Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ İLK AŞK ŞİİRİ NE ZAMAN YAZILMIŞTIR?

İLK AŞK ŞİİRİ NE ZAMAN YAZILMIŞTIR?

93
0

Dünyadaki pek çok şaire ilham kaynağı olan aşk, belki de şiirlerde en sık işlenen temadır. Romantik duyguların birbirinden etkileyici dizelerle ifade edildiği aşk şiirleri, ede­biyatta ayrı ve önemli bir yer tutar. Aşkın coşkusunu, acısını, imkânsızlığını yaşayanlar, hislerine tercüman olan bu şiirlerin en sıkı takipçileridir. Hatta duygularını âşık oldukları kadına ya da erkeğe ifade etmek için aşk şiirleri yazanlar da az değildir. Peki, ilk aşk şiiri ne zaman yazıldı, hiç merak ettiniz mi?

Bilindiği üzere yazıyı ilk bulan uygarlık Sümerlerdir. MÖ 4000-2000 yıllarında Mezopotamya bölgesinde büyük bir me­deniyet kuran Sümerler, gerek yazı, dil, tıp, astronomi, mate­matik gerekse din, fal, büyü ve mitoloji gibi alanlarda ilk öne çıkan ve bilinen toplumdur. İşte dünyanın bilinen ilk aşk şiiri de 1889 yılında Bağdat’ın 150 km uzağındaki Sümer kenti Nippurda yapılan bir kazıda bulunmuştur.Bir tablet üzerine çivi yazısıyla yazılmış olan şiir, İstanbul Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.Şiirin yazılış hikâyesine gelince… Sümer inan

torağın bereketini ve verimli olmasını sağlamak amacıyla Kral’ın  yılda bir kez Aşk ve Bereket Tanrıçası İnanna’nın  rahiplerinden biriyle evlenmesi kutsal bir görevdi. Tahminlere göre büyük bir olasılıkla Kral Susin için seçilmiş yeni yıl bayramını kutlama töreninde söylenmek üzere kaleme             , alınmış olan bu şiir, ziyafetlerde ve müzik ,şarkı  dans eşliğinde söyleniyordu.