Ana sayfa GÜNDEM Efe: ” Çalışan gazeteciler gününü kutluyorum”

Efe: ” Çalışan gazeteciler gününü kutluyorum”

82
0

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.  Açıklamada yerelde bulunan tüm çalışan gazetecilerin gününü kutlayan Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE daha sonra şunlara değindi. EFE “Basın camiasında çalışanlarla işverenler arasındaki ilişkileri düzenleyerek bazı sosyal hakları güvence altına alan ‘5953 Sayılı Kanun’un Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine ve Bu Kanuna Bazı Maddeler Eklenmesine Dair 212 Sayılı Kanun’ Milli Birlik Komitesi’nce 4 Ocak 1961 tarihinde kabul edildi; 10 Ocak 1961 günü de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Günümüzde 212 Sayılı Yasa olarak bilinen düzenleme iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyor. 212 Sayılı Yasa’nın çıkarılışı o dönemde yaşanan Babıâli’de ‘Dokuz Patron Olayı’ ile de Türk Basın Tarihi’ne geçti. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise sendikanın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

“Yerel basına her alanda destek verilmesi gerekmektedir”

O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılmaya başlandı. İşte bu vesileyle POGADER (Polatlı Gazeteciler Derneği) olarak bizlerde ilçede bulunan tüm çalışan gazetecilerin gününü kutluyor, birlik ve beraberliğin her zaman ön planda tutulmasına önem veriyoruz. Yerelde gazetecilik yapan kurumların ekonomik anlamda ne tür zorluklara göğüs gerdiği ortadadır. Polatlı basını birçok il’den daha kapsamlı ve büyük yayın alanına sahiptir. Bu yüzden yerel basına daha fazla destek verilmesi gerekmektedir. Yerelde gazetecilik yapmak manevi sorumlulukların yanı sıra, maddi sorumlulukları da çok fazladır. Özellikle şunu belirtmek isterim ki bir gazeteye hiçbir harcama yapmasanız dahi aylık gideri matbaa ile birlikte yaklaşık 14 – 15 Bin civarındadır. Bunun üzerine personel sigorta ve maaşları eklendiğinde bu rakam 20 bin TL gibi karşımıza çıkmaktadır. Devlet tarafından ilçede gazete başına düşen resmi ilan geliri ise bunun nerdeyse çeyreğini dahi oluşturmamaktadır. Gazeteci bu giderleri karşılamanın yanı sıra kendi hayatını idame ettirmek zorundadır, harcamalar, giderler gazetecinin ekonomik anlamda elini kolunu bağlamaktadır. Bu yüzden her zaman söylediğim gibi Polatlı’da bulunan tüm siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, esnafın ve Polatlı halkının her zaman yerel gazetelere destek vermesi son derece önemlidir. Yerel basına her alanda destek verilmesi gerekmektedir. Bu vesileyle tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününü kutluyor, inşallah gelecek günlerin Polatlı için, basınımız için çok daha iyi olmasını temenni ediyorum.” dedi.