Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Dünyanın En Tehlikeli Kuşu

Dünyanın En Tehlikeli Kuşu

195
0

Aklınıza ilk gelen kuşlar kartal ya da akbaba gibi yırtıcı  kuşlar olduysa kesinlikle yanılıyorsunuz çünkü Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en tehlikeli kuşu cassowary- dir. Çok sinirli olan bu kuş, gagası ve pençesiyle bir insanı öldürebilecek güçtedir. Neyse ki Avustralya ve Yeni Gine’deki Tropik ormanlarda yaşayan bu kuşlarla karşılaşma şansımız çok düşüktür.

Oldukça iri olan cassovvarylerin vücut özelliklerine bakıl­dığında devekuşu cinsinden oldukları çok rahat anlaşılabilir- Aynı zamanda hindiye de benzerler. Oldukça dirençli hay­vanlardır. Bu biyolojik özellikleri onları hayata sımsıkı bağ­lamıştır. Kuş türleri üzerine yapılan araştırmalara göre, papa­ğan (ortalama 100 yıl) ve kartaldan (ortalama 80 yıl) sonra en uzun yaşayan üçüncü kuş ve ağırlık bakımından devekuşundan sonra en ağır ikinci kuş türü olarak saptanmıştır. Yaşam süreleri yaklaşık elli yıldır.

DİŞİ cassovvaryler erkeklerine oranla daha büyüktürler, boy­nun iki metreye ulaştığı görülmüştür ve tüyleri daha renklidir. Dişi olmaları nedeniyle kendi türleri arasında hemen fark edilirler Cassovvary ailesinin ortalama boy uzunluğuna bakıl­anında bu oran 1,5 metreyle 1,7 metre arasındadır.

Kuşun ayak parmakları üç tanedir ve ortadaki parmağı diğerlerine göre daha uzun, büyük ve kalındır. Parmakları­nın ucundaki dayanıklı ve kesici tırnakları bir pençe vazife­si görürler. Zaten bu kuşun tehlikeli olarak anılmasının en önemli nedeni budur çünkü saldırı esnasında hedefine doğru koşarak pençelerini kullanır ve düşmanının bedeninde derin kesikler açar.

Vücut ağırlıkları 60 kg.a kadar ulaşabilir. Ağırlık oranı fazla görünse de koştuklarında saatte 50 km.lik bir hıza çıkabilirler. Bacaklarının çok kuvvetli olması onlar için büyük avantajdır. Onları avlarını yakalayıp öldürmekte de kullanırlar. Sert bir zeminde zıpladıklarında kendi boyları kadar bir yüksekliğe sıçrayabilirler. Kendilerine yapılan birtakım saldırıları engelle­mek için ayaklarını, kimi zamanda başlarındaki keratin kaplı orta sertlikte olan üçgen görünümlü boynuzlarını kullanırlar,

Cassovrary genelde yalnız yaşayan bir kuş türüdür. Bu da  sadece çiftleşme döneminde ve yumurtlama   değişir. Dişiler yumurtladıklarında en az üç en fazla sekiz ad, yumurtlarlar. Kuluçka süresi 42 gün kadardır ve erkekler bu görevin sorumluluğunu üstlerine alırlar ancak erkekler, teh­likeye karşı önlem alma yetilerinin gelişmiş olması, onları koruma konusunda temkinli kılar. Erkek cassowaryler yavruların doğmasından sonra bile bir aydan daha fazla bir süre kadar civcivlerin yanında beklerler.

Boynu mavi renkli ve tüyleri siyahtır. Boynunun alt kısmın­da ayrıca kırmızı renkli ibibik görünümlü bir çıkıntı mevcut­tur. Bu kuş türü görüldüğünde yanına fazla yaklaşılmaması gerekir hatta oradan dikkatli bir şekilde derhâl uzaklaşmalıdır her an koruma eğilimine sahiptirler.