Ana sayfa GÜNDEM Büyükşehir’den kömür dağıtımı

Büyükşehir’den kömür dağıtımı

536
0

Ankara Büyükşehir Belediyesi, soğuk havaların kendini iyiden iyiye hissettirmesiyle birlikte yaptığı ücretsiz kömür yardımıyla, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin evlerini ısıtmaya devam ediyor.Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi hafta sonu ihtiyaç sahibi ailelere talepleri üzerine kömür dağıtımında bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, soğuk havaların kendini iyiden iyiye hissettirmesiyle birlikte yaptığı ücretsiz kömür yardımıyla, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin evlerini ısıtmaya devam ediyor. Yaptığı yardımlarla sosyal belediyecilik örneği sergileyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1997 yılından beri hayata geçirdiği yakacak yardımlarını her yıl düzenli olarak sürdürüyor. Bu kapsamda hafta sonu ilçemizde Gülveren ve Esnetpe mahallerinde kömür dağıtımı yaptı.

Vatandaşlar Gıda-Temizlik Ve Ekmek Yardımlarından Memnun

Vatandaşlara yönelik hizmetlerini her geçen gün çeşitlendiren Büyükşehir Belediyesi, yakacak ihtiyacının yanı sıra dar gelirli vatandaşlara, yılda iki kez “gıda-temizlik malzemesi yardımı” yapıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri, günlük olarak Başkent’in ilçe ve mahallelerinde dar gelirli vatandaşlara ekmek dağıtımı da gerçekleştiriyor. Günlük ekmek ihtiyacı karşılanan aileler ise Büyükşehir Belediyesi’nin bu desteğinden son derece memnun. 

TÜİK’in verileri dikkate alınıyor

 Yakacak ve diğer yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların gelir düzeyi başta olmak üzere bazı başvuru şartlarını taşımaları gerekiyor. İkameti Ankara sınırları içinde olan ve doğalgazı bulunmayan ailelerin alım gücünün, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) belirlediği açlık ve yoksulluk sınırı altında olması zorunlu tutuluyor. Yardım Komisyonun belirlediği puanlama sisteminden 100 ve üzeri puan almış olan ailelerin başvuruları dikkate alınırken, yoksulluk belgesi, adrese dayalı aile beyanı ve nüfus cüzdan fotokopileri ile yapılan başvurular tek tek inceleniyor. Komisyon tarafından yapılan sosyal inceleme sonucu yardıma muhtaç olduğu tespit edilen ailelere, ekipler tarafından kış bastırmadan yakacak yardımı ulaştırılıyor. 

Kükürt oranı düşük, kalitesi yüksek kömür

Ankara’nın 25 ilçesindeki ihtiyaç sahiplerine yıllık olarak dağıtılan kömür, çevreci özelliğiyle de dikkat çekiyor. Ankara’da çevre ve hava kirliliğini önleyecek adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, yakacak yardımı kapsamında da kükürt oranı düşük, kalori oranı yüksek ithal kömürü tercih ediyor.