Ana sayfa Köşe Yazarlarımız İnek Eti Kırmızıyken Tavuk Eti Neden Beyazdır?

İnek Eti Kırmızıyken Tavuk Eti Neden Beyazdır?

145
0

Et ve et ürünleri soframızın vazgeçilmezlerindendir. Kırmızı et dediğimizde inek, koyun, keçi gibi memeli hayvanlar­dan elde edilen, beyaz et dediğimizde ise yumurtayla çoğalan kümes hayvanları akla gelir ki aslında gerçek anlamda beyaz et tanımı balık eti için kullanılır. Çünkü biyolojik olarak kümes hayvanlarının etleri balık etinden çok farklı olup kırmızı ete daha yakındırlar; hatta bazılarının rengi kahverengidir. Peki, büyük bir iştahla yediğimiz, protein bakımından oldukça zen­gin bu etlerin arasında neden renk farkı vardır?

Etin rengi, kas dokuda bulunan kas kirişlerinin yapısından ileri gelir. Kırmızı ya da koyu ette kas lifleri, yürüme ya da ayakta durma gibi uzun zamanlı etkinlikler için kullanılmaya uygun tiptedir. Bu lifler, sürekli bir enerji kaynağına gereksinim duyar. Bu enerji kaynağı da kas hücrelerinde bulunan bir protein. Dikkat ederseniz, çevrede dolanan tavukların b Jk kısımları kırmızıyken açamadıkları için göğüs ve kanat et­leri beyazdır. Oysaki ördek gibi hayvanlar da durum tam tersidir.

Balıklar ise neredeyse ağırlıksız bir ortamda yaşadıklarından kasları pek gelişmemiştir. Vücut organlarını ana iskeletlerine bağlayacak, kıkırdak, kiriş ve bağ dokuları gibi dokulara fazla ihtiyaçları yoktur. Ayrıca düşmanlarından kaçabilmek için çok ani ve hızlı hareket etmeleri gerektiğinden kaslarındaki lifler çabuk açılıp kapanabilen özelliktedir. Bu lifler kısa ve incedir­ler, kolayca birbirlerinden ayrılabilirler. Balık etini diğer etlere göre daha rahat çiğneyebilmemizin nedeni de budur.