Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ İmdat Çağrıları Mayday Ve S.O.S’in Anlamları Nedir?

İmdat Çağrıları Mayday Ve S.O.S’in Anlamları Nedir?

442
0

İmdat çağrısı veya tehlike sinyali; bir deniz veya hava taşıtının ölümcül tehlike altında olduğunu ve çok acil yardıma ihtiyaç duyduğunu bildiren görsel, sözlü veya sesli sinyaldir.

Sözlü olarak tehlike sinyali verildiğinde mesajdan önce üç kez mayday çağrısı yapılır. Görsel veya sesli yöntemler Mors kodu olarak kullanıldığında S.O.S sözcüğü mesaj olarak geçilir. Bunun yanı sıra kısa aralıklarla kırmızı işaret fişeği atılabilir veya bir ses cihazıyla sürekli alarm çalınabilir. 1920’lerde Fransızca “venez m’aider” (gel ve bana yardım et) cümlesinden kısaltılarak sadece “m’aider” kelimesinin İngilizce okunuşu olan “mayday”(Türkçe okunuşu: meydey) şeklinde İngilizceye girmiştir. Mayday, bir tehlike sinyali verilirken sözlü veya yazılı olarak kullanılan sözcüktür. Deniz haberleşme sistemi Gmdss’deki en önemli çağrı başlangıcıdır. Denizdeki veya havadaki bir taşıtın içindeki kişiler yangın, patlama, çatışma, su alma, karaya oturma, yere çakılma gibi olaylara maruz kaldığında “Mayday” kelimesiyle yardım çağrırlar.

Marcony Company tarafından acil durum sinyali olarak COD kullanılıyordu. Qgemicilikte kullanılan standarte sai geliyor” çağrısıydı. Sondaki Dharfi “danger”(tehlike) ya da “distress” (acil durum) anlamına geliyordu. Bazı teknik nedenlerle CQD’nin tatmin edici olmadığına karar verildi ve S.O.S kullanılmaya başlandı. S.O.S sinyalini oluşturan mors kodu,iletiminin kolay ve anlaşılır olması nedeniyle seçilmiştir. Bu harfler herhangi bir cümlenin kısaltması değildir ancak zamanla “Save Our Souls”(Ruhlarımızı Kurtarın), “Save Our Ship”(Gemimizi Kurtarın). “Stop Other Signals” (Diğer Sin- yalleri Durdurun) gibi çeşitli ingilizce anlamlar yüklenmiştir.S.O.S sinyalinin diğer tüm karakterlerden ayrılan farkı; bekleme yapmadan, sanki tek bir karakter gibi peş peşe gönderilmesidir ki Mors Alfabesi’nden başka böyle bir yapiya rastlanılmaz.

Mayday’den sonraki ikinci derecede önemli çağın başlangıcı ise Pan-pandır. 1920’lerde Fransızca “panne” (anıza) sözcüğünden pan şeklinde Ingilizceye uyarlanmıştır. Pan-pan, telsiz dilinde “urgency (acil durum) anlamına gelen çağrının başlama uyarısıdır. Denizde havada kişi ya da kişilerin güvenliğini tehdit eden bir etken ortaya çıktığında telsiz çağrısı yaparken “pan-pan” sözüyle yayın başlatılır. Mayday sinyalinin bir alt ka- demesindeki çağndır. Bu terim ayrıca havacılıkta da kullanılır.