Ana sayfa Köşe Yazarlarımız VÜCUDUMUZDAKİ HÜCRELER ÖLDÜĞÜNDE NE OLUR?

VÜCUDUMUZDAKİ HÜCRELER ÖLDÜĞÜNDE NE OLUR?

167
0

Hücre, canlının tüm yaşam özelliklerini taşıyan ve uygun koşullarda yaşamını tek başına sürdürme yeteneğine sa­hip temel yapısı itibariyle en küçük yaşam birimidir. En basit ifadeyle hücreler dokuyu, dokular organlarımızı oluşturur.

Vücudumuzun her noktasında “küçük” ve karmaşık bir ha­yat hüküm sürer. İnsanın herhangi bir organının derinliklerini mikroskop altında incelediğimizde, orada o organı oluşturmak üzere bir araya gelmiş ve her an faaliyet içinde olan milyonlarca minik canlının yaşadığını görürüz. Yalnızca insan değil, bütün canlılar hücre denilen bu mikroskobik canlıların bir araya gel­mesinden oluşurlar.

Bir insanda ortalama olarak bulunan hücre sayısını söylemek güçtür çünkü bu sayı kişinin yaşına ve birkaç etkene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak 20-40 yaşlarında sağlıklı ve normal bir insanı ele alırsak vücudunda yaklaşık $0-60 tril­yon kadar hücre olduğunu söyleyebiliriz. Bazı kaynaklarda bu sayı 100 trilyon dolaylarına kadar çıkarılabiliyor. Öte yandan vücudumuz her gün çok sayıda hücre üretirken aynı zamanda saniyede ortalama 50 milyon hücre de biz uyurken ya da ha­reket halindeyken ölüyor. Peki, bu ölen hücrelere ne oluyor?

Vücudumuzun yüzeyindeki ya da organlarımızın dışında­ki hücreler deri yoluyla ve boşaltım sistemiyle vücuttan atılır. Vücudumuzun içinde kalan ölü hücrelere gelince; bunların ba­zıları fagositler* tarafından temizlenir ve elde edilen enerji ak­yuvarların** üretiminde kullanılır. Bazı ölü hücreler ise özellikle bırakılır çünkü bunların görevleri devam etmektedir. Örneğin, gözün lensi, deri, tırnak gibi dokular da ölü hücrelerden oluşur ama bunlar beden için gerekli olduğundan  yok edilmezler.