Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Bal arıların nesli tükenirse insanoğlu yok olur mu?

Bal arıların nesli tükenirse insanoğlu yok olur mu?

104
0

B u sorunun kaynağı, dünyanın en ünlü bilim adamlarından  Albert Einstein’ın şu teorisine dayanmaktadır: Ege anlar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece dört yıl kalır, arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz.” Ve bu teori oldukça sağlam bir temele oturmaktadır çünkü bal arıları sebze ve meyve gibi gıda ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bitki örtüsü­nün temel polen taşıyıcılarıdır.

Çiçek ve bitki türlerinin tüm polenleri arıların ayaklarına yapışır ve arılar 130 bin farklı bitki türüne konarak üremesini sağlar. Bunlar arasında kabak, kavun, çilek ve tüm meyveler vardır. Sadece bir kovandaki arılar bir günde bir milyon çiçeği döller. Dolayısıyla Einstein aslında bu teorisiyle insanları uyarmayı çalışır. Çünkü doğal yollarla taşımacılık görevin, üstlenen arıların nesli tükenirse zincirleme olarak dölledikleri bitkilerin, bu bitkilerle beslenen hayvani insanların yok olacağın, ileri sürmüştür.

Arıların gizemli şekilde yok olmalarının nedeni tam olarak saptanamasa da baş sorumlu olarak zirai ilaçlar gösterilmek­tedir. Günümüzde 39 bin tonun üzerinde kimyevi ilaç, tarım alanlarında haşerelerle mücadele etmek için kullanılmaktadır. Bu kimyevi ilaçlar arıların ölümünde etken bir rol oynamak­tadır. Genetik mühendislerin, “Gen Teknik” adı altında üret­tiği GDO’lu hibritlerin (tohumların) polenleriyle de arıların yaşamı, soylarının devamlılığı tehlikeye atılmaktadır. Tahmin edilen diğer nedenler ise iklim değişiklikleri, çevre kirliliği ve parazitlerden kaynaklanan hastalıklardır.

Bal arılarının yok oluşuyla ekolojik sistemin döngüsünün ciddi ve derin bir darbe alarak altüst olacağı açık bir şekilde ortadadır. Peki, bu sonuç, insanoğlunun varlığını gerçekten tehdit edecek midir?