Ana sayfa Köşe Yazarlarımız İnsan Sesini Kayıt Etmek İlk Kimin Fikriydi?

İnsan Sesini Kayıt Etmek İlk Kimin Fikriydi?

181
0

Ses kaydı gündelik hayatımızda önemli bir yer tutar. Bunla­rın en başında beğenerek dinlediğimiz müzikler gelir. Ruh hâlimize göre istediğimiz bir sanatçının eserlerini dinlemek bu kayıtlar sayesinde mümkündür. Ayrıca yine ses kayıt cihazla­rı sayesinde bilgiler, konuşmalar gelecek nesillere aktarılabilir. Adli soruşturmalarda önemli bir yer tutar ve görme özürlü olanların eğitimine ciddi katkılar sağlar. Peki, hiç merak ettiniz mi, insan sesini kaydetmek ilk kimin fikriydi?

Uzun bir dönem Thomas Edison bu önemli buluşun sahibi olarak biliniyordu. Ancak 2008 yılında ilk ses kaydını yapan kişinin Parisli Edouard-Leoıı Scott de Martinviliein olduğu , keşfedildi. Bu mucit için tek talihsizlik yaptığı kaydı dinleyememek oldu. Onun bu kaydı yaklaşık 130 yıl sonra çözülerek , sese  dönüştürülebildi. Martinville bu yöntemle sesi kaydebilmesine  karşın fonotograf kayıtları yeniden çalamıyordu. Kullandığı yöntem sadece ses dalgalarını göstermeye yarıyordu.

îlk ses kaydını ise cihazın bulunuşundan üç yıl sonra, 9 Nisan 1860’da gerçekleştirdi. Ses kaydı, Paris’teki bir arşivde, 1 Mart 2008’de bulundu. Tarihçi David Giovanni, Paris’teki bu arşivde bir ses kaydı olduğunu öğrenince kaydı incelemek üzere Paris’e gitti. Kaydı inceledikten sonra FirstSounds gru­buyla iletişim kurdu ve uzmanlarıyla birlikte çalışıp bilgisayar teknolojisini kullanarak 27 Mart 2008’de anlaşılır şekilde din­lenebilen bir sese dönüştü sesin tonu ayarlanıp doğal sese yaklaştırılmaya çalışıldı ses uyumu sağlanıp yankı önlenerek ses stereo hâle getirildi.

Gelelim Thomas Edison’un ilk olduğu sanılan ses kaydına. Bu kayıt, Martinville’in kaydından yaklaşık 17 yıl sonra yapıl­dı. 1877 yılında Thomas Edison Fonograf adını verdiği ica­dıyla ses kaydedip sonra da dinlemeyi başardı. Edison’un icadı ses titreşimlerini, döner bir silindire sarılmış bir kalay folyoya izler hâlinde kaydediyordu. Edison cihazını denemek için önce ahizeye “Merhaba” diye seslenmiş, folyoyu bir diyaframa bağlı bir iğnenin altından geçirdiğinde, aynı sözcüğün yinelendiğini işitmişti. Thomas Edison’un yaptığı ilk ses kaydı ise “Marry had a little lamp” adlı bir çocuk şarkısıydı.