Ana sayfa GÜNDEM Son yılların en kurak dönemindeyiz

Son yılların en kurak dönemindeyiz

493
0

Köseoğlu; “2021’e kötü başladık”

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, kuraklık nedeniyle 2020 yılında zor günler yaşayan çiftçinin 2021’e de kötü başladığını, ilçemizde son yılların en kurak döneminin yaşandığını söyledi.

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, kuraklık sorunları üzerine basın açıklamasında bulundu. Polatlı’da son yılların en kurak döneminin yaşandığını belirten Köseoğlu, uzmanların su kıtlığı ve tarımsal kuraklık uyarılarına kulak verilmesi gerektiğini söyledi. Su olmadan üretimin artırılamayacağına dikkat çeken Köseoğlu, “Çiftçimizin para kazanmasını saglayıp köyünde tutmamız şart” dedi.

“Su olmadan üretimi artıramayız ve 83 milyon insanımızı doyuramayız”

Başkan Köseoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye, mevsim normallerinin altında düşen yağış ve su kullanımında hatalar nedeniyle son yılların en kurak dönemini yaşıyor. Baraj ve göllerde su seviyeleri hızla düşerken uzmanlar, önümüzdeki süreçte su kıtlığı ve tarımsal kuraklık gelişeceği uyarısında bulunuyor. Su olmadan üretimi artıramayız ve 83 milyon insanımızı doyuramayız. Her yıl nüfusumuz 1,250 bin civarında artıyor. 2023 yılında 86 milyon ve 2040 yılında 100 milyonu aşacağı hesaplanmakta,  insanlarımızı hiç bir ülkeye muhtaç olmadan doyurabilmemiz için verimi ve kaliteyi artırmalıyız. Çiftçimizin para kazanmasını saglayıp köyünde tutmamız şart.”

“24 Nisan’da Sakarya ve Porsuk çayı kesildi”

“2020 yılı cok sorunlu gecti ama 2021’e de kötü başladık. 2020  yılıEylül ayı  3 mm,Ekim ayı  0.9 mm,Kasım ayı 2 mm,Aralık ayı 17,6 mm yağış alırken, uzun yıllar Eylül-Ekim-Kasım-Aralık ayı ortalaması 30,2 mm olurken bu yılın ortalaması 9,7 mm oldu. 2021 Ocak ayında aldığımız 20 mm yağış tarımsal kuraklığı nispeten atlatmış gözüksedetohumdayüzde on kaybın oldugunu tahmin ediyorum. Çok kurak geçen iki ayın toplamı 4 mm  yagış  oldu. Kasım ayının son haftasi  biraz  yağmur  yagdı. Nisan ayının kurak geçmesi ise 24 Nisan’da Sakarya ve Porsuk çayının kesilmesine neden oldu.”

“Yaklaşık 40 bin dekar alanda dolu ve sel zararı var”

“2020 yılı 23 Mayıs tarihinde uzun yıllardır görülmeyen,biz yaştakilerin hiç görmediği don  olayı  yaşadık.Polatlımızda 27 köyümüzde 278 çiftçimizin 21.635 dekar çerezlik kabak,dane mısır,kavun,kuru fasulye,şeker pancarı zarar  gördü. Buğdayların geneliçiceklenme dane tutma dönemi olduğundan don vurdu.11 Haziran’da başlayan yagmurlar 21 Haziran’a kadar devam etti ve beraberinde doluda yağdı. Yaklaşık 40 bin dekar alanda dolu ve sel zararı var.”