Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Antarktika’da Hiç Kar Tutmayan Yer

Antarktika’da Hiç Kar Tutmayan Yer

180
0

ANtarktika, Güney Yarımkürenin en güneyinde bulunan , Güney Kutbunu içeren ve içinde ülke bulunmayan tek kıtadır. Güneydeki efsanevi kıtanın bulunması, 200 yıllık bir arayıştan sonra ancak 1840’ta başarıyla sonuçlanmıştır. Yelkenlisiyle kıyılar boyunca yaklaşık 2000 km yol alan Charles Wılkes, denizlerden oluşan Kuzey Kutbunun tersine, Güney kutbunun olduğu yerde gerçekten büyük bir kıta bulunduğunu kanıtlamıştır.

Antarktika’yı ortalama 2000 m kalınlığında büyük bir buz  katmanı gibi zırh örter. Bir zamanlar “ulaşılamaz” diye adlan­dırılan kutup noktasında  buzun  kalınlığı 4.335 m.yi bulur.

Güney Kutbunda yeryüzünün en soğuk ve en fırtınalı ikli­mi egemendir. Ortalama sıcaklık yaz aylarında -20° derecedir ve bu, güneyden fırtınalar estiğinde -70° dereceye kadar düşe­bilir. Coğrafi Güney Kutbu noktasında bulunan ABD gözlem istasyonunda yapılmış ölçümlerde sıcaklığın yıllık ortalama­sının -50° derece olduğu, en sıcak ayda ancak -29° dereceye yükseldiği belirlenmiştir. Yani yeryüzünün bu en büyük buz­dolabının sıcaklığı Kuzey Kutbundan ortalama 22 derece daha  düşüktür.

Bu durum doğal olarak yaşam koşullarını etkilemektedir. Kuzey Kutbu’nda 400’e yakın çiçek açan bitki türü sayılabi­lirken Güney Kutbunda bir tane bile olmaması bunun bir be­lirtisidir. Buna karşılık kıtanın kıyılarında ve açık denizlerinde çok sayıda hayvan yaşar. Penguenler, martılar, foklar ve balina­lar soğuk, ama besin maddesi açısından zengin Güney Kut­bu denizlerindeki planktonlar, ve balıkları yiyerek yaşamlarını sürdürürler.

Vadinin zemini Katabatik rüzgârlarının oluşturduğu sera­mik şekilleriyle kaplıdır ve yine aynı rüzgârların etkisiyle ka­yalar çanak şeklindedir. Ayrıca vadiye hiç kar tutmamasının nedeni de bu rüzgârlardır. Vadinin şaşırtıcı özelliklerinden biri de hiç yağmur ya da kar yağmadığı hâlde bu bölgede bulunan Vida Gölüdür. Bilimciler, bu suyun yerin derinliklerinden gel­diğini düşünmektedir.