Ana sayfa HAYDAR BİRCAN Havuz Sistemi

Havuz Sistemi

233
0

HAVUZ SİSTEMİ DEVLETİN PARASINI YÖNETME SİSTEMİDİR ERBAKAN HOCAMIZIN FARKI SİZİN DE MİMARI OLDUĞUNUZ HAVUZ SİSTEMİNDEN Mİ KAYNAKLANMIŞTI.

Bu bir anlayış ve zihniyet meselesi. Erbakan hocamız bir Bilim adamıdır. Objektif bir yöneticidir. Bir bilim adamı önce planlar, sonra uygular. Erbakan’a benzemeyen yöneticiler ise önce uygular. sonra çare arar.Erbakan diyordu ki “iki yakamız denk hale gelecek.” İki yakası bir araya gelmeyen bir devletin geleceği olamaz. Bunun içinde gereken masrafları yapacağız, gerekmeyenleri yapmayacağız. Fazla masrafları kısacağız. Havuz sistemi fazla masrafları ve devletin masraflarını azaltmak için getirilmiş bir sistemdi. Devletin parası nasıl yönetilmeli?  Havuz sistemi budur. Bu iktidar çok azametliyse, her tarafından büyüklük fışkırıyorsa onun en büyük günahı paranın yönetimindeki kusurudur. İktidara %100 oyla veya başka bir şekilde gelmiş olabilirsiniz. Ama aynı azameti ekononmi yönetiminde gösteremiyorsanız siz hiçbir şeysiniz. Vergi toplamayamıyor. verenlere de zam üstüne zam yapıyorsunuz. Bütçenin zararını nasıl finanse edeceksiniz borçlanmayla. Bu durum faizi, faiz enflasyonu, enflasyon gelir dağılımındaki adaletsizliği, gelir dağılımındaki adaletsizlik paralardaki sıfırların artmasını getirecek, altı sıfır attın, şimdi bir sıfır koydun bile.Erbakan’ın farki bütcenin denk olmasıdır. O zaman da “Bütçe denk olur mu?” dediler.Başbakan neyi savunacak ya? Denk olmayan bir bütçeyi mi? Bütçeyi nasıl denkleştireceksin? Daha iyi yönetmekle. Bir fabrikanın patronu o fabrikanın malını mülkünü parasını pulunu iyi yönetmezse o fabrika batar. Devleti de bir fabrika gibi düşüneceksin. Diğer yandan devletin başka görevleri de var. Bütçenin sosyolojik bir boyutu olduğunu bileceksin. Sosyal transferlerin gerektiğimi. Bu arada işçinin, köylülün, memurun, emeklinin, bağkurlunun gelirlerinin en az enflasyon oranında artması gerektiğini düşünerek bütçe yapacaksın. Efendim bütçe açık verdi. Kime müracaat edeceksin? Millete… 245 milyar TL açık var. 175 milyar TL de faiz var. 429 milyar TL’lik bütçe zararı var ama varda yok da diyemiyorlar. Faiz hariç 245 milyar TL Nasıl kapatacaklar bu deliği? Vergileri artıracaklar. Kamu mallarına zam yapacaklar.

Hocam, hasta garantili şehir hastaneleri, otoyollar, köprüler var. bunlarada toplam 105 milyar garanti ödeme yapılacak onları da bütçenin dışına atmış. Bütçe gelirleri bütçe giderleri dediğimiz zaman bunların nasıl finanse edileceği, ne olacağı belli değil… Bunlar içinde söylenebilecek söz şu: İş bilenin. Kılıç kuşananın. İşi biliyorlar… Borcu artırıyorlar. Borcu kim ödeyecek? Millet. Ama kendi maaşına zam yapıyorlar. İşçinin, köylünün, memurun, emeklinin, bağkurlunun gelirlerini artıramıyor. Millete diyor ki “siz ömrü hayatınızda böyle köprüler duble yollar mı gördünüz?” Bunlar ithaldir, dolarla yapıyorsunuz. İthalat giderdir. İhracat gelirdir. Bu yollardan ihracatın artıyor mu? Yok. Türkiye’de 20 milyon otomobil var. Her birini 10 bin dolar olarak hesaplasanız, bu kadar kaynak lüzumsuz bir şeye yatırılmış olmuyor mu?