Ana sayfa GÜNDEM İğciler ve Karailyas imar planları hazır

İğciler ve Karailyas imar planları hazır

484
0

50 Yıllık İmar Sorununa Çözüm

Polatlı Belediyesi 2021 yılının ikinci toplantısını geçtiğimiz akşam Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında 13 Eylül Kültür Merkezinde gerçekleştirdi.

Polatlı Belediye Meclisi 2021 yılı Ocak ayı ikinci birleşim birinci oturumu toplantısı Çarşamba akşamı yapıldı. Meclis gündeminde 13 madde yer aldı. İlk toplantıda görüşülen, köylerin imar sorununun çözümüne yönelik çalışmalar kapsamında İğciler ve Karailyas Mahallelerinin 1/1000 ve 1/5000’lik imar planları ikinci toplantıda görüşüldü, oy birliği ile kabul edilen planlar onaylanmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sunulacak.

İşgal sorunlarını ve hisseli tapu problemleri çözülecek

Polatlı Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde bulunan işgal sorunlarını ve hisseli tapu problemlerini çözüme kavuşturmak, köylerin planlı gelişimine katkı sağlamak amacıyla başlatılan imar çalışmaları kapsamında kurum görüşleri alınarak tamamlanan imar planları Polatlı Belediye Meclisi’nde onaylandı. Karailyas, Kuşçu ve İğciler Mahallesi’nde yapılan çalışmalar kapsamında tamamlanan 1/1000 ve 1/5000’lik imar planlarının onaylanmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sunulmasına karar verildi.

İbadet yerlerinin temizliğini belediye yapacak

Ocak ayı ikinci meclis toplantısında ayrıca Plan ve Bütçe Komisyonunda yer alan Sözleşmeli Personel Maaşları konusu görüşüldü. 2020-2021 yıllarını kapsayan 5.dönem toplu sözleşme de dikkate alınarak maaşlar belirlendi. Sonrasında ibadet yerlerinin temizliği ile ilgili konu görüşülerek Polatlı İlçe Müftülüğüne bağlı ibadet yerlerinin temizliğinin yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Vatandaşlar yıllar sonra evlerinin tapularına kavuşacaklar

Polatlı Belediye Meclisi’nde alınan kararla Karailyas Mahallesi’nde parsellerin tamamının hisseli olması sebebiyle yaklaşık 50 yıldır devam eden problemin çözümünde sona gelindi. Polatlı Belediyesi tarafından yapılan çalışma neticesinde vatandaşlar yıllar sonra evlerinin tapularına kavuşacaklar.

İmar yok ve hisseli şahıs mülkiyetleri var

Özellikle Karailyas’ta imar sorunu yıllardır çözülemeyen bir kangren haline gelmişti. Burada uzun yıllardır imar yok ve hisseli şahıs mülkiyetleri bulunuyor. Köyün yerleşimi ile ilgili bütün kurum görüşleri alındı. İmar planı hazırlandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden gelecek onayın ardından bu köylerin imar planları Polatlı Belediyesince hayata geçirilecek.

Karailyas, Kuşçu ve İğciler’de bulunan imar problemlerinin çözümünde sona gelinirken; Macun, Sarıoba ve Karacaahmet Mahallelerinde de çalışmalar sürüyor. Etaplar halinde sürecek olan imar çalışmaları ile Polatlı’nın tüm köylerinde bulunan imar sorunlarının çözüme kavuşturulması planlanıyor. 

Diğer İmar konularının da  görüşülmesi için meclis Cuma günü bir kez daha toplanacak.