Ana sayfa GÜNDEM CHP Ekonomi Masası Polatlı’da

CHP Ekonomi Masası Polatlı’da

413
0

Cumhuriyet Halk Partisi  Ekonomi Masası heyeti, Polatlıda esnaf ve vatandaşlarla buluştu. Cumhuriyet Halk Partisi   , Ekonomi Masası , Ekonomi Değerlendirme toplantısına Dün Güldeste Konak Düğün Salonunda gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi   , Ekonomi Masası , Ekonomi Değerlendirme toplantısına Dün Güldeste Konak Düğün Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya, Cumhuriyet Halk Partisi   Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP Ekonomi Politikaları  ve İşveren Örgütlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, , Cumhuriyet Halk Partisi   Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer , CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, , CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, , CHP İstanbul  Milletvekili Gökhan Zeybek, CHP İstanbul  Milletvekili Turan Aydoğan , CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı ve yönetim kurulu üyeleri , sivil toplum kuruluşu ve esnaf  temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Avcı : ” Polatlı’mızda esnafın, çiftçinin, emekçinin derdini, derdi çekenlerden yani sizlerden dinlemek içim buradayız”

Ekonomi Masası Toplantısı programının açılış konuşmasını Cumhuriyet Halk Partisi   Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı yaptı.Avcı konuşmasında şunları söyledi: ” Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çizdiği ‘’ Krizden Çıkış İçin Yol Haritası ‘’ doğrultusunda kurulan ‘’ Ekonomi Masası ‘’ iki yılı aşkın sürede Türkiye’yi iki kez turladı.  Bütçe Görüşmelerinde izlediğimiz gibi halk için, Cumhuriyet Halk Partimizin halktan yana dimdik bir duruş sergileyen milletin vekilleri,  milletin iradesinin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Mecsili Kürsü’sünden milletin gerçek gündemini haykırdı. Her geçen gün daha da ağırlaşan hayat pahalılığını, açıklananın üç misli yaşanan enflasyonu, yaygınlaşan yoksulluğu. Ekonomik buhrandan çıkış için çözüm önerilerini paylaştı.  Bugün de Milli Mücadelemizin son kalesi Polatlı’mızda esnafın, çiftçinin, emekçinin derdini, derdi çekenlerden yani sizlerden dinlemek, ortak akıl ve liyakatle çözüm önerilerini sizlerle paylaşmak üzere ‘’ Ekonomi Masasını Polatlı’mıza taşıyan Cumhuriyet Halk Parti’mizin değerli parti Meclisi Üyelerimize, Genel Başkan Yardımcılarımıza, Milletvekillerimize teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum. Polatlımızın ekonomisine, ticaretine, üretimine yön veren siz değerli oda başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerine katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum, toplantımız umutlu günlerin başlangıcı olsun” dedi.

Akıllı : ” Yanlış ekonomik politikalarıyla ülkeyi yönetiyorlar”

Ardından Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı kürsüye çıktı. Akıllı konuşmasında şunları söyledi: ” Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, bir kumaş fabrikasında, işleyen makineleri incelerken  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri duyulur;

– İşte, halka canlılık veren gerçek musiki…

Esnafıyla, emekçisiyle, çiftçisiyle halkımıza canlılık veren o sesi yeniden var edebilmek için,

Polatlı’mıza her gelişimizde, Bozkurt caddesinde, İnönü caddesinde, Battalgazi Caddesinde, Sümer ve Altay caddelerinde,bir çok sokağında, her geçen gün artan, ‘’ Devren Satılık ‘’ , ‘’ Devren Kiralık ‘’ ilanları yerine ‘’ Bizimle Çalışmak İster misiniz ? ‘’ Personel Aranıyor ‘’ ilanları olsun diye,

Çiftçimizin hasadı, ismi ile müsemma ‘’ Hasat Bayramı ‘’ olsun diye,

Tek bir gündemimiz var;

Halkın Ekonomisi, Halkın Sağlığı, Yurttaşlarımızın İnsanca Yaşam Hakkı…

Bu gündem ve gaye ile göreve geldiğimiz günden itibaren, tüm örgütlerimizle sürekli sahadayız. Seçim derdiyle değil, her gün daha da ağırlaşan geçim derdiyle, bir gün değil her gün, siyasi görüş ayırt etmeksizin, hep birlikte… Bütçe görüşmelerinde kulaklarınızla duyduğunuz ‘’ Kuru ekmek yiyorlarsa, aç değiller ‘’ diyen zihniyet, yurttaşın gerçeklerinden o kadar uzak ki… Market rafında  6 liraya satılan portakalın iki adım ötesinde kasalarda ecüş bücüş, pörsümüş olanı 3 TL… Kasadaki görevliye, ‘’ Kızım portakal 3 Lira’lık olandan ‘’ diyen sesi, o zihniyet duyabilir mi ki?

Biz o sesi ciğerimizde hissediyoruz, o yüzden bizim gündemimiz kıymetli dostlarım;

Halkın Ekonomisi, Halkın Sağlığı, Yurttaşlarımızın İnsanca Yaşam Hakkı…

Yanlış ekonomik politikalarla, Kamu Özel İşbirliği diye icat edilmiş, vicdandan, mantıktan yoksun uygulamalarla ‘’ Milletin Cebinden ‘’ haline gelmiş hazine garantili projelerin etkisiyle 2018’de iyiden iyiye hissedilmeye başlayan ekonomik buhranla, esnafın, çiftçinin, emekçinin nefesi kesildi.

Pandemiyle birlikte, esnaf, çiftçi, emekçi entübe… Sizlerle birlikte, oksijen dün olduğu gibi bugün de CHP…  Katılımlarınız için teşekkür ediyor, Ekonomi Masası buluşmamızın birlikte gelecek güzel günlerin habercisi olmasını diliyorum” dedi.

“Polatlı önemli bir yer ama sesini çıkaramıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı’nın konuşmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi   Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, konuşması gerçekleştirdi. Kuşoğlu ; ” Bir  Polatlılı olarak buraya gelen tüm misafirlerimiz hoş geldiniz diyorum . Hemşerilerim  ben Polatlı’yı çocukluğumdan beri üniversite şehri olarak görmek istedim.Bu gerçekleştirmek istediğim bir hayalimdir. Bir üniversiteyi Polatlıda görmek isterim . Çünkü hem ana kara yolu hem de demir yolu güzergahı burada çok güzel bir iş yapılmış ve hem de 200 bin öğrencinin Ankara’dan alınıp Polatlı’ya  taşınması Ankara’nın trafiği açısından çok rahat  olur. Ancak  Polatlı’nın üniversite şehri olması tarım ve sanayi şehri olmasına da engel değildir. Polatlıda tarımın sanayinin hizmet sektörünün gelişmesi lazım. Bugün burada 12 milletvekilimiz var Polatlının sorunlarını dinelemeye geldiler. Polatlı Türkiye’nin küçük bir örneğidir. Yıllardan beri biliyorum Polatlıda alınan oy Türkiye geneli de yansır.  Polatlı küçük bir Türkiye’dir. Burada konuşulacak konular ,şikayetler yapılması istenenler partimiz açısından değerlenecektir. Polatlı Ankara yakınlarında önemli bir kenttir. Cumhuriyet dönemimde kurulmuş tam cumhuriyet kentidir. 1970’li yıllardan sonra iş imkanları daraldı ve Polatlı göç vermeye başladı.  Ama şimdilerde Polatlılı gençler büyük şehirlere yöneldi. Polatlı Ankara’nın 25 ilçesi arasında nüfus kazanan ve göç alan bir yer böyle yerlerin teşvik edilmeli yatırımlar yapılmalı ve iş imkanları sağlanmalıdır. 1970’li yıllarda Polatlı’nın nüfusu 40 bin civarında 2500 civarında bakkal vardı. O dönmede markerler gelmeye başladı. Dışarıdan gelen marketler ve göçler sayesinde  Polatlı ekonomisini zayıfladı. 1970’li yıllardan beri devletin Polatlıda ürerime yönelik yatırım olması bir çok hizmet ve tarım sektörüne yönelik tesisler kurulabilirdi. Polatlı önemli bir yer ama siyaseten gücü olmayan bir yer gölgede kalıyor. Polatlı taleplerini başkente ulaştırılamıyor.

 Kuşoğlu: “Gökpınar Barajının akıbetini sadece ben sorguluyorum”

Yıllardan beri hala Gökpınar Barajının yapılmasını bekliyoruz. Mecliste Gökpınar Barajının akıbetini sadece ben sorguluyorum. 2018 yılında bitmesi gerekiyordu be hala bitmedi. Bu tür konularda da Polatlı’nın  bir arada olması lazım.

“Yavaş , Polatlıda yatırım yapmak istiyor”

 Polatlı’ya gelmeden önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı aradım toplantımızda sizleri de görmek isterim dedim .Mansur Yavaş’ın çok selam ve saygılarını sizlere iletiyorum. Sayın Başkanımız Mansur Yavaş diyor ki hazır Polatlı bir araya gelmişken Polatlıda bir yatırım yapmak istiyorum ve yer arıyorum  Polatlılı vatandaşlarımız talepte bulunsunlar ve Büyükşehir Belediyesi olarak Polatlı’da yatırım yapmak istediklerini söyledi”dedi. Kuşoğlu konuşmasının sonunda katılımcılar teşekkür ederek kürsüden ayrıldı.

Öztrak: ” Milli gelirimiz 700 milyar dolara düştü”

Cumhuriyet Halk Partisi   Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu’nun konuşmasının ardından CHP Ekonomi Politikaları  ve İşveren Örgütlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak sunumunu ve toplantı yönetimi gerçekleştirmek için kürsüye çıktı. Öztrak , Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ekonomi politikalarını Polatlı vatandaşına anlattı. Öztrak ; “Tek adamı rejiminin hayata geçtikten sonra devlet krizinin hızlandığını görüyoruz. Bu krizlerden sonra gelen salgın halkı canı ile cüzdanı arasına sıkıştırdı. Sonuç büyük bir buhran. Tek adam aynı parti genel başkanı aynı zamanda cumhurbaşkanı oldu ve tüm yetkiler onda toplandı ve hukukun üstünlüğü geriledi. Denge mekanizmaları ortadan kalktı. Bürokrasi de liyakat yerine itaat geldi. Ekonomiden sorumlu bakan istifa etti bu memlekette 27 gün ekonomiden sorumlu bakan var mı yok mu öğrenemedik.  Grafikler incelendiğinde 2018’den sonra büyüme performanslarından düşüş yaşanmış. Tek adam rejime geçtikten sonra milli gelirimiz 700 milyar dolara düştü. 300 milyar dolar cebimizden gitti. Bu çok ciddi bir fakirleşme demektir. Uluslararası kuruluşlar Türkiye Dünyanın en büyük yirmi ekonomi liginden düşeceğini söylüyor” dedi.

40 soru tek tek cevaplandı

Cumhuriyet Halk Partisi   , Ekonomi Masası , Ekonomi Değerlendirme toplantısına oda ,                                                                       sivil kooperatif, dernek toplum kuruluşları, esnaf temsilcileri ve basın mensupları  40 soru sordu.CHP Genel başkan yardımcıları  ve milletvekilleri bu soruları yanıtladı. Sorulan tüm sorulara ilgili başkan yardımcısı ve milletvekilleri tek tek cevap verdi.