Ana sayfa Köşe Yazarlarımız APTAL PUMA SENDROMU” NEDİR?

APTAL PUMA SENDROMU” NEDİR?

115
0

Kedigillerin en büyüklerinden biri olan puma, Kuzey ve Güney Amerika’da yaşayan yırtıcı bir hayvan türüdür Yalnız dolaşmayı seven bu harika kedi oldukça hızlı ve kıvrak koşarak tüm enerjisini avını kovalamak ve yakalamak üzere ayarlar. Bu ölüm koşusu bazen pumanın bazense hayatı  için koşan kurbanın zaferiyle sonuçlanır.

Oldukça hızlı olmasına rağmen geyiğin peşinden daha çok koşarken tavşanın peşinden daha az koşar. Çünkü harcayacağı enerjiyle elde edeceği enerjiyi beyin hücrelerinde saniyede he­saplayıp kaybının daha çok olacağına inandığı hiçbir avın pe­şinden koşmaz. Yenilgiyi kabul edip başka bir av arayışına girer.

İnsan beyni puma beyninden çok daha yüksek sayıda hücre içerdiği hâlde insanlar pumanın yaptığının tam tersini yapa­bilmektedirler. İşte bu insanlar “Aptal puma sendromu” yaşa­yanlardır. Tıp literatüründe bu sendrom, takıntılı ruh hâline karşılık gelir. Yani bir anlamda takıntılarının kurbanı olan insanların yaşadıkları psikolojik bir rahatsızlıktır ve özellikle günümüzde oldukça yaygın olarak görülmektedir.