Ana sayfa GÜNDEM Durukan : “Esnaf kan ağlıyor!”

Durukan : “Esnaf kan ağlıyor!”

440
0

İYİ Parti esnafın sorunlarını dinledi

İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan ve yönetim kurulu üyeleri   Polatlı esnafını gezerek esnafın  sorunlarını dinledi. Durukan,pandemi döneminde esnafımız çok zor zamanlar geçiriyor maddi destek olmasak ta manevi destek olabilmek için bugün esnaf ziyaretlerinde bulunduk “dedi.

İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan ve yönetim kurulu üyeleri   Polatlı esnafını gezerek esnafın  sorunlarını dinledi.Durukan  her zaman esnafın yanında olduklarını, maddi olmasa da manevi destek verdiklerini ve dertlerini İYİ Parti Genel Merkezine ilettiklerini belirtti.

“Genel merkezimize esnafımızın durumunu iletiyoruz”

Esnafın çok zor günler geçirdiğini belirten İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan, “Esnafımız kan ağlıyor. Son girdiğimiz dükkanda da görüldüğü üzere esnafımız yoğun bakımda. Yani can verip can alıyor o kadar zor durumda. Bu zor günlerde esnafımızın yanında olmak, arkalarında olduğumuzu, destek olduğumuzu bu günlerin geçeceğini, iyi günlerin geleceğini bu iktidardan ülkenin kurtulacağını söylemek için maddi olmasa da en azından manevi olarak destek olmak için yanlarındayız. Dertlerini dinliyoruz, genel merkezimize esnafımızın durumunu iletiyoruz.” dedi.

Durukan : “İktidar ülkeyi, ekonomiyi yönetemiyor”

Çiftçinin yaşadığı sorunları da  değerlendiren Muharrem Durukan, AK Parti hükümetini eleştirdi. Durukan, “Çiftçi ağır bir borç altında. Ziraat Bankası, Tarım Kredi borcu altında. Yüksek faizlerle borçlandırılmış durumda. AK Parti iktidara geldiği gün, çiftçinin 500 milyon lira olan borcu bugün 100 milyar lirayı geçmiş durumda. Çiftçinin bunu ödemesi mümkün değil. Bunu beşe de bölseniz ödemesi mümkün değil çünkü ağır bir faiz yükü var. Bu faizin silinip, ana paranın da taksitlendirilmesi ve bu yıl ötelenmesi gerekiyor. Şuan çiftçi üzerindeki icraların, hacizlerin durdurulması gerekiyor. Ama halen çiftçinin traktörü, hayvanı haczedilip götürülüyor. Çiftçi mağdur durumda. Üretimden çekiliyor. Üretim durma noktasına gelmiş. Bugün Polatlı’ya buğday, arpa ithal ediyoruz. Yani çiftçinin durumu bu. Çiftçi kan ağlıyor, can çekişiyor. Sayın Genel Başkanımızın dediği gibi acil, erken seçim istiyoruz. Bu iktidar ülkeyi, ekonomiyi yönetemiyor. Bir an önce gitmesi ülkenin nefes alması gerekiyor.” dedi.

Sezgin : ” Esnaf günlük bir iki satışla dükkanını  kapatıyor”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin görevi olmamasına rağmen bir çok yardım yaptığını belirten İYİ Parti Polatlı ve Ankara Belediye Meclis Üyesi Adnan Sezgin, ülkede kriz varsa her kesimin yaşaması gerektiğini söyledi. Sezgin, “Ankara Büyükşehir Belediyesi büyük yardımlar yapmaya çalışıyor bütçesi dahilinde. Kira ve çalışanlara yardım yapmaya çalışıyor. Ama aslında bu Büyükşehir’in yapması gereken bir iş değil. Sonuçta bütçesi belli. Esnafları geziyoruz, günlük bir iki satışla dükkan kapatıyor. Bunların hiç değilse belli bir süre vergilerinin alınmaması, ertelenmemesi veya faiz uygulanmaması gibi işlemler gerekiyor. Dükkanı açıyorsun müşteri bulamıyorsun ondan sonra birde vatandaştan vergi istiyorsun. Bu ne kadar adaletli. Sürdürülebilir bir uygulama değil. Hükümetin bir an önce el atması lazım. Eş değer ülkemiz Almanya 115 milyon yardım açıkladı esnafa. Bizim hükümetin açıkladığı yardım 5 milyon. Bu esnafın yarasına ne kadar çare, pansuman olur hepimiz görüyoruz. Kahveler açılmadı buralarda günlük yevmiye ile çalışan 50 milyon insan var. 10-12 aydır evde yatıyorlar. O insanlar ne yiyip ne içiyorlar. Onlar günlük kazanı günlük yiyen insanlar. Bunların gözden geçirilmesi lazım. Devletin veya hükümetin biraz elini cebine atması lazım. Eğer bir kriz varsa bunun en yukarıdan en alta kadar yaşanması lazım. Bakıyoruz bunu yukarıda yaşayan hiç kimse yok. En aşağıdaki vatandaş yaşıyor. Büyük bir adaletsizlik oluyor. Bunu bir an önce çözmemiz lazım.” dedi.