DOLAR 8,4619-1.04%
EURO 10,0748-0.66%
ALTIN 497,260,11
BITCOIN 334657-3,23%
Ankara
29°

AÇIK

04:04

İMSAK'A KALAN SÜRE

Amaç, Polatlı’yı Kadın Dostu Kent Yapmak

Amaç, Polatlı’yı Kadın Dostu Kent Yapmak

ABONE OL
13 Ocak 2021 10:45
Amaç, Polatlı’yı Kadın Dostu Kent Yapmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Belediyesi Kadın Meclis Üyeleri, Polatlı’nın kadın dostu kent olması için bir araya geldi, eylem planı hazırlıklarına başladı.

Polatlı Belediyesinin Kadın Dostu Kent ve Avrupa Yerel Eşitlik Şartını yerine getiren belediye unvanını alması amacıyla, Kadın Meclis Üyelerince ortak bir çalışma başlatıldı. Projede Meclis Üyeleri; Fatma Erten (Ak Parti), Seda Aşıbol (AK Parti), Canan Türker (CHP), Serpil Öztürk (MHP) ve Ayla Kandemir (İYİ Parti) yer alıyor. Kadın meclis üyeleri, bu kapsamında Polatlı Kaymakamlığı ve Polatlı Belediyesi olmak üzere, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ve STK Temsilcilerini ziyaret ederek projeyi anlattılar. Bu kapsamda dün Kent Konseyi Binasında düzenlenen toplantı ile STK temsilcilerine proje anlatıldı, görüşleri alındı.

Siyaset Üstü Proje

Açılış konuşmasını yapan Meclis Üyesi Serpil Öztürk, öncelikle projeyi katılımcılara anlattı. Öztürk; “Polatlı Belediyesi Kadın Meclis Üyeleri olarak, Birleşmiş Milletlerin Türkiye Belediyeler Birliği ile yaptığı protokol gereği, yerel eşitlik eylem planı doğrultusunda şartları yerine getiren kadın dostu kent unvanını almak için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Bu projeyi siyaset üstü kabul ederek öncelikle aramızda bir bütünlük sağladık. Biz bu projeye başlamadan önce kamu kurumlarımızı ziyaret ettik ve görüşlerini aldık. Bugün de Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları ile bir araya gelerek yerel eşitlik eylem planı ile ilgili istişareler yapmak istiyoruz. Her birimizin sorumlu olduğu bu projede paydaş olmayı amaçlıyoruz. Bu hafta sonuna kadar da siyasi partilerimizi ve basınımızı ziyaret edeceğiz.”diye konuştu.  

Yerel Eşitlik Eylem Planı hazırlanacak

Daha sonra proje kapsamında hazırlanacak olan yerel eşitlik eylem planından bahseden Öztürk, şunları söyledi: “Yerel Eşitlik Eylem Planı, yerel düzeyde kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve her türlü ayrımcılığın engellenmesi, kadının statüsünün güçlenmesi için izlenen yol haritasıdır. Şu altı ana başlıkta ele alınmaktadır; Eğitim, Sağlık, İstihdam, Yönetim Mekanizmalarına Katılım, Kentsel Hizmetler, Kadına Yönelik Şiddet. Her bir ana başlık kendi içinde tek tek ele alınmalı, kadınların yaşadığı sorunları anlamak ve çözüm üretmek için meselenin tüm yönlerini bir bütün olarak değerlendirmeliyiz. Polatlı Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Yerel Eşitlik Eylem Planını, ilçemizdeki ilgili kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarından alınacak görüşlerle hazırlanan taslak Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya’ya sunulacak, olur alınıp daha sonra meclisimizden geçirilerek iki yıllık plan süreci başlayacak. Hazırladığımız eylem planını her sekiz ayın sonunda bir izleme kurulu tarafından izlenecek, raporlanacak ve Türkiye Belediyeler Birliği ile temasa geçilip daha sonra Avrupa Yerel Eşitlik Eylem Planı yasal olarak sisteme girmiş olacak. Buradaki amacımız Polatlı ilçemiz adına ‘Kadın Dostu’ unvanını almaktır. Bunu yaparken de katılımcılığa, hep birlikte olmaya dikkat ve özen gösteriyoruz.”

Türker: “Amacımız ‘Kadın Dostu Kent’ olmak”

Öztürk’ün yaptığı açıklama sonrasında Meclis Üyesi Canan Türker konuşma yaptı. Türker; “Bu proje Polatlı’daki tüm erkek ve kadınları ilgilendiriyor, dolayısıyla hepimizin bu projeye sahip çıkması gerekiyor. Paydaş olabilecek kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte ayrıca sivil toplum kuruluşları ve yerel basınımızla beraber bu projeyi hem anlatmak hem de ortaya koyarak Polatlı’nın da ‘Kadın Dostu Kent’ olmasını amaçlıyoruz. Yerel eşitlik eylem planları hem kadın erkek eşitliği sağlanması hem de kadının konumunun güçlendirilmesi için izlenmesi gereken bir yol haritasıdır. Birleşmiş milletlerin kadına karşı her türlü ayrıştırmanın engellenmesine yönelik sözleşmesi ve diğer ulusal ve uluslar arası plan ve belgelere uygun olarak 6 başlık altında hazırlanmıştır. Yerel eşitlik eylem planları ilçemizdeki yerel yönetim, resmi kurumlar sivil toplum kuruluşlarının katılımı ve desteği ile hayata geçirilebilecektir. Bu bağlamda kadınların yaşadığı sorunları anlamak ve çözüm üretmek için meselenin tüm yönlerine bir bütün olarak bakmak gerekmektedir. Geliştirilen bu plan kadın dostu kentler programının toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını yerel politikalara ve yönetimlere dahil etmeyi amaçlayan temel araçlardan birisidir.”şeklinde konuştu.

Türker, konuşmasının ardından eylem planına katkı sunmak adına önerilerini sıraladı. Önerilerinden bazıları şöyle; sokakların iyi aydınlatılması, uzak mesafe araçlarında güvenlik, bebek arabası taşıyan kadınların kaldırım ve geçitlerde zorluk yaşamaması için tedbirler alınması, şiddete uğrayan kadınların sığınabilecekleri mekanların oluşturulması, acil destek hatları, kadın girişimcilere öncelik, okuyamamış kadınlar için kurslar düzenlenmesi, meslek edindirilmesi.

Erten: “Kadının eğitilmesi toplumun eğitilmesi demektir”

Sonrasında konuşan Meclis Üyesi Fatma Erten ise özellikle kadına şiddet konusuna dikkat çekerek; “Birleşmiş Milletlerin büyük ilçelerle imzaladığı bir protokolle kadın dostu kent unvanı alınmasını biz de Polatlımızda uygulamak istiyoruz. Kadın dostu kent unvanı alınmasını siyaset üstü bir konu olarak değerlendiriyoruz. Bu kapsamda tüm kadın meclis üyeleri bir çatı altında toplandık. Bir kadının bile hayatına değer katmasına yardımcı olursak topluma büyük fayda sağlamış oluyoruz. Bildiğiniz gibi özellikle kadına şiddet toplumumuzda çok büyük bir yara. Maalesef bu erkekleri de bizler yetiştiriyoruz. Kadının eğitilmesi toplumun eğitilmesi demektir. Şiddet gösteren erkeği de centilmen bir erkeği de bir anne yetiştiriyor. Anne eğitilirse tüm toplum eğitilir. Yerel eşitlik eylem planımız kapsamında tüm kamu kurumlarıyla görüştük, STK’larla görüşmelerimiz sürüyor. Bu projemize herkesi dahil etmek istiyoruz. Birlikten güç doğar.”dedi.

Aşıbol: “Birçok çalışma mevcut ama bunlardan hepimiz bihaberiz”

Ardından Meclis Üyesi Seda Aşıbol projeye ilişkin bir konuşma yaparak birlikte yapılacak çalışmaların öneminden söz etti. Aşıbol; “Bu konunun siyaset üstü bir konu olduğuna hemfikiriz. Kadının toplum içindeki önemini hepimiz biliyoruz. İlçemizde kadınlar için yapılan birçok çalışma mevcut ama bunlardan hepimiz bihaberiz. Bu proje ile aslında yapılan çalışmaları tek bir çatı altında toplamaya çalışıyoruz. Sıfırdan bir şeyler yapmaktan ziyade zaten yapılmış olanları üstüne katarak biraz daha ilerletmek, daha etkili bir proje ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu durum işimizi biraz daha kolaylaştırıyor. Sizlerle birlikte yapacağımız çalışmalar sizler için çok değerli, bize sunacağınız öneriler ve projeler bizim daha etkili bir yol alabilmemiz için çok değerli. Yaşadığımız ilçeye bir şeyler katmak çok çok daha kıymetli. Bunu hep birlikte yapabileceğimize inanıyorum.”diye konuştu.

Tekeli: “Üzerimize düşen ne varsa destek olmaya hazırız”

Sonrasında katılımcılar söz alarak önerilerini sıraladılar. Toplantı sonunda ise Polatlı Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, bir konuşma yaparak projeye ilişkin görüşlerini dile getirdi. Tekeli; “Bugün başlatmış olduğumuz ÇEDAV projesi içerisinde, kadının toplumdaki yerini daha ileriye götürebilmek için ne yapılması gerekiyorsa yapmak için başlangıç yaptık. İnşallah bu başlangıç hem ilçemize hem de Polatlımıza hayırlı uğurlu olur. Bu konuda Kent Konseyi olarak bizim çıkış noktamız şuydu; hiçbir zaman için ben demedik, biz olacağız ve bir olacağız dedik. Bu olduğu sürece bizim başaramayacağımız ve ileri götüremeyeceğimiz hiçbir şey yok. Bu toplantımızın Polatlımıza ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Başarılı olması için elimizden geleni yapacağız. Kent Konseyi ve Kadın Meclisimiz olarak varız, Polatlı Belediyesi olarak, kadın meclis üyeleri olarak varız. Yeter ki yapılması gereken projeleri ortaya çıkaralım. Üzerimize düşen ne varsa destek olmaya hazırız.”diye konuştu.

PROJEYE İLİŞKİN DETAYLAR ŞU ŞEKİLDE:

Vizyonumuz: Tüm Polatlılı Kadınların Yerel Karar Alma Mekanizmalarında Eşit Temsil Edildiği, Eğitim ve Sağlık Hizmetlerine Eşit ve Kolay Erişiminin Sağlandığı, Çalışma Yaşamında Eşit Yer aldığı ve Fırsatlardan Eşit Yararlandığı, Şiddete Maruz Kalmadığı ve Kentin, Kadınların da Kullanımına Uygun Düzenlendiği KADIN DOSTU KENT POLATLI.

Hedefimiz: Polatlı Belediyesi olarak Kadın Dostu Kent ve Avrupa Yerel Eşitlik Şartını yerine getiren belediye unvanını almayı hedefliyoruz.

Yasal Dayanak: Türkiye Cumhuriyeti Anayasamız, yerel yönetimlere ilişkin yasal düzenlemeler 6360 sayılı yasa, insan hakları ve kadın erkek eşitliği bağlamında taraf olduğumuz Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW), AB uyum yasaları ile kentli hakları bağlamında Avrupa Kentsel Şartı, Avrupa Kadın Erkek Eşitliği Şartı, İstanbul Sözleşmesi gibi düzenlemelerde yer alan uluslararası hukukun temel ilkeleridir.

 Yerel Eşitlik Eylem Planı Öngörülen Bazı Faaliyet Başlıkları:

-Kız çocuklarına eğitim desteği

-Kadın sağlığı ve kadınlara gebelik eğitimi

-Kadın girişimcilerin desteklenmesi

-Kadın Sığınma Evi projesinin çalışmaları

-Kadın İstihdam Merkezinin kurulması

-Kadına Şiddetle mücadele kapsamında çalışmaların paydaş kurumlar ile iş birliği içerisinde yürütülmesi

-Kadın girişimcilere KOSGEB desteği ile Girişimcilik Eğitimleri verilmesi

-Planlar doğrultusunda Belediyeye ait parkların, tüm cadde, sokak ve durakların aydınlatılması ile güvenli hale getirilmesi

-Pazar yerlerinde kadın satıcılara uygun satış alanlarının tahsis edilmesi

-Polatlı Aile Danışma Merkezi ve diğer paydaş kurumlar ile iş birliği içerisinde evlilik öncesi eğitimlerin düzenlenmesi

-Yerel medyada toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında çalışmaların yürütülmesi

-Kadın Danışma Merkezinin bölgede tanıtım çalışmalarının yapılması

-Mevsimlik işçilerin çocuklarının eğitimine yönelik UNICEF ile işbirliği içerisinde gezici okul öncesi eğitim kurumlarının oluşturulması

-Engelli kadınlara yönelik Engelsiz Hayat Merkezi ile iş birliği içerisinde sosyal hayata katılımlarının arttırılması

-Eylem Planı 8 aylık dönemler halinde izlenecektir. İzleme kurulu oluşturulacaktır.

-Eylem Planı yıllık raporu hazırlanacaktır. İzleme, denetim ve şeffaflık ilkesi gözetilecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.