Ana sayfa GÜNDEM Polatlı Soğanı Tescillendi

Polatlı Soğanı Tescillendi

518
0

Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Başkanlığı girişimleriyle Polatlı Soğanı Tescillendi . Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi binasında   dün Coğrafi işaretli Polatlı Soğanın tescili hakkında yerel basının katıldığı bir  tanıtım  toplantısı düzenledi.Sakarya toplantıda  Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesinin misyonu ,vizyonu ve ilçemiz için  marka haline gelmiş olan Polatlı soğanı hakkında bilgiler verdi. Toplantının ardından Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesinde  bulunan yatırımcılardan olan Özel Gıda ziyaret edildi.

Polatlı Ticaret Odası OSB  Hakkında

Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesinde Toplam 130 Adet Parsel Bulunmaktadır.  Toplam 42 Adet Katılımcı İle Arsa Tahsis Sözleşmesi İmzalanmıştır. 4 Adet Katılımcımızın 5 Tanesi Üretimde, 3 Tanesi İnşaat Aşamasında Olup, 34 Adeti Proje Aşamasındadır. 21 Tanesi Soğan Kümelenmesi İçerisinde Yer Almaktadır. 28 Tane Yapı Ruhsatı, 10 Tane Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan), 5 Tane İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatı Verilmiştir. Türkiye’de üretilen 1,5 milyon ton soğanın 350 bin tonunun üretildiği ilçemiz bu bağlamda ülkemizin soğan deposu olarak bilinmektedir. Polatlı’da soğanın depolanması ve işlenmesi üzerine faaliyet gösteren firmaların talebi ve Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olarak kurulan TK Sera A.Ş. yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde Bölgemizde Soğan Kümelenmesini sağlamak amacıyla Müteşebbis Heyeti Kurulu Toplantısında alınan karar ile Soğan Boylama, Depolama ve Paketleme amacıyla toplam 16 adet katılımcı ile arsa tahsis protokolü imzalanmıştır.

TK SERA A.Ş. : Yatırımcımız Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olarak kurulan şirkettir. 2020 yılı içersin de başlamış olduğu inşaatına ilk etapta 5897 m² yapacağı kapalı alanı 2021 yılı içersin de 20000 m²’ye çıkarmayı planlamaktadır.

EGEMER TARIM İÇ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ. : Polatlı Ticaret Borsasında 2017 Yılında Faaliyete başlayan yatırımcı, 2019 yılı itibari ile Bölgemizde yapmış olduğu tesisine taşınmıştır.

Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi binasında   dün Coğrafi işaretli Polatlı Soğanın marka tescili toplantısı düzenlendi. Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya’nın başkanlığında düzenlenmiş olan Polatlı yerel basını da katıldı. Toplantıda ilk olarak Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya 10 Ocak Çalışan Gazeteciler  gününü kutlayarak şunları söyledi; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler  gününüzü yönetim kurulum adına en içten dileklerimle kutlar, görevini özgürce yerine getiren basınımızın payidar olmasını temenni ederim” dedi.

“Türkiye soğan üretimin % 36’sını Polatlı karşılıyor”

Bugün sizleri ağırladığımız Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi hizmet binamızda önemli bir ilke imza atmış olduğumuzu sizlerle paylaşmak istedik.Yakın zamanda hizmete açtığımız binamızın hayırlara vesile olmasını dilerim. Hepinizin bildiği gibi üzerinde yaşadığımız bu bereketli topraklara ev sahipliği yapan ilçemizin maalesef tescilli bir ürünü bulunmuyordu. Uzun zamandır planlarımız arasında yer alan coğrafi işaretli ürünler arasına Polatlı Soğanını  dahil etmek bizim dönemimize nasip oldu. Türkiye nüfusuna göre tüketimin % 36’sını  karşılayan sofralarımızın vazgeçilmezi Polatlı Soğanının markalaşarak iktisadi anlamda değerine değer katacağından şüphemiz yoktur. 1 Mayıs 2020 tarihinde Türk Patent Kurumuna yaptığımız başvuru 4 Ocak 2021 tarihli 92 sayılı Resmi coğrafi işaret ve geleneksel ürün bülteninde nihai sonuca ulaşmıştır. Soğan ile birlikte eşzamanlı başvurusunu yaptığımız karadutlu boza için ise önümüzdeki günlerde güzel haberleri siz kıymetli basın aracılığı ile paylaşacağız. Akabinde yine ilçemiz için önemli değerler olan Polatlı Çorbası ve Polatlı Gözlemesi içinde vakit kaybetmeden teşebbüste bulunacağız.

“Zenginleşmenin yolu coğrafi işaretli ürünler ile olur”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da her platformda belirttiği üzere ‘’Zenginleşmenin yolu coğrafi işaretli ürünler ile olur,coğrafi işaret 1 Liraya sattığın ürünü 2 Liraya satmak demektir’’. Rifat Başkanımızın bu düsturundan yola çıkarak bizlerde elimizdeki kıymetlere değer katmak için çalışacağız. Allah bizlere doğalgaz petrol gibi kaynaklar sunmamış ama şükürler olsun ki toprağın üstünde binlerce kıymetli hazineleri biz kullarına atfetmiş. Yaklaşık 10 aylık süreçte bizlere desteklerini esirgemeyen İlçe Tarım Müdürümüz Burhanettin Sütçü ve çalışanlarına, Ziraat Odası Başkanımız Zekai Köseoğlu ve çalışanlarına şükranlarımı sunarım. Katılımlarınız için teşekkür eder, Coğrafi işaretli Polatlı Soğanımızın ilçemize,çiftçimize, tacirimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Toplantının ardından Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Özel Gıda fabrikası ziyaret edildi.  Soğan depolama alanları ve soğanın nasıl işlendiği hakkında firma yetkilileri bilgiler aktardı.   Bölgenin ilk yatırımcılarından olan Özel Gıdanın Genel Müdürü Ali Özel , Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesinin neden tercih ettiklerini ve bu süreç içerisinde  yaşananları anlattı. Özel ; 1990 yılından beri Polatlıdayız. Bir tarafımız Ankara toptancı halinde paketleme kısmımız ise Polatlıda. Soğancılar buraya toplanmasının bizim içim çok avantajlı oldu. Bu süreçte prosedür olarak bir zorluk yaşamadık. 10 dönüm üzerine kurulu 7200 metre kare kapalı alan günlük 160 ton kapasitesi olan bir fabrikayız.

Özel “Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi borsa olacak “

Polatlı ilk başladığından orijinal tohumlar  hibrit tohumu ekiyorduk. Zamanla tohum fiyatları artınca standart  tohumu dönmeye başladı. en büyük kaybımız bu şekilde oldu. Bir sene buğday ekilip  diğer sene soğan ekiyoruz halbuki 4 sene dinlendirilmesi lazım artık onu yapmıyoruz. Gelecek için soğan Polatlıda  olması gereken bir üründür. Polatlı çiftçisi soğan üretimini bırakmaması  lazım .Organize sanayinde bu adanın bize ayrılması çok güzel bir olay. Türkiye’nin pazarı olma yönünde emin adımlarla ilerliyor. Bizimle birlikte bir kaç kişi daha gelirse burası borsa olacaktır” dedi.

Sakarya: ” Birkaç firma ile anlaşma aşamasındayız”

 Ulvi Sakarya pandemi döneminde böyle bir yatırım  yapıp bu riski aldığı ve istihdam sağladığı için teşekkür ediyoruz. Birkaç firma ile anlaşma aşamasındayız. Bu şekilde Polatlı Ticaret Odası Organize Bölgesi daha başarılı bir hal alacak” dedi.