Ana sayfa GÜNDEM Büyükşehir’in Canlı İhaleleri 2020 Yılına Damga Vurdu

Büyükşehir’in Canlı İhaleleri 2020 Yılına Damga Vurdu

61
0

 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın şeffaf belediyecilik anlayışı doğrultusunda başlattığı canlı yayın uygulaması devam ediyor. 8 Mayıs 2019 tarihinden itibaren canlı olarak yayınlanan mal ve hizmet alım ihaleleri firmalar kadar vatandaşlar tarafından ilgiyle izleniyor. Pandemi nedeniyle halk sağlığı ile ilgili ve acil yapılması gereken ihalelerin dışında tüm ihalelerin ertelendiği 2020 yılında toplam 753 ihale canlı olarak yayınlandı. Yüksek maliyetli ve ihtiyaç fazlası lüks araçların satışından asbestli boru değişimine kadar çok sayıda ihalede yüksek kırım oranları elde edildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, göreve geldikten sonra tüm Türkiye’ye örnek olan yeni bir şeffaf belediyecilik uygulaması başlattı. Büyükşehir Belediyesine ait mal ve hizmet alım ihaleleri bu kapsamda 8 Mayıs 2019-31 Aralık 2020 tarihleri arasında toplam bin 65 ihale sosyal medya hesapları, Youtube kanalı ve ABB TV’den canlı olarak yayınlandı.

 Büyükşehir Belediyesi 2020 Yılını 753 İhaleyle Tamamladı

Büyükşehir Belediyesi pandemi nedeniyle halk sağlığını ilgilendiren acil ihaleler hariç diğer tüm ihaleleri ertelediği 2020 yılında ise toplam 753 ihaleyi canlı olarak yayınladı. Hijyen önlemleri alınarak ve sosyal mesafe kuralları gözetilerek gerçekleştirilen ihalelere katılan firmalara dezenfektan, maske ve eldiven dağıtıldı.

 Tüm Faaliyetler Kamuoyunun Gözü Önünde

İhaleler başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarını da canlı yayınlayan Büyükşehir Belediyesi, hesap verebilirlik ilkesi doğrultusunda şehrin birçok noktasına alt ve üst geçitler, yol, kavşak ve köprü yapım maliyetlerini asarak halkla paylaştı. “Halkımıza hesap veriyoruz” sloganıyla raporlar yayımlamayı sürdüren Başkan Yavaş, 2020 yılında da Büyükşehir Belediyesinin tüm faaliyetlerini kamuoyunun gözü önünde yapma kararını adım adım uyguladı.

 2020’de Öncelikler Değişti

Kent yönetiminde sosyal belediyecilik ve halk sağlığını önceleyen anlayışla salgınla mücadele başlatan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, salgının etkili olmaya başladığı Mart ayında sosyal medya hesapları üzerinden vatandaşlara seslenerek acil ve toplum sağlığını ilgilendiren ihaleler hariç tüm ihalelerin ertelendiğini duyurdu.Bu süreçte vatandaşları alınan kararlar hakkında günlük olarak bilgilendiren Başkan Yavaş, “Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacak, mağduriyetlere izin vermeyeceğiz” diyerek, tüm Türkiye’ye örnek olan ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği toplumsal dayanışma çağrıları ve kampanyaları düzenledi. Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları bu dönemde tüm faaliyetlerini toplum sağlığı, ekonomik ihtiyaçlar ve acil yatırımlara yönlendirdi.

  Lüks Araçların Satışına Devam Edildi

Göreve geldikten sonra Büyükşehir Belediyesi birimlerine ait araçların sayısını azaltan ve geçmiş dönemlerde alınan yüksek maliyetli lüks araçları satışa çıkararak ciddi oranlarda tasarruf sağlayan Başkan Yavaş, tüm belediye birimlerinde kayıtlı ihtiyaç fazlası lüks araçların satışına 2020’de de devam etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “hizmetine ihtiyaç duyulmadığı” gerekçesiyle üç adet lüks arazi aracını satışa çıkardı. Geçmiş yıllarda belediye başkanlarının hizmetinde kullanılan lüks araçlar 13 Şubat 2020 tarihinde ikinci kez çıkılan ihalede satılarak 2 milyon 101 bin TL gelir elde edildi. 19 Kasım 2020 tarihinde BELKA A.Ş. tarafından düzenlenen ihalede 1 arazi ve 3 lüks binek araç 2 milyon 277 bin 500 TL’ye satıldı. ANFA Genel Müdürlüğü de bünyesinde hizmet veren ticari ve lüks sınıfa giren ihtiyaç fazlası 9 aracın satışı için 7 Aralık 2020’de çıktığı ihalede toplam 1 milyon 244 bin 860 TL gelir sağladı.

 Başkent’in İhtiyaçlarına Öncelik

Halk sağlığını korumak amacıyla önlemlerini artıran Büyükşehir Belediyesi, hizmet ve mal alım ihalelerinde önceliği acil yapılması gereken altyapı çalışmalarına verirken, 2020 yılı Başkent’in ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğu bir yıl oldu.

Polatlı’nın  temiz, sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuşması amacıyla ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından 107 kilometrelik içme suyu isale hattı yapılması için çıkılan ve yaklaşık maliyetin 633 milyon 839 bin 231 TL olarak açıklandığı ihalede en düşük teklif 549 milyon 320 bin TL oldu. İhalenin tamamlanmasının ardından çalışmalar hızlandırıldı.

Ankara’nın yıllardır ihmal edilen sorunlarından biri olan içme suyu şehir şebeke hattındaki insan ve çevre sağlığını tehdit eden, uzmanların kanserojen olduğunu açıkladığı asbestli borular, Başkan Yavaş’ın talebi doğrultusunda değiştirilmeye başlandı. Başkent’in 13 ilçesindeki toplam 220 kilometrelik asbestli borunun acilen değiştirilmesi için ilk ihale 3 Temmuz 2020 tarihinde Polatlı ve Beypazarı, ikinci ihale de 9 Temmuz 2020’de Nallıhan ve Ayaş ilçeleri için yapıldı.

Asbestli boruların acilen değiştirilmesi için bir süre önce kendi öz kaynaklarıyla çalışma başlatan ASKİ, Evren, Şereflikoçhisar Haymana ve Elmadağ’daki asbestli boruların değişimi için çıkılan ihalenin ardından dördüncü ihaleyi de Çubuk, Akyurt ve Keçiören ilçeleri için gerçekleştirdi.