe Konutlarında iki blok bitti, 104 dairenin anahtar teslim törenini 15 güne kadar yapacağız. Sadece çevre düzenlemesinin bitmesini bekliyoruz. Bu sürecin ardından 156 tane 3+1 dairenin ihalesine çıkıyoruz. Bunları da 2021 yılı sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz.

***İlçe genelinde yeni parklar yapmaya devam ediyoruz. Parklardaki malzemeleri kendimiz imal ederek neredeyse yarı fiyatına mal ediyoruz.

***6360 sayılı yasa ile bizim sorumluluk alanımızda bulunan 82 köyümüzde de muhtarlarımızın taleplerini yerine getirmeye devam ediyoruz. 8 tane köyün konak hizmetini de bu yıl yapmış olacağız.

“2021 yılında tüm zamanların en fazla asfaltını atacağız”

***Bu yıl özellikle Şentepe mahallemizde asfalt atağı yaptık. Son 10 yılın en çok asfaltı bu yıl atıldı. Bunu hem kendi asfalt plent tesisimiz ile hem de yaptığımız protokolle Büyükşehir Belediyesinin plent tesisinden asfalt temin ederek gerçekleştirdik. 2021 yılında tüm zamanların en fazla asfaltını atacağız. ASKİ boru değişimi kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından hem kaldırım hem asfalt ihtiyacı doğacak. 2021 yaz mevsimi için yaklaşık 150 bin ton asfalt planlıyoruz.

Şehrin dört bir yanı imara açık

***İstiklal Mahallesi imar planı askı süreci bitmek üzere, sonrasında 1000’lik ve parselasyon yapacağız. Gülveren mahallesi planı devam ediyor. Yenimahalle planı bitti, onun da 1000’lik ve parselasyon çalışmaları yapılıyor. Bu planlara bakarak şehrin dört bir tarafının imara açık olduğunu görebilirsiniz.

***Askeri sınıf okullarının Polatlı’ya gelmesi için planlamalar yapıldığını ve Acıkır tarafında çalışmalar olduğunu biliyoruz. Onlar geldiğinde 45-50 bin civarında nitelikli bir nüfus bekliyoruz. Bu sebeple imar çalışmalarının çok daha anlamlı olacağını düşünüyorum.

***Köylerde imar planlamalarımız devam ediyor. Geçmişte imar konuları Polatlı Belediyesi uhdesindeydi. Büyükşehir yasası ile askı, onaylanma süreleri vs ile birlikte bu işlemler minimum 4-5 ay sürüyor. Bizim şu ana kadar büyükşehir nezdinde onaylanmayan planımız yok denebilir. Ayrıca bu planlarda emsalleri belirleyen Büyükşehir Belediye Meclisidir. Artık yüksek emsallerin olması da çok kolay gözükmüyor.

***Bunun yanında günlük yaptığımız rutin birçok iş var. Polatlı’dan günlük topladığımız çöp 100 ton.

***Hayvan pazarı çok canlı, Çarşamba sabahları çalışıyor, çevre il ve ilçelerden alıcılar geliyor. Hem üretici hem de tüccarlarımız bu işten ekonomik anlamda getiri elde ediyorlar.

***Hayvan barınağımız faaliyetlerine devam ediyor. Sokak köpekleri sadece bizim değil Türkiye’nin sorunu. Bu sebeple toplumdan anlayış bekliyoruz. Bu hayvanlara da imkân sağlamamız lazım. Geçen sene 1500 civarında aşılama ve 450 civarında kısırlaştırma işlemi yapmışız. Hayvanları seven, besleyen, destekleyen vatandaşlarımız olduğu gibi bunları istemeyen vatandaşlarımız da var. Polatlı Belediyesi olarak onların aç kalmaması için gayret gösteriyoruz. Özellikle Çevre Koruma Müdürlüğümüzü tebrik etmek istiyorum, bu konuda gerçekten çok güzel çalışıyorlar.

***Ayrıca 2021 yılı için Spor Bakanlığımıza sunduğumuz semt sahaları ve atış poligonu projelerimiz var. Projelerimiz onaylandığında 2021 yılında bunları hayata geçirmiş olacağız.

***Önümüzdeki yıl ayrıca şehir merkezimiz için aydınlatma projemiz var. Özellikle bazı cadde ve sokaklara bir saatten sonra vatandaşlar girmeye korkuyor. Tabi bu belediyemizin değil Başkent EDAŞ’ın görevidir. Onlar da kendi konseptlerince yaptıklarını iddia ediyorlar. Seneye madem bütün kaldırımları yenileyeceksek bu bizim için bir fırsat olabilir ve alt yapıyı çok ucuza mal edebiliriz. Modern aydınlatma direkleriyle çarşı merkezimizi ışıl ışıl yapmayı planlıyoruz.

Yıldızkaya: “2020 yılı planlarımız çerçevesinde geçti”

Başkan Yıldızkaya, konuşmasının sonunda 2020 yılında planları çerçevesinde çalışma yürüttüklerini söyledi. Tüm dünya gibi Polatlı’nın da ekonomik açıdan pandeminin olumsuz etkilerine maruz kaldığına dikkat çeken Yıldızkaya, sıkıntı çeken esnafa destek olmak amacıyla kiralara zam yapmama kararlarını hatırlatarak bazı aylarda da kira almama gibi bir çalışma planladıklarını sözlerine ekledi. Yıldızkaya daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.