Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Görünmezlik Mümkün Müdür?

Görünmezlik Mümkün Müdür?

135
0

İnsanların fantezilerinden biri de görünmez olmaktır. Bilim­kurgu filmlerinde görünmez olabilen karakterleri büyük bir ilgiyle izler, sonra da kendimiz görünmez olsak bunun bize sağlayabileceği avantajların hayaline dalarız. Peki, bu hayali­mizin günün birinde gerçekleşmesi mümkün müdür?

Bir cismi yansıttığı ışıklar yardımıyla görürüz. Eğer bir nesne görünmez olacaksa ışığı hiç yansıtmaması, ya rümüvle emmesi ya da geçirgen olması gerekir. Bu nedenle insanlar her­hangi bir yardım almadan görünmez olamazlar. Bununla bir likte bilim dünyasında görünmezlik üzerine çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Bunlardan en umut verici olanı ise Japon araş­tırmacıların adına “o ptik kamuflaj” dedikleri bir yöntemdir.

Bu yönteme göre üretilen giysilerin sırtında yer alan bir mercek sayesinde arka plan algılanır ve kıyafetin ön tarafı­na aktarılır. Bu yolla giysiyi giyen kişi sanki şeffafmışçısına  arka plana karışabilir. Bu yöntemin askerî anlamda kamuflaj olarak kullanılmasının yanında, başka iş kollarında d, yararlı olabileceği düşünülmektedir. Sözgelimi bu yolla elini “görünmez” yapan bir cerrah, ameliyat sırasında elinin arka­sındaki bölgeyi de net görebileceğinden daha rahat çalışma olanağı bulabilecektir.

Bilim insanları görünmezlik konusunda ciddi adımlar atarken bir insanın tamamen görünmez olabilmesiyle ilgili akla başka sorular da gelmektedir, örneğin, görünmez olan kişi etrafını nasıl görebilecek? Görüntünün gözün retinası üzerinde oluşabilmesi için ışığın göz tabakalarından kırıla­rak da olsa geçmesi, retinaya ulaşması gerekir. Bu durumda da görünmez olan kişinin gelen ışığın bir kısmını emen, bir kısmını da yansıtan gözleri görülecektir. Kim bilir fizikçiler belki gelecekte buna da bir çözüm bulacaklardır ancak görü­nen o ki bu fantezinin gerçekleşmesi için daha uzun bir süre beklememiz gerekecek.